Ketorol - z čoho pomáha? Indikácie pre použitie Ketorol, forma uvoľňovania, zloženie, dávkovanie, inštrukcie, analógy

"Ketorol" je vysoko aktívny narkotický anestetický liek s miernym protizápalovým účinkom a ďalším antipyretickým účinkom. Z toho, čo pomáha "Ketorol" v rôznych dávkových formách, a za akých chorôb je predpísané, podrobne opísané v lekárskych pokynov. Liek je zaradený do zoznamu základných liekov, nevyhnutných pre mnohé patologické stavy.

Opis foriem uvoľňovania a zloženia liečiva

Účinnou zložkou prípravku je ketorolak (vo forme trometamínu alebo trometamolu).

Liek nazývaný "ketorol" je dostupný v 3 farmakologických formách:

 1. Konvexné okrúhle tablety v zelenom enterosolventnom obale s nápisom S na jednej strane, balené v papierovom balení po 20 kusov. Jedna tableta obsahuje 10 mg účinnej látky.
 2. Transparentný ochutený gél na vonkajšie použitie v hliníkovej trubici s hmotnosťou 30 g. 1 g gélu obsahuje 20 mg terapeutickej látky.
 3. Priehľadný bezfarebný alebo bledo slamový liek, určený na podávanie do svalov a žíl. 1 ml hnedého skla sa naleje do 10 ml ampuliek v priehľadnom transparentnom blistri. 1 ml roztoku obsahuje 30 mg liečebnej zložky.

Zloženie každej dávkovej formy obsahuje ďalšie farmakologické látky potrebné na konzerváciu, tvarovanie a emulgáciu.

Výber liekovej formy je určený silou bolesti a stavom pacienta.

Farmakologické vlastnosti a farmakokinetika

Narkotické analgetiká sa používajú na krátkodobé potlačenie stredne ťažkej až ťažkej bolesti, zápalu. Lekári zriedka odporúčajú Ketorol na horúčku, pretože jeho pôsobenie proti horúčke je dosť slabé a existujú aj iné lieky, ktoré sa s touto úlohou rýchlejšie vyrovnávajú.

Výrazný analgetický účinok lieku je spojený s inhibíciou práce špecifických enzýmov - cyklooxygenázy prvého a druhého typu (COX-1 a 2) a zníženia podráždenia receptorov bolesti. Ketorolac inhibuje produkciu hormónov podobných látok prostaglandínov, ktoré hrajú úlohu regulátorov bolesti, zápalových faktorov a zmien teploty tkaniva.

Intenzita analgetického účinku lieku ďaleko presahuje schopnosti iných analgetík a NSAID (Paracetamol, Analgin, No-shpa) a je porovnateľná s aktivitou opiátov, vrátane morfínu.

Po injekcii 30 mg ketorolaku do svalu bude stupeň úľavy od bolesti podobný ako pri použití 12 mg morfínu. Ketorol má určité výhody oproti omamným látkam.

Pri používaní odporúčaných dávok:

 • nespôsobuje drogovú závislosť, pretože neovplyvňuje opioidné receptory;
 • nemá upokojujúci alebo hypnotický účinok;
 • nenarušuje respiračný proces (na rozdiel od liekov proti bolesti proti opioidom);
 • nespôsobuje retenciu moču;
 • nemá priamy vplyv na činnosť srdca a cievneho systému, nemení tepovú frekvenciu a krvný tlak.

Tieto vlastnosti lieku spôsobujú menší zoznam kontraindikácií, nežiaducich vedľajších reakcií a širšieho rozsahu aplikácií.

Pri vstupe do tela v akejkoľvek dávkovej forme sa aktívne absorbuje a distribuuje. Viac ako polovica dávky, ktorá sa dostane do tela zdravotníckeho zariadenia, sa spracuje v pečeni, viac ako 90% sa odstráni močom a len malá časť - črevom.

Polčas ketorolaku v priebehu normálnej funkcie obličiek sa pohybuje od 3 do 9 hodín, čo závisí od liekovej formy, dávkovania lieku, veku pacienta (pre slabších a starších ľudí, zvyšuje sa v dôsledku zníženej funkcie obličiek). Pri renálnej dysfunkcii sa čistenie krvi z liečivých látok spomaľuje a polčas sa môže zvýšiť na 12,5 hodín alebo viac.

Čo pomáha Ketorol

"Ketorol" je v prvom rade nevyhnutný pre bolestivý záchvat, ktorý je sprevádzaný (alebo nie je sprevádzaný) horúčkou a zápalovými javmi.

Aj keď liek patrí k nehormonálnym protizápalovým liečivám (NSAID), jeho hlavným účelom je práve výrazné potlačenie intenzívnej bolesti.

Farmaceutický prípravok je určený na odstránenie symptómov, krátkodobých účinkov a nemá vplyv na príčinu a progresiu základnej patológie.

Hlavné indikácie pre použitie "Ketorolu" - pocity bolesti strednej a vysokej intenzity pri nasledujúcich patologických stavoch:

 • renálna kolika;
 • ťažké bolesti zubov a hlavy, vrátane migrén;
 • výrony, zlomeniny, poškodenie väzov kĺbov, podliatiny mäkkých tkanív;
 • zápal tkaniva v oblasti periartikulárneho vaku, šľachy a synoviálnej membrány kĺbu;
 • artropatia, vrátane psoriatickej artritídy;
 • degeneratívne dystrofické ochorenia chrbtice, ankylozujúca spondylitída;
 • reumatické ochorenia;
 • neuralgiu a neuritídu;
 • radikulopatia, dna;
 • spazmus pažeráka, pylorospazmus;
 • zápal kostrového svalstva (myozitída), bolesti svalov rôzneho charakteru;
 • malígnych procesov (vrátane foci kostných metastáz).

Okrem toho sa liek dnes používa na liečbu bolesti v pozadí ťažko tečúcich narkotických abstinenčných príznakov.

Ketorolac sa aktívne používa na anestéziu v operatívnej stomatológii, po pôrode a pooperačnom období po intraabdominálnych, gynekologických, ortopedických operáciách.

Návod na použitie a dávkovanie

Pred predpísaním lieku je dôležité zistiť, či pacient predtým mal epizódy alergie na akékoľvek analgetiká a NSAID. Stav pacienta po užití prvej dávky sa starostlivo sleduje.

Tablety a snímky

V prípade injekcií sa "Ketorol" môže používať na úľavu od bolesti pri dennom užívaní po dobu nie dlhšiu ako 5 dní, v tabletách - 7 dní.

Dávkovanie odporúčané v návode je čo najviac znížené, pričom sa berie do úvahy sila bolestivých pocitov. Na minimalizáciu nežiaducich reakcií sa odporúča znížiť množstvo ketorolaku na takú dávku, ktorá spôsobuje zníženie bolesti. Optimálne, ak sa liek užíva sporadicky alebo v krátkom čase.

 • Tablety "Ketorol". Pacienti vo veku 16 rokov môžu užívať pilulku 10 mg raz alebo až štyrikrát za 24 hodín, čo závisí od stupňa a trvania bolesti. Najväčšie množstvo za 24 hodín je 40 mg. Nadmerné tukové jedlá oneskorujú nástup terapeutického účinku na 60 minút, čím sa znižuje obsah liečiva v krvi.
 • "Ketorol" injekcie. Dospelí vo veku nad 16 rokov alebo s hmotnosťou vyššou ako 50 kg sa zvyčajne podávajú v 1 ampulke (30 mg) po 6-8 hodinách, ale celkové množstvo ketorolaku za deň nemôže byť vyššie ako 90 mg (užívanie liekov v tabletách). V tom istom čase sa nesmie do svalu alebo intravenózne dostať viac ako 60 mg terapeutickej látky (2 ampulky).
 • Pacienti s chronickým ochorením obličiek, ľudia vo veku nad 65 rokov alebo s hmotnosťou nižšou ako 50 kg, jednorazová dávka je obmedzená na polovicu ampulky (15 mg) s maximom 30 mg. 24 hodín, celkové množstvo "Ketorol", podávané pacientovi, nemôže byť viac ako 60 mg (2 ampulky). Intramuskulárna injekcia sa podáva 4–5 sekúnd, intravenózna infúzia sa vykonáva v priebehu 15 - 17 sekúnd.

Čas nástupu maximálneho účinku závisí od dávky, hmotnosti pacienta, sily bolestivých prejavov. Výrazné zmiernenie bolesti po požití sa fixuje po 45 - 80 minútach po injekcii do svalu - po 15 - 30 minútach do žily - do 30 sekúnd až 5 minút.

Hoci Ketorolac nie je oficiálne povolený predpisovať v detstve a dospievaní, často sa používa na zmiernenie ťažkej bolesti po operácii alebo zranení v dôsledku nedostatku alternatívnych liekov (iných ako liekov) s rovnako silným účinkom.

gél

Gél "Ketorol" 2% sa používa ako externý prostriedok proti bolesti na pozadí zápalu a poškodenia svalov a kĺbov. Je rovnomerne a jemne aplikovaný do stredu maximálnej bolesti až 4 krát denne v objeme 1 až 2 ml (gélová kolóna s dĺžkou 1 až 2 cm). Koža by mala byť čistá a suchá. V oblasti gélovej liečby by nemali byť ekzémy, vredy, rany, vredy, pľuzgiere a iné poškodenia. Gél aplikovaný na pokožku nesmie byť pokrytý lekárskou náplasťou, vzduchotesným obväzom. Trvanie miestnych aplikácií je obmedzené na 10 dní.

Špeciálne pokyny

Ketorol, podobne ako väčšina NSAID, zvyšuje podráždenosť a riziko poškodenia sliznice žalúdka. Aby sa zabránilo takémuto stavu, je v čase liečby potrebné paralelné podávanie činidiel s omeprazolom alebo esomeprazolom na ochranu gastrointestinálnej sliznice (Omez, Ultop, Losek, Orthanol).

U pacientov s ochoreniami krvi, gastrointestinálnymi vredmi, u pacientov po chirurgických zákrokoch a pred nimi sa používajú lieky, ktoré neustále monitorujú krvný obraz a koagulogramy, pretože ketorolak síce v neškodlivom štádiu predĺži dobu do zastavenia krvácania.

V prípade neznesiteľnej bolesti je povolené súčasné podávanie narkotík v znížených dávkach.

S výskytom ospalosti, slabosti, závratov, aktivity a práce je potrebné sa vyvarovať, pri ktorých je potrebná presnosť manipulácie a rýchlosť reakcie (pracovníci horúcich predajní, lekári, priemyselní lezci, piloti, riadiaci letovej prevádzky, zamestnanci ministerstva pre mimoriadne situácie, vodiči dopravy).

Počas gravidity a laktácie

V značných množstvách aktívna zložka lieku preniká do materského mlieka a približne desatina prijatej dávky vstupuje do krvného obehu plodu cez placentu. V súvislosti s touto skutočnosťou je zakázané predpisovať ketorol v akejkoľvek forme dojčiacim matkám a pacientom s dieťaťom, aby sa zabránilo poruchám vo vývoji plodu a dieťaťa.

Rovnaký zákaz sa vzťahuje aj na ženy v práci - liek sa nepoužíva na anestéziu pri pôrode, ale používa sa výlučne v období po pôrode a dieťa sa musí presunúť na umelú diétu.

Liekové interakcie

Pri súbežnom predpisovaní Ketorolu s inými farmakologickými liekmi je potrebné zvážiť pravdepodobnosť nezlučiteľnosti alebo výskyt negatívnych účinkov.

Lieky v kombinácii s ketorolakomPravdepodobné reakcie
nehormonálne protizápalové lieky, lieky obsahujúce aspirín, vápnik, glukokortikosteroidy, etanol, "kortikotropín"ulcerácia sliznice tráviaceho traktu, krvácanie
iné NSAID, vrátane Ksefokamu, indometacínu, diklofenaku, ibuprofénu, meloxikamu, celekoxiburetencia tekutín, zhoršenie srdcovej aktivity, zvýšenie tlaku
"Paracetamol", "cyklosporín", ACE inhibítory ("Captopril", "Capoten", "Enalapril", "Fosinopril", "Fozinap", "Fozikard")poškodenie obličiek (nefrotoxicita)
"Metotrexát"poškodenia obličiek a pečene
liek s lítiom, zlatomzvýšená toxicita
"Probenecid"riziko zvýšených vedľajších účinkov
antikoagulanciá (Sinkumar, Varefarex, Fenilin), heparín, froxiparín, trombolytikum (Streptokináza, Lanoteplaza), protidoštičkové látky (Klopidex, Trental, Klopidogrel, Kurantilap, Krantidase, Krantidase) "," Eptifibatid "), antibiotiká, cefalosporíny, kyselina valproováriziko krvácania, krvácania
antihypertenzíva a diuretiká ("Furosemid", "Lasix", "Trigrim")zníženie terapeutického účinku
narkotické analgetikádávky opiátov môžu byť významne znížené pri zachovaní výraznej analgézie
Inzulín, liek na zníženie hladiny cukru v krviriziko prudkého poklesu hladín glukózy a rozvoj hypoglykemickej kómy (je potrebné prepočítať dávku)

Pred použitím Ketorolu je potrebné prediskutovať s lekárom možnosť kombinácie s inými liekmi, ktoré pacient užíva.

Kompatibilita Ketorol s alkoholom

Užívanie farmaceutického prípravku s alkoholom je mimoriadne nebezpečné. Je možná ťažká otrava pečene, ako aj ďalšie zvýšenie účinku etanolu na nervový systém s rozvojom kŕčov, halucinácií, depresívneho stavu, nadmerného vzrušenia a psychózy.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky a predávkovanie

Narkotické analgetikum je farmakologický výrobok so silným účinkom a zároveň má vážny zoznam kontraindikácií a ďalších prejavov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú telo.

Je zakázané predpisovať anestetikum, ak sú tieto stavy diagnostikované ako:

 • intolerancia na Ketorolac a akékoľvek zložky lekárskeho prípravku, iné NSAID;
 • alergické reakcie postihujúce akýkoľvek systém tela;
 • akútne obdobie ulceróznej kolitídy, gastrointestinálnych vredov, Crohnovej choroby;
 • akékoľvek krvácanie, krvácanie, vrátane hemoragickej mŕtvice;
 • srdcový infarkt;
 • hemofílie, krvácania akéhokoľvek typu, poruchy zrážanlivosti krvi;
 • závažná nedostatočná funkcia myokardu, stav po operácii srdca;
 • výrazná porucha funkcie obličiek (kreatinín Cl menej ako 30 ml / min), progresívne ochorenie obličiek, t
 • závažné poškodenie pečene;
 • úplná alebo čiastočná kombinácia viacnásobných polypov v nosnej dutine a sinusových dutinách, astme, intolerancii na akékoľvek nesteroidné protizápalové lieky;
 • dehydratácia, znížený objem krvi;
 • potvrdená hyperkalcémia alebo hyperkalémia;
 • nasiaknuť dermatózu, ložiská ekzémov, hnisanie, kožné lézie (pre gél);

Okrem toho, používanie "Ketorol" nie je povolené:

 • pred dlhým alebo rozsiahlym chirurgickým zákrokom s vysokým rizikom krvácania (48 hodín pred a po operácii);
 • na preventívnu úľavu od bolesti, udržiavanie anestézie počas operácií,
 • pre úľavu od bolesti pri pôrode.

Medzi podmienky, keď sa má liek používať s opatrnosťou, patria:

 • vek do 12 rokov pre gél, do 16 rokov a po 65 rokoch pre iné dávkové formy;
 • mierny priebeh všetkých vyššie uvedených patológií, počas ktorých je liek zakázaný;
 • ischemické ochorenie, vaskulárne poškodenie mozgu, srdce;
 • arteriálnej hypertenzie;
 • diabetes;
 • systémový lupus erythematosus.

V niektorých zdrojoch o predpisovanom lieku na obmedzenie dávky a trvania podávania "Ketorolu", ak pacient dostáva glukokortikoidy ("Dexametazón", "Prednizolón"), antidepresíva zo skupiny SSRI ("Sertralin", "Citalopram", "Paroxetín").

Nežiaduce účinky

Nežiaduce reakcie a komplikácie sa zvyčajne pozorujú pri dlhodobom užívaní alebo pri nadmerných dávkach, najmä viac ako 90 mg denne.

Najčastejšie pozorované sú: bolesť v žalúdku, voľná stolica, bolesť hlavy, ospalosť. Menej často sa pacienti sťažujú na zápchu, ťažkosti v žalúdku, zvýšený tlak, kožné vyrážky a svrbenie, stomatitídu, pálenie záhy, upchatie nosa.

Zriedkavejšie sú komplikácie ako:

 • bronchospazmus, edém hrtanu s dýchavičnosťou;
 • zvracanie, ulcerózne lézie zažívacích orgánov, krvácanie do žalúdka a čriev, sčernenie výkalov a zvracanie, žltačka, hepatitída, akútna pankreatitída;
 • bolesť chrbta, retencia moču, akútne zlyhanie obličiek, proteín v moči, anémia, purpura, nefritída, opuch tváre, nôh, prírastok hmotnosti;
 • poruchy zraku a sluchu;
 • rôzne typy krvácania, vrátane rektálnej, epistaxe, pooperačnej;
 • exfoliatívna dermatitída s horúčkou, opuchnutými mandarinkami palatínu;
 • urtikária, akútne alergie s dýchavičnosťou, opuch hrtanu, jazyka, očných viečok;
 • Lyell alebo Stevensov-Johnsonov syndróm.

Pri ošetrovaní veľkých oblastí pokožky gélom alebo aplikovaním gélu pod vzduchotesným obväzom existuje vysoké riziko ketorolaku ovplyvňujúce celé telo s rozvojom charakteristických vedľajších účinkov.

Ak sa vyskytnú akékoľvek nežiaduce reakcie, liek sa preruší. S rozvojom akútnych, život ohrozujúcich stavov okamžite zavolajte sanitku.

Nadmerná dávka

Predávkovanie je charakterizované výskytom alebo zosilnením už prejavených nežiaducich reakcií, vrátane vývoja krvácania, akútneho zlyhania obličiek, meningitídy s kŕčmi, pľúcneho edému.

V miernych prípadoch postačuje výplach žalúdka, pričom Polysorb je aktívny adsorbent. V ťažkých stavoch sa vyžaduje okamžitá hospitalizácia na detoxikačné procedúry v nemocnici a zachovanie telesných funkcií. Hemodialýza nepomôže pri predávkovaní v dôsledku takmer 100% väzby ketorolaku s plazmatickými proteínmi.

analógy

Farmaceutické výrobky s rovnakou liečebnou látkou v zložení: "Ketocam", "Dolak", "Ketanov", očné kvapky "Akyular". Je potrebné poznamenať, že analógy "Ketorol" vo forme očných kvapiek účinne zmierňujú bolesť pri odreninách rohovky, po excízii šedého zákalu, eliminujú svrbenie v očiach, zmierňujú zápal, sa používajú v procese očnej chirurgie.

Iné silné lieky proti bolesti s podobným účinkom: "Ketonal" (ketoprofen), ktorý mnohí odborníci považujú za ešte silnejší anestetický liek, "Dexonal", "Flamadex", "Dexalgin".

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár