Zimolez Popoluška 🌿: jedlý druh zimolezu, výsadba a starostlivosť

Medzi jedlými odrodami zimolezu je "Popoluška" známa už od roku 1991, kedy bola odporúčaná na pestovanie na východnej a západnej Sibíri, na Ural. Prijal v roku 1974 z Kamchatka zimolez.

Opis odrody zimolezu "Popoluška"

V opise odrody sa musíte zamerať na veľkosť. Výška kríka je 60-70 cm a je dvakrát nižšia ako u iných druhov. Hrubá korunka, ktorá sa skladá z tenkých zakrivených alebo vzpriamených vetvičiek. Listy nie sú malé, svetlozelené, pretiahnuté oválne, mierne konkávne.

Plody s hmotnosťou 0,7 až 1,4 g, takmer 1,7 cm dlhé. Podlhovastý valcový, tmavo modrý, takmer čierny, pokrytý šupkou, na ktorej je mäkký modrý nájazd. Dužina má jemnú sladkokyslú chuť a vôňu, pripomínajúcu jahody.

Plody obsahujú:

 • cukor - 8,4-8,7%;
 • kyseliny - 1-1,4%;
 • Vitamín C - 20 mg a P - 599 mg na 100 g;
 • pektín - 1,12%.

Zrenie ovocia prebieha od 1. do 22. júna. Pre priemyselnú kultiváciu je odroda bezvýhradná, vzhľadom na malú výšku nemôžete používať zariadenia na zber bobúľ.

Zvyšuje produktivitu vysokokvalitného opelenia a zalievania.

Najlepšie opeľovače sú známe: azúrový zimolez, vaječník je 76% alebo Gerda - 40-55%.

Dobré opeľovače: "Parabelskaya", "Amfora", "Kamchadalka", "Tomichka", "Leningradsky" obr.

Zlý: Berel, Modré vreteno, Pozdrav.

Výhodou odrody je nádherná chuť ovocia, ich rýchle dozrievanie, výborný výťažok, odolnosť voči zníženiu teplotných ukazovateľov a chorôb.

Nevýhody - malé množstvo bobúľ, ktoré sa rýchlo rozpadajú, nemožnosť čistenia stroja.

Vlastnosti pestovania

Ak chcete získať dobré výnosy, mali by ste vedieť niektoré z vlastností kultivácie zimolez. Hlavná vec - vybrať správne miesto pre pristátie. Vhodné pozemky sú slnečné, nie tieňované, bez prievanu. Pôda je výhodne ľahká, neutrálna. Pri slabom osvetlení strácajú plody svoju sladkosť, výnosy sa znižujú.

Kríky rýchlo zhustnú. Riedenie sa vyžaduje každý rok na jar. Ak sa tak nestane, hmyz nebude schopný opeliť kvety vo vnútri, a zber bude len na okrajových vetvách. Odporúča sa začať takéto prerezávanie v 4-5 rokoch, nie skôr.

Rastliny jednej odrody nebudú niesť ovocie, opeľovače sú potrebné.

Výsadba v otvorenom teréne

Výsadba zimolezu v otvorenom teréne sa robí na jar. Jámy sa pripravujú vopred s rozmermi 40x40 cm vo vzdialenosti najmenej 2 metre. Pred vylodením je potrebné pripraviť výživovú zmes pozostávajúcu z vedra humusu a litra popola. Jamky sa rozliajú ružovým roztokom manganistanu draselného na dezinfekciu.

Potom vylejeme polovicu živnej zmesi, založíme sadenice, aby nedošlo k prehĺbeniu koreňového krku, narovnajte korene. Obal s pôdou, pridajte zvyšnú zmes na vrchole. Opatrne vrazil, napojil. Pôda v okolí je mulčovaná pilinami, slamou alebo trávou. Mulčovanie bude udržiavať vlhkosť a teplo.

Starostlivosť o rastliny

Starostlivosť zahŕňa nasledujúce procedúry: zalievanie, kŕmenie, prerezávanie, uvoľňovanie a včasné odstránenie burín.

Prvé dva roky v letných kríkoch dôkladne zavlažovali: 2-3 lyžice na závod týždenne s povinným uvoľňovaním.

Opatrne uvoľnite, aby nedošlo k poškodeniu koreňov, ktoré sú v hornej vrstve pôdy.

Krmivo začína od tretieho roka. Organické látky sa chovajú vo vode: kravy 1:10, vtáčie trus 1:20. Proporcie sa presne sledujú. Ich porušenie môže viesť k popáleniu rastlín. Pred kvitnutím a po zbere sa používajú dusíkaté hnojivá. Uprostred leta - potaš. Môžete použiť humínové prípravky, dávajú dobré výsledky.

Je narezaný, aby vytvoril korunku a dodal estetický vzhľad. Aj táto udalosť prispieva k hojeniu a omladeniu kríka. Pri prvom pristátí po pristátí. Výhonky skrátené o 1/3. Následne sa odstránia choré, slabé, suché a deformované vetvy.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Rastlina nie je prakticky chorá, ale za nepriaznivých poveternostných podmienok na kríkoch sa môžu vyvinúť plesňové ochorenia:

 • Ramulariáza je charakterizovaná výskytom sivohnedých škvŕn nepravidelného tvaru s tmavým pruhom pozdĺž okraja. Spracuje sa 0,2% roztokom "Fundazol" alebo mydlovou vodou s prídavkom síranu meďnatého v pomere 1:10;
 • cerkosporóza je vyjadrená malými zaoblenými bodkami s červenohnedými okrajmi. V mokrom počasí je centrálna časť pokrytá čiernym kvetom, to sú spóry húb. Liečba je rovnaká ako pri ramularióze;
 • múčnatka vo vzhľade sa podobá bielej plsti. Na boj proti nemu používajte drogy: "Chistotsvet", "Tiovit", "Rajok". Najprv je však potrebné zničiť zvyšky rastlín a sušené výhonky, na ktorých sa huba vyvíja;
 • Frázové trhliny vyzerajú ako praskliny na kôre a zanechávajú drevo. Vo vnútri sa vyvíjajú saprotrofné huby, ktoré spôsobujú vysychanie konárov. Včasná detekcia a odstránenie poškodených výhonkov ušetrí vašu rastlinu. Musíte tiež sprejovať Popolušku Bordeaux po kvitnutí na prevenciu.

Okrem plesňových infekcií sa môže objaviť výskyt vírusových infekcií na zimolezi.

Najbežnejšie sú:

 • mramorovanie listov;
 • Rezuha mozaiky.

Boj proti vírusovým chorobám sa obmedzuje na odstránenie postihnutých častí a niekedy aj celého krovia na záchranu zdravých jedincov.

Aby sa zabránilo rozvoju chorôb, postrekovanie sa vykonáva s "Fundazole" alebo síranom meďnatým pred kvitnutím.

Škodcovia sa môžu tiež usadiť na krovinách bobúľ. Niekedy je „Popoluška“ ohromená voškami. Na jeho zničenie použite 0,2% roztok "Aktara" alebo "Aktellik". Prevencia spočíva vo striekaní infúzie cesnaku, tabaku, korenia.

Okrem vošiek sa môže zobraziť:

 • zimolez roztoč a shchitovki. Proti nim sa používajú rovnaké lieky ako vošky;
 • malý wingfly ovplyvňuje bobule. Na boj proti nemu používajú Inta-Vir.

Pravidelné vyšetrenia zabránia vzniku chorôb a škodcov. Preventívne opatrenia, čistenie suchých konárov a listov, riedenie kríkov pomôže po mnoho rokov hodovať na užitočných a chutných plodoch.

Tipy pre záhradkárov

Amatérski záhradníci a profesionáli vám odporúčajú dodržiavať niekoľko pravidiel pri pestovaní zimolezu, potom sa vám podarí:

 1. Kríky by mali byť vysadené na mieste otvorenom slnku. V tieni zimolez rastie, ale plody veľmi zle.
 2. Uistite sa, že niekoľko rôznych odrôd, je potrebné pre opeľovanie.
 3. Pri šľachtení rezne odrodová kvalita sa zhoršuje. Je lepšie kúpiť sadenice v škôlkach.
 4. Treba mať na pamäti, že v prvých dvoch rokoch kultúra pomaly rastie.
 5. V chladnom počasí s vysokou vlhkosťou výhonky zmraziť mierne, musíte sa postarať o prístrešia.
 6. Bobule robia lahodné kompóty a strúhaný džem.

Okrem toho, aby sa zvýšil výnos potrebný na prilákanie hmyzu, tak opelené kvety. Patrí medzi ne čmeliaky a včely. Dajte kríky do skupiny, nie v rade. Nastriekajte ich sladkou vodou hneď, ako začne kvitnutie (2 polievkové lyžice cukru alebo medu na liter vody). Ak je počasie chladné a veterné, je lepšie sprej s Budom alebo Vaječník, ktorý zlepšuje tvorbu ovocia.

Počas pučania môžete sprejovať zmes "Tsitovit" (2 ampulky) a "Zirkónu" (1 ampulka) do vedra s vodou.

Jedlý zimolez nielenže ozdobí vaše stránky, ale tiež prinesie úrodu užitočných vitamínových plodov. Len nezabudnite na jeho funkcie. Úspešné pristátie!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár