Zimolez Modré vreteno 🌿: opis odrody, opeľovačov, výsadba a starostlivosť, chov

Zimolez Blue Spindle je jedným z najvyhľadávanejších odrôd medzi našimi záhradkármi, vhodný na pestovanie aj v drsných klimatických podmienkach.

Popis odrody zimolezu "Blue vreteno"

Je to viac ako 30 rokov od zavedenia diskutovanej kultúry. Vlastnou krovinou je Sibír.

Opis odrody: t

 • výška do jedného a pol metra;
 • môže odolať teplotám až do -45 stupňov;
 • obdobie plodenia - 20 rokov;
 • dozrievanie skôr;
 • skóre ochutnávky - 3,5 bodu.

Kroviny odrody tvoria silné, s okrúhlym korunou. Plody sa nalievajú veľké, do priemeru 3 cm, tvar je podobný malému vretenu. Čierno-čierna koža má na povrchu povlak.

Odroda začína niesť ovocie od veku štyroch, ale hŕstka prvých bobúľ možno vyzdvihnúť v prvom roku. Kvet kvitne skoro, s príchodom prvého jarného tepla. Nebojíte sa veľkých mrazov.

Plody dozrievajú nerovnomerne - prvé je možné zozbierať od začiatku júna, ale vo všeobecnosti rodenie pokračuje ďalšie tri týždne.

Odporúčané opeľovače

Vzhľadom k tomu, táto odroda je samo-neplodná, pre jej rodenie je potrebné mať iné odrody zimolezu v blízkosti, ktoré budú opeľovať.

Odporúča sa, aby boli zasadené vedľa "modrého vretena" v malých zhlukoch, prednostne z náveternej strany:

 • "Blue Bird";
 • "Popoluška";
 • "Tomichka";
 • "Kamchadalka".

Môžete striedať rastliny. Hlavnou vecou je pestovanie opeľujúcich odrôd v blízkosti.

Ako a kedy zasadiť kríky

Načasovanie závisí od stavu odnoží sadenice. Ak sú korene otvorené, odporúča sa výsadba zimolezu na jeseň. Odporúča sa mať čas zasadiť kríky mesiac pred očakávaným nástupom chladného počasia. Ak sa postup vykonáva na jar, bude závod hodiť všetky svoje sily na vývoj listov a výhonkov, zatiaľ čo korene zostanú nedostatočne rozvinuté. Kríky môžu zomrieť.

Sadenice s uzavretými koreňmi v nádobách môžu byť zasadené počas celej sezóny.

Na jednom mieste zimolez Bush môže rásť 20 a ešte viac rokov. Preto je dôležité, aby bola vybraná vzorka okamžite zasadená do vhodného pozemku. Miesto je preferované slnečné, chránené pred vetrom. Podzemná voda by nemala byť blízko.

Ak je pôda vyčerpaná, potom pri výsadbe v diere musíte urobiť hnojivo. Môžete dokonca pridať čipy, ktoré hnilobou poskytujú rastlinám živiny.

Krok za krokom:

 1. Značky sú aspoň vo vzdialenosti 2 metre. Mali by byť 50 cm hlboké a 40 cm široké.
 2. V spodnej časti je potrebné vykonať odvodnenie.
 3. Do každej jamky by sa mali pridať kompost, popol a síran draselný.
 4. Umiestnite semená do pripravenej jamy a prikryte ju pôdou, krk zahryznite o 5 cm.
 5. Ram a haly. Keď sa pôda usadí, pridajte trochu viac pôdnej zmesi a rozomlieť.

Vrstva mulča by mala byť najmenej 7 cm, materiál môže byť piliny, pokosená tráva, sekaná slama.

Nevzdávajte sa na mulčovanie, pretože s jeho pomocou bude možné zabrániť klíčeniu burín a chrániť korene pred prehriatím na slnku.

Funkcia starostlivosti v otvorenom poli

Zimolez jedlý - veľmi nenáročná berry kultúra, pre ktorú potrebujeme minimálnu starostlivosť.

 1. Zalievanie. Rastlina je prekvapivo odolná voči suchu, ale s nedostatkom vody bobule začínajú chutiť veľmi horko. V suchom počasí a na juhu, kríky musia byť napojená raz týždenne, tráviť vedro vody na rastline.
 2. Kŕmenie. Na jar kŕmil začiatkom topenia snehu. Pod kefom stačí pridať polovicu vedra kompostu alebo zrelého humusu zmiešaním hnojiva so zemou. Počas obdobia pučania okolo výsadby sa postrekuje drevný popol. Jeseň opäť kŕmi rovnaké. Na konci sezóny sa pod kríky pridá superfosfát.
 3. Orezanie. Keď rastlina dosiahne vek troch rokov, všetky apikálne púčiky vymiznú a bočné vetvy, ktoré je potrebné časom zredukovať, začnú aktívne rásť. Ak sa puzdro silne zahustí, výťažok sa zníži. Prvé tri roky, prerezávanie sa nevykonáva. Potom, od štyroch rokov, je rastlina prerezaná koncom jesene. Počas ostrihania odstraňujú všetky staré vetvy tak, aby boli nahradené mladými.
 4. Uvoľnenie. Mal by sa vykonávať pravidelne, ale nie hlbšie ako 7 cm, pretože korene zimolezu rastú blízko povrchu. Potom je kruh kmeňa mulched.
 5. Príprava na zimu. Rastlina nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť pred nástupom chladného počasia, pretože toleruje aj ťažké mrazy.

Reprodukcia odrody je možná rezaním, vrstvením a delením kríka.

Propagované semená tejto kultúry nebude fungovať, pretože sadenice takmer všetci zomrú. Tie výhonky, ktoré prežijú, budú divoké a nedávajú jedlé plody.

Berry zber, skladovanie

Termín dozrievania bobúľ na "Blue Spindle" sa predlžuje o niekoľko týždňov. Nezhromažďované v čase, odpadávajú, takže musia byť v čase. Môžete šíriť textílie pod krík a len striasť ovocie, alebo vyzdvihnúť ručne.

Úroda sa môže skladovať niekoľko dní v chladničke. Zimolez nie je prenosný a mal by byť spotrebovaný alebo recyklovaný čo najrýchlejšie. Mnohí ho zmrazia alebo urobia veľmi chutný džem.

Choroby, škodcovia a metódy zaobchádzania s nimi

Odroda je odolná. Niekedy neskúsení záhradníci si popraskané kôry na pobočkách pre príznak choroby. V skutočnosti je to normálny stav ker.

Z choroby "Spindle" môže zasiahnuť špinenie, sčernanie pobočiek, múčnatky. Veľmi zriedkavo sa kultúra vyznačuje hubovými chorobami. V prípade potreby sa môže vytvrdiť zmesou Bordeaux. Pomáha vyrovnať sa s mnohými problémami a drogami "Skor".

Z parazitického hmyzu môžu húsenice malej mušky napadnúť rastlinu. Proti škodcom môžete bojovať postrekom kríkov prípravkami „Decis“ a „Inta-vir“.

Zimolez ovocie je prekvapivo nenáročný a dáva trvalo vysoké výnosy chutných a šťavnatých bobúľ severu. Pestovanie tejto plodiny na Vašom pozemku je veľmi hodnotná práca.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár