Bluebird zimolez с: odroda opis, opeľovače, výsadba a starostlivosť

Zimolez "Blue Bird", ktorý sa vyznačuje nenáročnosťou a dobrou imunitou, je veľmi populárny medzi ruskými záhradkármi.

Popis odrody zimolezu "Blue Bird"

 • Kompaktné puzdrá dosahujú výšku takmer dvoch metrov. Majú guľovú korunku.
 • Pobočky sú silné, vyrastajú. Rastlina vyžaduje podväzok.
 • Odroda sa vzťahuje na skoré dozrievanie. Ak sa bobule pestuje v strednom pruhu, potom plody dozrievajú okolo prvých týždňov leta. Prvá úroda sa odstráni v treťom roku.
 • Na jednom mieste zimolez môže dobre rásť až do 25 - 30 rokov, nepotrebuje transplantáciu.
 • Z kríka sa zvyčajne odstraňujú 2 - 2,5 kg plodov.

Odporúčané opeľovače

V blízkosti zimolez odrody "Blue Bird" sa odporúča zasadiť dva - tri typy opeľovačov. Hoci môžu byť hmyz, najmä čmeliaky, bez pristátia susedných zástupcov kultúry môže byť ponechaný úplne bez plodín.

Odporúčané odrody:

 • "Popoluška";
 • "Modré vreteno";
 • "Morena".

Je to ich najlepšie zasadiť vedľa "Blue Bird" pre krížové opelenie.

Z kríka sa zvyčajne odstraňujú 2 - 2,5 kg plodov

Ako a kedy zasadiť kríky

Výsadba zimolez by mala byť vykonaná na začiatku jari alebo začiatkom jesene. Je veľmi dôležité, aby ste si okamžite vybrali lokalitu pre závod, na ktorom bude rásť niekoľko desaťročí.

Miesto pre túto odrodu musí byť slnečné a chránené pred vetrom. Je žiaduce, aby v poludňajšom teplo boli predstavitelia kultúry v tieni, pretože netolerujú teplo. Vedľa kríkov je preto zasadený malý strom alebo veľký ker. Avšak, jeden by nemal dovoliť zimolez celý deň bez prístupu k slnečnému žiareniu, ako v tomto prípade jeho bobule začne zmenšovať a stať sa kyslé na chuť.

Pokyny na výsadbu sadeníc: t

 1. Vykopnite vybranú oblasť.
 2. Vykopať dieru o veľkosti 50x50x40.
 3. Pripravte zmes pôdy na spanie. Je potrebné zmiešať humus s vyťaženou pôdou, pridať nádobu z dreveného popola, fosforu a draslíka.
 4. Pripravenú zmes nalejte do studne.
 5. Sadiť stromček, prikryjeme zvyšným zložením živín.
 6. Rozliať krík. Keď sa zem usadí, naplňte zem a brúste. Je to žiaduce urobiť s pilinami.

Prvé tri roky po výsadbe, zástupcovia odrody rastú veľmi pomaly. Po celú dobu potrebujú starostlivú starostlivosť.

Funkcia starostlivosti v otvorenom poli

Zimolez jedlý je veľmi vlhký-milujúci, najmä Blue Bird odrody. Kríky hojne zavlažujú. Odporúča sa to urobiť večer. Na jednu rastlinu sa spotrebuje v priemere 40 litrov vody.

Ak bude mať Bush nedostatok vlhkosti, jeho plody sa začnú zmenšovať, a vetvy - aby sa zbavili listov. To negatívne ovplyvní výťažok a vývoj vzorky.

Mulčovanie pôdy. Na fotografii sú ovocné stromy. Mulčový ker zimolez musí byť vykonaný podobným spôsobom. Zdroj: //oreh.od.ua/podgotovka-sazhencev-k-zimemulchirov/

Aby sa udržala vlhkosť pôdy čo najdlhšia, a tým sa znížil počet potrebných zavlažovaní, pôda pod kríkmi by sa mala mulčovať. To je tiež užitočné pri prevencii rastu burín a uľahčení údržby. Okrem toho mulčovacia pôda nebude tak horúca na slnku v horúčave.

Piliny sa najlepšie používajú ako mulčovanie pre túto plodinu, aj keď je vhodná sekaná slama alebo rozbitá kôra.

Odroda nepotrebuje časté kŕmenie, najmä ak je sadba dobre „naplnená“ hnojivami pri sadení. Na jar a na jeseň stačí, ak raz prinesiete minerálne komplexy alebo organickú hmotu. Od posledného zimolezu miluje trus, humus. Veľmi dobrá kultúra reaguje na zavedenie roztoku popola. Hnojivá sa pridávajú len súčasne s polievaním a uvoľňovaním pôdy.

Zem okolo kríkov by sa mala veľmi opatrne uvoľniť, pretože majú plytký koreňový systém. Uvoľnenie hlbšie ako 7 cm sa neodporúča.

Systém strihania a technológia

Zimolez plodnice obdobie je veľmi dlhá - rastlina môže produkovať ovocie, rozvíjať na jednom mieste až 30 rokov. Preto je orezávanie povinným postupom. Schémy účesu a čas závisia od veku kríka.

Najvhodnejší okamih na prerezávanie je jar a jeseň.

 • Na jar sa podujatie koná na začiatku marca. Ak je Bush už nie je mladý, potom všetky výhonky, ktoré sú staršie ako 8 rokov sú orezané na to. Zároveň sa bez ohľadu na vek rastliny odstránia všetky rozbité, mrazené a choré vetvy. Deformovaný príliš odrezaný.
 • Každý rok, v apríli, sú všetky výhonky rezané.
 • Na jeseň sú kríky rezané, aby vytvárali tvar. Urob to v septembri.
 • Ak je ker mladý, asi 5 rokov starý, potrebuje podporu prerezávania. Maximálna výška by mala byť asi 2 metre. Šírka zimolezu môže narásť na 1,5 metra.
 • Vo veku 5 rokov sú všetky náhradné vetvy a koreňové výhonky odrezané od kríka.
 • Podľa potreby, bez ohľadu na ročné obdobie, sa vykonáva sanitárny strih. Jej cieľ - oslobodiť ker zo sušených konárov a chorých výhonkov.

Väčšina bobúľ zimolez dozrieva na koncoch výhonkov. Je to spravidla krajná tretina vetvy. Preto je nemožné ich skrátiť bez mimoriadnej potreby.

Je veľmi dôležité používať iba ostré nástroje na orezávanie. Sekáčiky alebo nožnice by mali byť sterilné. Na sterilizáciu stačí ich ponoriť na hodinu do silného roztoku manganistanu draselného.

Ak je priemer rezu väčší ako ½ cm, rany na konáre by mali byť pokryté záhradným ihriskom alebo pokryté olejovou farbou v niekoľkých vrstvách. Pred spracovaním sa odporúča umyť časti pomocou síranu meďnatého.

Ak krov nie je prerezaný na niekoľko rokov, je nemožné odstrániť veľa vetiev na jedno prerezávanie. To je veľký tlak pre rastlinu, z ktorej môže dokonca zomrieť. V tomto prípade niekoľko sezón v rade postupne rezané Bush, odstránenie 5 starých pobočiek každý.

Berry zber, skladovanie

Zimolez ovocie Kamchatka a ďalšie obľúbené odrody - to je prirodzený sklad vitamínov. Preto je dôležité nielen pestovať bobule, ale aj zbierať ich včas a šetriť.

Nenechajte ponáhľať vyzdvihnúť ovocie, akonáhle sa modrej - je potrebné dať im čas naliať a vziať sladkosť, asi týždeň. Pri zbere sa tkanina rozprestiera pod kríkom a bobule sa otrasú. Môžete ich roztrhnúť manuálne. Oškvarené ovocie je veľmi jemné, rýchlo sa šťava a ľahko pokrčený. Sú uložené v tenkej vrstve v plochých nádobách.

Zimolez toleruje prepravu veľmi zle, preto je vhodné ju čo najrýchlejšie konzumovať alebo recyklovať.

Dlho uložené čerstvé bobule, a to aj v chladničke nemôže. Najlepšie je ich zmraziť alebo urobiť džemy, kompóty. Veľmi chutné je džem. Na jeho prípravu sa plodina zmieša s inými plodmi, napríklad s čučoriedkami alebo čerešňami.

Ako sa starať v zime

Modrý zimolez je dostatočne mrazuvzdorný, aby prežil bez straty stredný pás zimy.

Ak sa predpovedá trochu zasnežená a príliš drsná zima, rašelina sa hromadí nad koreňmi s výškou asi 20 cm, ktorá ich chráni pred zamrznutím. Blue Bird v zime nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Choroby, škodcovia a metódy zaobchádzania s nimi

Kultivácia zimolezu nie je prakticky zložitá, pretože táto kultúra je celkom odolná voči výskytu škodcov a chorôb. Ale stále sa môžu vyskytnúť niektoré problémy.

Napriek skutočnosti, že odroda je postihnutá chorobami, je mimoriadne zriedkavé, preventívne opatrenia nebudú zasahovať. Pred prestávkou sa kríky postriekajú fungicídmi. Prípravky obsahujúce meď účinne zničia takmer všetky huby, ktoré môže spôsobiť kultúra. Najbežnejšie rozprašovacie prostriedky sú zmes Bordeaux a síran meďnatý. Môžete použiť moderné, ako napríklad "Topaz" alebo "Skor".

Vo väčšine prípadov sa parazitický hmyz vyhne zimolezu.

Prevencia ich vzhľadu však nikdy nebude zbytočná:

 • Každé dva týždne počas celej sezóny musia byť kríky v prášku s popolom alebo koloidnou sírou.
 • Pomáha odvrátiť parazity a kriedu.
 • Väčšina škodcov nemá rád silne zapáchajúce infúzie, ako napríklad cibuľovú šupku alebo cesnak.
 • Môžete tiež použiť nechtík kvetov alebo paradajok vrcholy.
 • Nepáči sa vám hmyz a paprika, ako aj tabakové lupienky.

Kríky sú ošetrované infúziami populárnych receptov každý týždeň.

Odroda "Blue Bird" má veľmi skorú dobu zrenia a je vhodná aj pre regióny so silnými zimami. Zimolez je veľmi nenáročný a ako odozva na starostlivosť a malú starostlivosť bude poďakovať lahodným, šťavnatým severným bobúľam.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár