Ako zázvor kvitne doma av otvorenom poli growing, rastie a starostlivosť

Výsadbový materiál na pestovanie tejto exotické exotické nemusí byť nájdený v špeciálnych obchodoch, môžete si vybrať v každom supermarkete alebo zeleniny shop. A ako pestovať takúto nezvyčajnú kultúru doma, je možné žať v otvorenom poli, a ako zázvor kvitne, povieme v tomto článku.

Vlastnosti rastúceho zázvoru

Vo východnej Ázii a Indii zázvor rastie v hojnosti. Existuje 144 odrôd s liečivými a korenistými vlastnosťami. Niektoré z nich sú veľmi okrasné a naši pestovatelia ich pestujú doma, v skleníku a na otvorenom poli.

Dospelá rastlina je trvalka hustá bylinná ker s výškou viac ako 1 m. Vonkajšie, zázvor je trochu ako bambus. Dlhé úzke špicaté listy tvoria vzpriamený pseudostem, ktorý sa otáča tubulou, sú umiestnené bližšie k vrcholu.

Koreňový systém je vysoko rozvetvený zhrubnutý podzemok rozdelený mostami, vďaka čomu sa stáva bizarným. Niet divu, že starí indickí ľudia nazývali zázvor „rohatý koreň“. Tvar je mierne sploštený. V hornej časti sú početné púčiky rastu, odkiaľ sa objavujú stonky, odspodu rastú vzácne, ale silné korene.

Všetky časti rastliny majú korenistú citrónovú príchuť a pálivú chuť. V krajinách východu sa všetky časti rastliny používajú na potraviny, dokonca aj na kvety.

Vzhľadom na impozantnú veľkosť a subtropický pôvod je na kultiváciu zvolené špeciálne miesto na pristátie na záhrade alebo umiestnenie kvetov v miestnosti. Zázvor potrebuje teplo a veľa rozptýleného svetla.

V miestnosti je lepšie umiestniť ju na východ alebo západ parapetu.

Miesto by malo byť zvýšené a chránené pred priamym slnečným svetlom. Ideálne pre vonkajšie pestovanie sú vysoké, teplé postele alebo skleníky.

Pôda sa používa svetlo, výživné, dobre priedušné a vlhkosť. Zázvor netoleruje stojatú vodu - korene hniloby. Zloženie: rašelina + zemina na zem + piesok (2: 2: 1) alebo môžete použiť zmes pôd pre palmy.

Pre výsadbu vyberte rizóm s veľkým počtom "očí". Rozdeľte ho cez jumper do niekoľkých častí. V zázvoroch, rovnako ako v zemiakoch, je každá oblička nezávislým životaschopným prvkom. Oddenky môžete rozdeliť na "oči", ale takýto kvitnú len v treťom roku.

Pred výsadbou v krajine je koreň namočený v teplej vode na jeden deň, takže púčiky sú opuchnuté.

Nezabudnite na ošetrenie sadivového materiálu manganistanom draselným na hubové infekcie.

Môžete zasadiť zázvor po celý rok. Vysadené v plytkých studniach obličky hore (podobne ako pestovanie zemiakov), len vzdialenosť medzi odnožami 15-20 cm, posypané zeminou asi 2 cm. Výhonok sa objaví po 2-3 týždňoch.

Dôležitá nuancia! Ak potrebujete kvitnúci zázvor, potom hrniec pre neho je vybraný blízko, s množstvom drenáže.

Tropická starostlivosť o rastliny

Rast zázvoru v našich klimatických podmienkach si vyžaduje osobitnú pozornosť a starostlivosť:

  1. Vytvára sa mikroklíma čo najbližšie k subtropom - teplota v lete nie je nižšia ako + 25 ° C alebo + 28 ° C av zime nie je vyššia ako + 15 ° C. V zimnom období je žiaduce preniesť kvetinu do miestnosti s konštantným režimom chladnej teploty, netoleruje zmeny, najmä náhle. Z lôžok sa korene vyberú a vyberú v chladnej miestnosti (ak sa pestuje na kvitnutie) alebo sa odoberajú na skladovanie a spracovanie.
  2. Zvýšená vlhkosť okolo zariadenia je nevyhnutnou podmienkou, najmä v horúcich dňoch. Vyžaduje časté postrekovanie, ale netoleruje prebytočnú vlhkosť v pôde, je potrebné vodu len po vyschnutí hornej vrstvy. Je dovolené zavlažovať zázvor na ulici len večer. Voda a sprej rastliny, kým sa listy začnú žltnúť a rozpadne.
  3. "Horned root" miluje kŕmenie, musí hromadiť veľa užitočných látok. Odporúča sa zabezpečiť ich každých 10 - 12 dní. Zázvor, pestovaný na ľudskú spotrebu, je kŕmený iba organickou hmotou. Pre kvety v lete, môžete použiť ako organické a minerálne zlúčeniny (je lepšie striedať). Na jeseň ponechajte len komplex potaš-fosfor. Môžete tiež použiť hnojivá na zeleninu alebo kvety. V zime, v spiacej dobe, neoplodniť zázvor.

Pri pestovaní doma vyžaduje ochranu pred prievanom. Nedostatok svetla v miestnosti je kompenzovaný umelým osvetlením (najmenej 12 hodín).

Ako zázvor kvet doma

Zázvor kvet je úžasná udalosť. Nie každý druh tejto rastliny kvitne aj v prírodných podmienkach a iba 3-ročné dospelé kvety v kultúre. To sa zvyčajne deje na jar alebo v lete.

Z koreňa prichádza dlhé a tenké stonky kvetov s nádherným kvetom. Keď sa naleje, bud sa podobá kvitnúcej zinnia alebo jedľového kužeľa. Zázvorový kvet nevybledne dlho, od 3 týždňov do niekoľkých mesiacov, obdivuje jeho krásu a vôňu.

Odtiene kvetenstvo sú rôzne: žltá, fialová, červená, biela. Stáva sa, že jeden kvet môže kombinovať niekoľko tónov, napríklad biely s fialovým okrajom.

Zberatelia kvetov pestujú okolo sedem druhov zázvoru doma, napríklad: nádherné, fialové, zerumbet. Pohľad Kasumunar je pozoruhodný - od šupín dlhého nysusu, jemných bielych kvetov ako kvitnúce orchidea.

Alebo japonský druh, ktorého koreň, ktorý nemal čas začať klíčiť zo zeme, už vyrába bielo-žlté okvetné lístky, podobne ako narcis.

Obyčajný (farmaceutický) typ, ktorý naši záhradníci úspešne pestujú, sa považuje za kultivovanejší.

Kvitnúce v otvorenom poli

Je možné dosiahnuť kvitnutie na ulici v strednom pruhu, ak zasadíte odnože v nádobách alebo krabiciach vo februári až marci. Na začiatku leta by mali byť vyložené na jasnom mieste, ale v tieni pred priamym slnečným svetlom. A na jeseň, transplantáciu späť do hrnca, čistenie miestnosti a postarať sa, ako izba zázvor.

V južných oblastiach s miernymi zimami, nemôžete kopať odnože, len vytvoriť izoláciu.

V regiónoch s drsným podnebím, zázvorové kvety v skleníkoch a zimných záhradách.

Zber a skladovanie terapeutických surovín

Hovorí sa, že počas kvitnutia zázvoru čiastočne oddeľuje podzemok svoje liečivé účinky, ale je vhodný ako voňavé korenie na riad. Obdobie, kedy zbierať korene závisí od účelu kultivácie.

Zázvor dozrie do 8 mesiacov po výsadbe. Signál je list, ktorý začne žltej a rozpadne.

Hrozienka sa vyberie zo zeme, očistí, odreže malé korene a suší sa nejaký čas v dobre vetranej miestnosti.

Mladé korene sú ľahko rozoznateľné - sú ľahké s tenkou kožou. Viac dospelých stmavne a získa silnú kôru. Môžu byť uložené v chladničke alebo suteréne, zabalené v papieri, zmrazené alebo zozbierané rôzne korenia, ako je morenie alebo sušenie.

Oddenky tropickej rastliny sa môžu pestovať aj na ich letných chatách, aby sa mohli používať zázvor na lekárske účely a ako korenie, a ak je to potrebné, doplňte svoju zbierku exotickou kvetinou.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár