Príslovia o chlebe: ľudová múdrosť o význame chleba v ľudskom živote

Príslovia o chlebe farebne a podrobne rozprávajú o tom, aké dôležité to bolo, a koľko to bolo vysoko cenené na ruskej pôde. Existuje veľa zaujímavých a dokonca nečakaných výrokov o tomto produkte.

Ruské príslovia o chlebe

Ruská pôda je známa svojimi stepami a poľami, širokými otvorenými priestormi a úrodnou pôdou. Takáto krajina umožnila širokému rozvoju poľnohospodárstva. Poľnohospodárstvo sa stalo základom pre prežitie ľudí, preto je mu určené, aby sa mu venovali línie folklóru, ktoré sú plné svetskej múdrosti. Bol to chlieb, ktorý bol uznaný ako produkt, ktorý zabezpečuje prežitie ľudí.

Kvôli ich vysokým nutričným vlastnostiam boli veľmi vysoko hodnotené obilniny, z ktorých sa vyrábajú chliebové výrobky. Ľudia vedeli, že pšenica a raž poskytujú pocit sýtosti, dávajú energiu a zdravie tým, ktorí ich konzumujú. Preto sa k pestovaniu týchto plodín pristupovalo s veľkou pozornosťou a zrelé zrno zberané v stodole sa často porovnávalo so zlatom.

Populárna múdrosť si zachovala mnohé výroky týkajúce sa siatia a zberu obilia, ako aj obrovské množstvo prísloví, ktoré zdôrazňujú potrebu starostlivého zaobchádzania s ním.

*

Dobrá úroda a dobré čistenie.

Budete neskoro na upratovanie na hodinu - nebudete dohnať rok.

Aj v zlom počasí, ale čisté v vedre!

Nie chlieb v poli, ale ten v stodole.

Dozrieva chlieb - kolektívny farmár nechodí.

Ak zmeškáte čas, stratíte úrodu.

Krátke nohy chleba, ale ako to ide - nemôžete dohnať.

Pšenica je tuk a čistenie nie je nudné.

Hotové chleby sú dobré, ale na leto, ako predtým, orná pôda!

Chváli sa, keď sa raž naliala do stodoly.

Nie každý orba ornú pôdu, ale všetci jedia chlieb.

S kosou v rukách čistenie nečakajte.

Kto sa narodí chlieb, vždy sa pobaví.

Pot na chrbte - tak chlieb na stole.

*

Populárna múdrosť o význame chleba v ľudskom živote

Chlieb v dávnych dobách bol považovaný za jeden z najcennejších výrobkov. Väčšina ľudí nemala možnosť dostať pestrú stravu. Výrobky z obilnín poskytovali organizmu najzákladnejšie látky. Človek by mohol dlhý čas prežiť na tom istom chlebe, a preto ho neuveriteľne vysoko hodnotil. Tento produkt bol povýšený do pozície božského, posvätného objektu a tento postoj sa odráža vo folklóri.

To bolo považované za rúhanie vyhadzovať alebo zanedbávať chlieb. Dokonca aj drobky, ktoré padli na stôl alebo na podlahu, bolo potrebné zozbierať a zjesť. Akékoľvek jedlo podávané bez chleba bolo vnímané ako neúplné. A odmietnutie prijať chlieb, ktorý je ponúkaný, bolo neprijateľné. Od detstva sa deti učili rešpektovať a starať sa o tento produkt. Nemohlo sa s ním hrať a bolo im dovolené kŕmiť zvieratá a vtáky len vo veľmi produktívnych rokoch.

*

Chlieb - otec, voda - matka.

Chlieb je na stole a stôl je trón; a nie je kúsok chleba, a stôl je doska.

Hladný kouma je všetko chlieb na mysli.

Chlieb je Boží dar.

Rovnako ako chlieb a kvas, tak je všetko s nami.

Bez chleba a medu nebudete plný.

Nech Boh dá pokoj, ale svätý chlieb.

Horká práca, ale sladký chlieb.

Tam, kde šiel majiteľ, sa narodil chlieb.

Hood obed, keď nie je chlieb.

Chlieb nie je ani kus, ani nie je v Tereme; a chlieb a pod smrekovým rajom!

Chlieb - živiteľ rodiny.

Bez hrany nežijú a šedovlasá stará žena.

Náš každodenný chlieb je čierny a chutný.

Chlieb je hlavou všetkého.

*

Pre deti predškolského a školského veku

Pri výučbe detí sa dospelí vždy snažili vysvetliť, aký drahý je tento obilný produkt. V dávnych dobách sa obrábanie pôdy vykonávalo ručne. Pomocou jednoduchých nástrojov, pracujúcich na poli od rána do západu slnka, ľudia zasiali a zbierali obilie. Potom bol mlátený, aby sa oddelil od stoniek a tvrdej škrupiny, vzal do mlyna a premenil na múku. A až potom bolo možné priniesť múku domov a upiecť z nej vonný bochník.

Chlieb dostal pot a krv, stratu sily a niekedy aj zdravie. Preto každé extrahované zrno malo veľkú hodnotu. Starí ľudia deťom vysvetlili, prečo je chlieb v porovnaní so zlatom a dobrá úroda je symbolom života a prosperity. Koniec koncov, niekto, kto sa snažil vyťažiť veľa obilia v jeho stodole, tvrdo pracoval po celú jar, leto a jeseň, mohol nakŕmiť svoju rodinu a prežiť zimu s dôverou.

*

Matka raž krmí všetky z nich, a pšenica - podľa výberu.

A rok je dobrý, ak je škaredá raž.

Červené ražné pole.

Nehýbam sa bohatému človeku, ak som ražie mlieko.

Pšenica - bohatá ražná sestra.

Ruská duša miluje zaobchádzať s človekom s chlebom a soľou.

Jedzte chlieb a soľ, ale počúvajte dobrých ľudí.

Z chleba a soli neodmieta.

Ten, kto sa živí a živí, je dobrý, ale ani ten nie je tenký, ktorý si pamätá starý chlieb a soľ.

*

Význam slova "Chlieb okolo hlavy"

Na prvý pohľad sa môže zdať, že chlieb nemá nič spoločné s tou časťou tela, ktorá je uvedená v prísloví. Ale ak pochopíte význam príslovia, je jasné, prečo sa takéto porovnanie používa. Dlho, pretože chlieb bol považovaný za hlavnú vec na stole, aj keď boli prítomné pokrmy z mäsa. Bez chleba nebolo začaté žiadne jedlo. Boli sprevádzané náboženskými rituálmi, privítali hostí a sprevádzali rodinných príslušníkov na cestách.

Podľa stupňa nasýtenia, ktorý dáva chlebový bochník, nemôže byť porovnaný s iným výrobkom. Je ľahké vziať na cestu, pretože váži málo. A môže sa skladovať veľmi dlho. Ak bol chlieb zastaraný, nikdy ho neodhodili, ale boli vyrobené z drobkov a konzumovali, namáčali do mlieka alebo čaju. Cestovateľ, ktorý mal chlieb na sklade, bol vždy plný a plný energie.

"Chlieb je hlavou všetkého" - starí ľudia hovoria mladým ľuďom, spomínajúc na hladné dni svojho detstva. Za starých čias nebolo dosť chleba pre každého. Suchá, invázie hmyzu, vydieranie orgánmi. V zlých rokoch takýto súbeh okolností zbavil bežných ľudí nádeje na prosperitu a niekedy aj na prežitie.

*

Zoraneme pôdu,
Sejeme chlieb,
Budeme mlátiť raž,
Malé deti na kŕmenie.
Čo zaseješ, žneš,
Čo budete žať, brúsite,
Čo brúsite - a odvážne,
A čo sa odvážite - potom zjedzte.

*

Dnes sa postoj k pekárenským výrobkom trochu zmenil. Na voľnom trhu existuje veľké množstvo iných výrobkov, ako sú ovocie, zelenina, mäso a hydina. Niektorí ľudia, ktorí sa starajú o svoje zdravie, majú tendenciu konzumovať menej potravín s vysokým obsahom sacharidov. Ale bez ohľadu na to, čo je, chlieb bol a zostáva "strategickou rezervou", ktorá by mala byť vždy dostupná každému.

Príslovia a príslovia o chlebe a tvrdej práci tých, ktorí ho pestujú, nedovoľujú všetkým ostatným zabúdať, aké dôležité je a ako cenná je práca pekárov a pestovateľov obilia. Aj teraz, keď tento produkt leží na každom pultu, jeho hodnota vôbec neznižuje.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár