Ramsons 🌿: pestovanie zo semien, výsadba doma a na posteli, najmä rozmnožovanie a starostlivosť

Domáce pestovanie divého cesnaku zo semien alebo cibúľ je skvelý spôsob, ako získať chutné a zdravé zelené. Rastlina nie je problém šťastná úroda ročne. A zber sa vykonáva skoro na jar, keď ľudské telo potrebuje vitamíny.

Čo je ramson

Ramson (medvedí luk) - bylinná trvalka z Amaryllis. Vo voľnej prírode sa nachádza v zalesnených oblastiach alebo v blízkosti riek v mnohých európskych krajinách, v Turecku a na Kaukaze. Ramson začína rásť, akonáhle sa sneh roztopí a zem sa trochu zahreje. Jej mladé listy sú radi, že jedia medvede, pretože to je jeden z prvých zdrojov vitamínov v lese.

Výška dospelej rastliny je až 50 cm, má odnož s cibuľou a úzky stonok v tvare trojstenu. Podlhovasté listy do šírky 5 cm vyzerajú ako konvalinka. Majú zvláštnu vôňu a chuť cesnaku, preto sa divý cesnak nazýva aj divý cesnak. Kvetenstvo, slnečníky s bielymi kvetmi sa objavujú koncom jari alebo začiatkom leta. Plody globulárnej formy dozrievajú v júni alebo júli, lístky postupne odumierajú.

Vo viacerých regiónoch Ruska, na Ukrajine, v Bielorusku av niektorých pobaltských krajinách je trvalka uvedená v Červenej knihe.

Divoký ramson je stále menej a menej kvôli odlesňovaniu, nepriaznivým environmentálnym podmienkam a nekontrolovanému zhromažďovaniu ľudí. Roztrhané z koreňov rastliny nie je obnovená.

Užitočné vlastnosti divého cesnaku:

 • pomáha zbaviť sa beri-beri, pretože 50 gramov produkcie obsahuje dennú dávku vitamínu C;
 • používa sa na prechladnutie a zápalové procesy genitourinárneho systému;
 • na liečbu ochorení tráviaceho traktu.

Kvôli mnohým výhodám sa stále viac pestuje ako pestovaná rastlina. Nejedli sa len mladé listy, ale aj výhonky, cibule divokého cesnaku. Je vhodné zmraziť, pridať do uhoriek a marinád. Neodporúča sa zahrnúť divý cesnak do krmiva pre hospodárske zvieratá. Po konzumácii výrobku sa mlieko stáva žlto-červenou farbou. Chuť mäsa u zvierat kŕmených pravidelne divým cesnakom sa znižuje.

Nuance pestovania zo semien

Doma môžete použiť jeden z dvoch spôsobov pestovania nových kópií divého cesnaku:

 1. Zasiať semená.
 2. Semená mladých cibúľ.

Spôsob semien produkuje mnoho rastlín naraz, ale má niekoľko nevýhod:

 • semená veľmi rýchlo strácajú svoju klíčivosť;
 • mladý rast sa neobjaví čoskoro, 1-1,5 rokov po siatí;
 • prvá plodina sa zberá iba 3-4 roky po výsadbe semien v krajine.

Výsadbový materiál možno získať z domácich kráľovných buniek alebo zakúpiť v špecializovaných predajniach. Pri nákupe študujte trvanlivosť výrobkov. Čím dlhšie semená, tým väčšia je pravdepodobnosť, že čakajú na sadenice. Vyberte si produkt v čiernom, okrúhlom tvare. Od zakúpenia scvrknutých by sa mali opustiť sivasté semená.

Doma dozrievajú plody leta alebo začiatkom jesene. Žltkasté boxy sú narezané, semená sú vyliate a sušené. Ich výsadba je najlepšie ihneď po spánku. Ak to nie je možné, môžete odložiť prácu na jar.

Obvykle sa výsev divokého cesnaku vykonáva od prvej dekády septembra do polovice októbra. Podmienky sa menia v závislosti od poveternostných podmienok a oblasti pestovania.

Optimálna vonkajšia teplota vzduchu počas pracovnej doby je okolo +20 ° C. Ak sú hodnoty teploty v tomto čase nižšie ako +10 ° C alebo nad +25 ° C, klíčivosť semien sa výrazne zníži. Odporúča sa použiť čerstvý výsadbový materiál v aktuálnom roku a je vhodné ho vyklíčiť skôr, ako ho vložíte do zeme.

Ako na to:

 1. Semená namočte do rastového stimulátora asi 4-5 hodín (ak je to potrebné). Môžete napríklad použiť "Appin", "Zircon", "Kornevin".
 2. Navlhčite kúsok látky vodou, osivo položte na mokrý povrch.
 3. Zbaľte hmotu a vložte ju do malej nádoby.
 4. Zakryte vrch papierom alebo kusom látky. Takže čerstvý vzduch v nádrži bude prúdiť a odparovanie vlhkosti sa zníži.

Je dôležité, aby tkanina bola stále vlhká. Okrem toho sa teplota udržuje od + 19 ° C do + 22 ° C. Semená horšie klíčia v chladnej alebo horúcej miestnosti. Nebudú sa vôbec vyliahnuť, ak je teplota v miestnosti neustále nižšia ako + 10 ° C alebo vyššia ako + 26 ° C. Na klíčenie semená budú potrebovať od 20 do 30 dní. V teréne sa v závislosti od počasia prenášajú do polovice októbra.

Naklíčené semená by mali byť okamžite vysadené. Sú veľmi malé, ľahko sa vyparujú zo zeme počas topenia snehu a dažďa. Je ľahšie ich držať pri prvom zasiatí v špeciálnych chovných priestoroch - malých nádržiach s drenážnymi otvormi. Pripravené nádoby naplnené zmesou rašeliny, listovej pôdy a kompostu v pomere 1: 2: 1. Nepoužívajte ihličnan. Po príprave pôdy sa semenáčný materiál uloží do hĺbky asi 1 cm, medzi susednými vzorkami sa udržiava vzdialenosť 0,5 cm, tanky sa premiestnia do otvoreného terénu a umiestnia sa na tienistom mieste. Vrstva humusu a piesku (1 cm) je umiestnená na povrchu a na vrchole je vrstva listov asi 4 cm vysoká, plodiny sú navlhčené a nedovoľujú vyschnutiu pôdy. Výhonky sa objavia asi za rok.

Semená môžu byť zasiate nielen na jeseň, ale aj na jar. V tomto prípade potrebujú predbežnú stratifikáciu. Pred výsevom sa osivo uchováva najmenej 2,5-3 mesiace v chladničke pri teplote od 0 ° C do +3 ° C.

Na jar mulčovanie na mladých pristátiach čiastočne vyčistené. Jemné výhonky sú neustále napojené. V prípade potreby obnovte mulčovaciu vrstvu pôdy a piesku. Mladé rastliny sa presádzajú do otvorenej pôdy za rok. Kopajte ich opatrne, aby nedošlo k poškodeniu koreňového systému.

Výsadba doma a na záhrade

Na jednom mieste sa ramson pestuje už mnoho rokov, takže miesto pre výsadbu sa vyberá starostlivo. Pozemok bez jasného slnka, kde voda nestaguje, bude robiť. V prírode sa divý cesnak cíti dobre v čiastočnom tieni, preto je vhodné zasadiť ho v blízkosti plota, pod stromami alebo medzi kríky.

Závod ocení pôdu s vysokým obsahom organických látok a nízkou kyslosťou. Pôda by mala byť ľahká, dobre odvodnená. Na zníženie kyslosti je možné vykonávať vápnenie, pridávať drevný popol alebo drvené vaječné škrupiny na zem.

Plot predkopať, vyrovnať, odstrániť burinu. 2-3 týždne pred výsadbou divého cesnaku, aby zhnité organické hmoty, napríklad humus alebo kompost. Ak je to potrebné, do pôdy sa pridá dusík (do 20 g na meter štvorcový), potaš (do 15 g na meter štvorcový) a fosfor (do 30 g na meter štvorcový).

Pre rozmnožovanie sa berú iba cibule, ktoré majú korene. Ak je koreňový systém slabý alebo suchý, rastliny sa zakorenia oveľa horšie.

Výsadba v otvorenom teréne môže byť vykonaná na jeseň alebo na jar. Na začiatku vegetačného obdobia sa práca vykonáva v apríli alebo máji, na konci sezóny - od augusta do októbra.

Najlepšie je umiestniť hlavy do pôdy na jeseň, keď rastlina už odpočíva. Vzdialenosť medzi priľahlými vzorkami je najmenej 20 cm, ulička je asi 45 cm, žiarovky sa musia prehĺbiť o 2/3, posypať zeminou a dobre navlhčiť. Je vhodné mulčovanie výsadby najprv s rašelinou pár centimetrov, a na vrchole s vrstvou padlých listov 6-8 cm vysoká.Ak je jeseň suchá, môže byť potrebné ďalšie zalievanie pred nástupom zimy.

Vyznačuje sa reprodukciou a starostlivosťou

Ako sa starať o medvedie luky:

 • Rastliny pravidelne zavlažované mierne. Po vysušení nedrží pozemná časť vlhkosti dostatočne prirodzené zrážky.
 • Pôda je plytko uvoľnená, aby nedošlo k poškodeniu citlivých žiaroviek.
 • Včasné odstránenie burín medzi radmi.
 • Na mieste nutne mulčovať pôdu tak, aby neprekrývala.
 • Na začiatku vegetačného obdobia je vhodné kŕmiť divý cesnak organickým hnojivom. Napríklad fermentované infúzie kravského trusu, vtáčieho trusu alebo žihľavy.

Na výhonku divokého cesnaku sa každý rok tvorí iba jedna ďalšia žiarovka, takže rastie vegetatívne pomerne pomaly. Rastúce miesto pre cibuľu medveďa sa mení približne 6-7 rokov po položení postele. Samotné rastliny vám povie, že je čas ich presadiť: listy a stonky sa zmenšujú, hlavy sa zhoršujú. Postupom času žiarovky idú hlboko do zeme.

Ramson sa často šíri samosiatím. V tomto prípade, výsadba príliš zahustená, mladé výhonky čas od času do rastliny. Cibuľa medveďa sa nebojí návratu mrazu, takže čistí list mulčovanie skoro na jar, pričom ponecháva len vrstvu najviac 2-3 cm.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Parazity zriedka rušia divý cesnak, pretože obsahuje mnoho éterických olejov, má špecifickú chuť a vôňu. Rastlina môže byť ovplyvnená aktivitou lariev horných mušiek. Usadzujú sa v listoch a jedia šťavnatú vegetáciu. Na malých cesnakových malých konvexných plochách polkruhového tvaru sa objavujú s priemerom asi 1 mm a dĺžkou do 1 cm, lamina sa časom rozjasní, vyschne a časom zomrie. Bojovať proti larvám pomocou insekticídov, dodržiavaním bezpečnostných pravidiel a čakacej doby po ich aplikácii.

Pri nadmernom zalievaní sa pozorujú hnijúce žiarovky. Môže sa objaviť našuchorená patina listov a stoniek. Rot poškodené rastliny sú odstránené. Aby sa predišlo problémom, je potrebné nastaviť množstvo vlhkosti v závislosti od poveternostných podmienok.

Rez - plesňové ochorenie, ktoré spôsobuje výskyt červených plôch na prednej strane listových platní a plakov na vnútornej strane. Postupom času sa škvrny zhnednú. Aby sa zabránilo hrdzaveniu, na začiatku jari, striekanie karbamidového roztoku. A po zbere - s roztokom síranu meďnatého. Pri prvých príznakoch ochorenia sa používa fungicíd, napríklad „Bayleton“ alebo „Topaz“.

Tipy pre záhradkárov

Tajomstvo múdrych skúseností divých cesnakových fanúšikov:

 • Prvé dve pramene nerozrezávajú listy tak, aby bola vysadená vysadená mladá rastlina. Plodina sa začína zbierať až v treťom vegetačnom období. A stonky kvetov na mladých vzorkách sú odstránené tak, že žiarovky sú silnejšie.
 • Najchutnejšie listy, ktoré sa pestujú pri teplote +12 ° C až +17 ° C. Ak sa zahreje na +20 ° C a viac, kvalita výrobkov sa zhoršuje, najmä v suchom počasí.
 • Pri zbere nezabudnite ponechať 1-2 rastliny na rastline tak, aby ramson obnovil bez problémov.

Môžete získať v zime, vitamín zelený cesnak. Pre túto rastlinu je potrebné transplantovať koncom októbra vo vhodnej veľkosti hrnca. Použite úzku nádobu s hĺbkou najmenej 30 cm, nádoby s voľne žijúcim cesnakom preneste do domu a umiestnite na parapet. Pravidelne napojená av januári zber mladých listov.

Vo voľnej prírode sa divý cesnak zmenšuje. Skúsení záhradníci odporúčajú pestovať trvalky ako kultivovanú rastlinu, aby si sami mohli poskytnúť vitamínové produkty.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár