Morena zimolez с: popis odrody, opeľovače, výsadba a starostlivosť

S ohľadom na jeho nenáročnosť, zimolez "Morena" je jedným z najobľúbenejších bobúľ v záhradkárov v krajine.

Opis odrody "zimolez" "Morena"

Krásne meno preložené zo španielčiny znamená "brunetka", ale existuje v tomto severnom berry a ďalšie prezývka - "Malá morská víla". Hybrid bol získaný v Pavlovskej stanici a jedným z jeho rodičov bol zimolez Kamčatka.

Krov je charakteristický sviežou, ale mierne squat korunkou a dobrou toleranciou aj pri silných mrazoch.

Opis odrody: t

 • dosahuje výšku viac ako jeden a pol metra a približne rovnakú šírku;
 • koruna je oválna, mierne sploštená;
 • listy sú veľké;
 • elastické výhonky s krásnym ohybom.

Tento skorý zimolez - bobule dozrievajú tretí týždeň v lete. V južných zemepisných šírkach sa úroda zberá začiatkom júna. Plody sú veľmi veľké, až do 3 cm, s výbornou dezertnou chuťou. V priemere sa z jedného kríka zbierajú až do 2,5 kg.

Zvláštnosťou tejto odrody je, že jej produktivita závisí od teploty vzduchu. Rastlina toleruje mráz dobre do -40 ° C, dokáže odolať aj neskorým mrazom do -7 ° C. Bush môže žiť a vykazovať dobré plodenie na jednom mieste bez transplantácie asi 25 rokov.

Zástupcovia odrody sú veľmi dekoratívne a často sú zasadení, organizujú záhradný dizajn.

Odporúčané opeľovače

Kultúra je neplodná. Aby bolo možné každý rok žať úrodu, mali by sa v jej blízkosti vysádzať iné odrody opeľovačov, ktoré sa budú zhodovať s odrodami.

Opeľovače zimolez "Morena":

 • "Modré vreteno";
 • "Amphora";
 • "Malvína";
 • "Viola".

Kríky musia byť zasadené do malých zhlukov, striedavo ich otáčať na náveternej strane opylovaného jedinca. Potom bude pohybom vzdušných hmôt opelený.

Ako a kedy zasadiť kríky

To je veľmi non-rozmarná rastlina, ktorá môže rásť aj na zlej pôde. Výsadba zimolezu je preferovaná v septembri, pretože sa prebudí veľmi skoro na jar. Je dobré pestovať a niesť ovocie Bush na slnečnom mieste.

Pri výsadbe je vzdialenosť medzi rastlinami približne 2 metre.

Riadky by mali byť ešte širšie:

 1. Jam musí byť vykopaný 45 cm hlboko a 45 cm široký.
 2. Ak chcete vyplniť dieru kompostom alebo hnojom, stráviť asi 1 vedro. Môžete pridať ďalšie hnojivá, napríklad superfosfát.
 3. Umiestnite semená do otvoru a prikryte ju pôdou. Krk by mal byť zároveň zahĺbený o 3 cm.
 4. Ram a haly.
 5. Keď sa zem usadí, zakryj sadenicu zeminou a mulčovaním.

Nemôžete odmietnuť mulčovanie, pretože kompost znižuje odparovanie vlhkosti a neumožňuje klíčenie buriny, čo značne uľahčuje starostlivosť.

Funkcia starostlivosti v otvorenom poli.

Odroda je samo-neplodná, preto po vysadení ďalších opeľovacích kríkov by ste sa mali starať o hmyz, najmä čmeliaky. Môžete položiť vedľa výsadby dosky s medom.

Táto kultúra vyžaduje pravidelné zavlažovanie. Je obzvlášť dôležité zvlhčovať pôdu počas kvitnutia a dozrievania plodov. Je však nemožné nadmerne zalievať, pretože korene sa môžu začať hniť. Na jednom Bush dosť stráviť asi vedro vody. V horúcich dňoch sa jeho objem zvyšuje na 2 vedrá.

Nie posledná úloha v starostlivosti o zimolez hrať obliekanie. Použite hlavne organické:

 • Dobrý vplyv hnoja a humusu, ktoré prispievajú len raz za 3 roky. Hnojivá sa nachádzajú v pôde skoro na jar alebo už v novembri.
 • Vysokorýchlostný efekt je daný minerálnymi hnojivami. Minerály sú užitočné už na jar. Priveďte slaný alebo superfosfát.
 • Ak je keř pri výsadbe dobre naplnený hnojivom, prvé dva roky to nemusí kŕmiť.
 • Na zimolez ovocie dobre, raz ročne pod ním priniesť popol riešenie. K tomu, v vedre vody zriediť liter popola a nalejte rastliny pod koreňom.

Nesmieme zabudnúť odstrániť buriny okolo kríkov a uvoľniť pôdu. Toto by sa však malo robiť opatrne, len do hĺbky približne 7 cm, faktom je, že kultivačný systém má koreňový systém blízko povrchu a jeho uvoľnenie do veľkej hĺbky môže byť ľahko poškodené. Najpohodlnejší spôsob, ako burinu a uvoľniť nasledujúci deň po zalievaní. Po ukončení procedúry by mala byť mletá pôda okolo vzorky.

Veľkoplodé jedlé zimolez ovocie len na mladých pobočkách. Staré by mali byť odrezané. Krov rez každý 3 roky, odrezať, väčšinou už sušené konáre. Ak je rastlina bude mať dostatok vlhkosti, bude rýchlo dať nové výhonky.

Ak je ker veľmi starý, môžete ho ľahko omladiť, odrezať všetok prebytok a ponechať len hlavný kmeň. Miesta krájané uhlím.

Berry zber, skladovanie

Táto odroda je dobrá, pretože má nízke uvoľňovanie bobúľ. Nevyberajte ovocie, akonáhle sa zmodrá - potrebujú dať čas na zber sladkosti. Potom sa tkanina rozprestrie pod krík a plodina sa otrasie.

Zimolez je takmer nemožné zachovať na dlhú dobu, a to aj v chladničke, toľko jeho bobule rýchlo deformovať a šťavy. Preto by mali byť po odbere okamžite spotrebované alebo zmrazené.

Lahodné kompóty a džemy sa vyrábajú z plodov kultúry, rôzne sladké prípravky sa pripravujú na plnenie do pečiva a džem sa vyrába zo zmesi s iným ovocím.

Ako sa starať v zime

Odroda "Morena" je veľmi odolná voči zimám a dokáže prežiť aj mrazy až do -45 ° C. Koreňový systém rastliny toleruje zimu. Kríky v tomto období nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Jedinou výnimkou sú rastliny prvého roka výsadby. Odporúča sa posypať piliny ich blízkymi kruhmi, aby sa chránili ešte nie silné korene pred zamrznutím.

Choroby, škodcovia a metódy zaobchádzania s nimi

Pestovanie zimolez odrody "Morena" zriedka prináša problémy, pretože táto rastlina je odolná voči vzniku choroby, a škodcovia hmyzu nie je naozaj priaznivé. Ale stále sa môžu vyskytnúť niektoré problémy.

 • Hlavným nepriateľom odrody je voška. Prvé znamenie, že tento škodca zaútočil na krík, je skrútenie listov a ich sušenie. Vošky žijú v kolóniách na rastlinách a rýchlo vysávajú šťavy. Kultúra vďaka svojmu útoku rýchlo stráca svoj atraktívny vzhľad, mení svoju farbu, stáva sa hnedastou. Liečbou zimolez s "Actellic" alebo "Confidor", môžete uložiť.
 • Nachádza sa na kríkoch a červotočoch. Nebezpečenstvo je hlavne húsenice. Tento hmyz sa objaví, keď bobule začínajú dozrieť, a nasáva miazgu z rastliny, čo môže v dôsledku toho dokonca zomrieť.
 • Veľmi zriedka je zimolez napadnutý ženskými šupinami, ktoré sa kŕmia miazgou z kôry. V tomto prípade by mal byť ker opatrne ošetrený "Fitoverm".

Kvôli nadmernému zalievaniu alebo kvôli mokrému, daždivému počasiu počas leta môže oddenok hniť. V tomto prípade by ste sa mali pokúsiť transplantovať vzorku na nové miesto, kde voda nestaguje. Počas transplantácie sú choré časti odrezané a potom upravujú rozvrh zavlažovania.

Zimolez je tak nenáročný a nenáročný v starostlivosti, že aj ten neskúsený záhradník sa dokáže vyrovnať s pestovaním. Ak chcete vyskúšať severnej bobule, nemusíte robiť osobitné úsilie a tráviť veľa času prácou na mieste. Pestovanie takejto kultúry je veľmi prínosná práca.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár