Čo korytnačka konzumuje v prírode a doma, najmä kŕmenie sladkovodných a suchozemských druhov

Z toho, čo želva žerie, závisí jej zdravie a dlhovekosť. Ak chcete poskytnúť zvieratám vysokú kvalitu života, je potrebné zvoliť si diétu v blízkosti prirodzenej potravy.

Čo jedia korytnačky vo voľnej prírode?

Skutočný preživší na planéte. Foto: wallpaperscraft.ru

V prírode, korytnačky nájsť veľmi rôznorodé jedlo. Sú takmer všežravé, umožňujú vám prežiť v ťažkých podmienkach. V priaznivých podmienkach uprednostňujú druhy pôdy rastlinnú potravu a vodné druhy preferujú živú korisť bohatú na bielkoviny.

Zaujímavé! Štyri druhy korytnačiek žijú v Rusku, ich populácie sú malé a chránené štátom. V povodí rieky Amur sa nachádza Trionix, na južnom okraji krajiny žijú Kaspické, Marsh a stredoázijské krajiny.

Sladkovodné korytnačky žijú v plytkých riekach a jazerách s nízkymi bažinatými pobrežiami. Vo vode ohrieva slnko veľa malých živých tvorov vhodných na kŕmenie. Ide väčšinou o malé ryby, pulce a žaby. V krajine môžete získať mäkkýše, kôrovce, vodné slimáky. Ak lov nie je veľmi úspešný, plazy nepokazia riasy, pobrežné rastliny, chrobáky alebo mŕtvu korisť.

Pôdne druhy žijú v piesočnatých a ílovitých púšte, v údoliach riek, ktoré sa niekedy nachádzajú v poľnohospodárskej pôde. Ich hlavnou potravou sú ročné mäkké byliny, ktoré sa jedia celé: stonky, listy, kvety a semená. Menu obsahuje mladé výhonky vytrvalých rastlín, listy nízko rastúcich kríkov, zriedka tekvica a mrkvové ovocné stromy. Zeleninové jedlo je veľmi šťavnaté, ale kedykoľvek je to možné, korytnačky sú ochotné piť, najmä po hibernácii.

Leto v púšti nie je o nič menej náročné pre obyvateľov ako zima. S nástupom júla teplo šťavnaté letničky vymiznú. Aby nedošlo k hladoveniu, zvieratá sú nútené ísť do letného hibernácie, ktorá v suchom roku môže hladko prejsť do zimného.

Čo jedia sladkovodné korytnačky doma?

V teráriách sú najčastejšie sladkovodné maľované a korytnačky. Ich domovinou je Stredná Amerika a Mexiko, mláďatá sa pestujú na farmách alebo v škôlkach.

Akvarista vyberie diétu, ktorá zodpovedá potrebám energie, veku a fyzickej aktivite každého domáceho maznáčika.

Krmivá pre teľatá vo výške 70% by mali pozostávať z bielkovín. Zvyšok je mäkké zeleninové jedlo. Dospelí starší ako 3 roky postupne prechádzajú na nízkokalorické potraviny. Potraviny obsahujúce bielkoviny zaberajú najviac 30-40% dennej stravy. Krmivo dávať veľa, koľko plazov jesť v 20-30 minút. Ak potravina zostane, pri ďalšom znížení dávky. Mladé korytnačky sa kŕmia denne, ale len raz denne, dospelí starší ako 3 roky sa kŕmia raz za 2-3 dni.

Rada. Počas kŕmenia umiestnite zviera do samostatnej nádoby s teplou vodou (22-28 ° C). Korytnačka ho používa ako toaletu. Okrem toho sa zvyšky jedla nebudú hromadiť v akváriu.

Zdroje bielkovín:

 • riečne ryby s kosťami a vnútornosťami;
 • čistené chudé ryby (tvrdé kosti sú nebezpečné pre jemný pažerák plazov);
 • morské plody (krabie tyčinky sa na ne nevzťahujú!);
 • pre veľké osoby - droby (hovädzia pečeň alebo srdce, kuracie srdce bez tuku);
 • živých potravín (akvarijné ryby, slimáky, gammarus, červotoč, dafnie, chrobáky, zofoby, bezsrsté húsenice, dážďovky, žaby, malé myši). Ide o výživnú pochúťku a predmet lovu nudiacich domácich zvierat.

Zdroje vlákien:

 • akvarijné rastliny (rogolodnik, kabomba, vallisneria, spirogyra, kladofora a žirafa obyčajná), okrem jedovatých limnofilov a elodea;
 • lučné rastliny (púpava, quinoa, mokrichnik, ďatelina, sedmokrásky, lucerna);
 • zo zeleniny je lepšie obmedziť mrkvu a listy šalátu.

Prirodzeným zdrojom vápnika sú mäkkýše, slimáky a sépia. Okrem toho, táto pevná potrava umožní vášmu maznáčikovi odbrúsiť zobák, ktorý rastie na čeľusti.

Použitie domácej paštiky uľahčí každodenné práce pri varení korytnačky. Surové ryby a zeleninu posúvajte v mlynčeku na mäso a premiešajte so želatínou nariedenou podľa návodu. Pridajte niekoľko kvapiek Tetravitu (komplex vitamínov rozpustných v tukoch A, D, E a F na veterinárne použitie). Zmes nalejte do nádob na porcie (kazety s ľadom alebo košíček) a schladte. Objem vypočítaný za týždeň, v závislosti od hmotnosti domáceho maznáčika. Podiel zložiek sa určuje podľa veku.

Ako kŕmiť korytnačky

Obľúbená pochúťka - jahoda. Foto: wallpaperscraft.ru

V lete nie je problém kŕmiť korytnačku. Podávač môžete vložiť (dôkladne opláchnite v studenej vode):

 • čerstvé bylinky (púpava, ďatelina, čakanka, slivka, lucerna, šalát, snyt, trávniková tráva, podnož);
 • bobule (jahody, čučoriedky);
 • niektoré letné ovocie (množstvo sladkých potravín môže kvasiť v žalúdku).

Rada. Keďže časť krmiva je zachytená v zemi, je lepšie ju vložiť do ťažkej nádoby, nie väčšej ako 1,5-2 cm.

V zime je plaz najlepšie zavedený do režimu spánku. Ak to nie je možné urobiť správne, alebo zviera počas leta nezískalo dostatok telesnej hmotnosti, zostáva v teráriu.

Zimný doplnok stravy s vitamínmi, minerálmi a bielkovinami, ale nie viac ako 5% dennej stravy. Prírodné proteínové doplnky:

 • droby (surové, jemne nasekané);
 • varené vajcia;
 • otruby.

Základom zimnej stravy zostáva rastlinná potrava:

 • zelenina (mrkva, tekvice, uhorky, cuketa, tmavo zelené listy kapusty, hlávkový šalát, pekinská kapusta) - radšej by sa mala uprednostniť mletá zelenina ako zelenina v skleníkoch;
 • ovocie (nekyslé jablká);
 • sušená lucerna, žihľava a akékoľvek mäkké seno;
 • jedlé domáce rastliny (tradescantia, zebrina, scandapsus, shefflera);
 • zelený ovos alebo pšenica, ktoré sa môžu pestovať po celý rok na parapete;
 • semenáčiky semien (je potrebné riadiť je v tme, takže chlorofyl nie je tvorený): fazuľa, proso, kapusta, kukurica, pšenica, jačmeň, slnečnica.

Minerálna horná kostná múčka (0,01 mg na 100 g živej hmotnosti). Sépia alebo kriedový kameň navyše poskytujú starostlivosť o zobák.

Krmivo by malo byť dostupné celý deň, najmä v lete. V zime, vzhľadom na nedostatok čerstvej trávy v dostatočnom množstve, by mala byť dávka korytnačky čo najrôznejšia. Je lepšie ponúknuť jej rôznu zeleninu v malých množstvách a nie vždy.

Je to dôležité! Sukulentné krmivá obsahujú veľké množstvo tekutín. Kúpanie je však potrebné aspoň raz týždenne. Plaz sa opije a vyprázdni črevá súčasne. V zime by mala byť korytnačka napojená denne, pretože súčasťou stravy sú sušené byliny. Najlepšou možnosťou je, ak je v teráriu po celý rok kupalka 2-3 cm hlboká a 1,5 škrupiny tak, aby do nej mohla korytnačka vyliezť.

Priemyselné krmivá, vitamíny a minerálne doplnky

Na pomoc majiteľom exotických domácich zvierat, obchody s domácimi zvieratami ponúkajú hotové jedlá, vitamínové a minerálne komplexy vyvinuté herpetológmi.

Pre sladkovodné druhy si môžete vybrať menu podľa veku: Tetra ReptoMin Baby, Sera Raffy baby gran, Tetra ReptoMin pre dospelých, Sera Raffy P v peletách, JBL Rugil, JBL Energil pre veľkých jednotlivcov, Trionix.

Chutné krmivá sa predávajú, aby sa prispôsobili granulovanej strave: Tetra ReptoDelica Shrimps, Tetra ReptoDelica Grasshoppers zo sušených kobyliek, Sera Raffy I s gammarusom, konzervovanými cvrčkami, mrazenými červotočmi, dafniami alebo cortera.

Pre druhy zeme sú tiež granulované krmivá: Tetra Tortoise, Sera Reptil Professional Herbivor, Sera Raffy Vital, JBL Herbil, Tortilla. Je lepšie ponúknuť suché granule v zmesi s čerstvými zelenými potravinami.

Minerálne komplexy vo forme práškov (Replatif, Exocalcium D3), ako aj tekuté vitamíny (Sera Reptilin, Beaphar Turtle Vitamine, Teravit) sa ľahko pridávajú do mäkkých potravín alebo do zelených potravín. Tieto prípravky pomôžu vyrovnať menu pre tých akvaristov, ktorí uprednostňujú kŕmenie korytnačiek prírodnými produktmi. Dávkovanie sa vypočíta podľa inštrukcií, vztiahnuté na hmotnosť plazov.

Všeobecné pokyny pre starostlivosť a údržbu

Diéta by mala byť pestrá a výživná. Foto: pinterest.ru

Doma, zviera dostane jedlo bez úsilia a veľa. Veľmi rýchlo, pet sa stáva náročnejší, dokonca vyberavý. Nemôžete obmedziť diétu jedného obľúbeného typu liečby. Problémy s vývojom, hmotnosťou a metabolizmom vápnika sa rýchlo akumulujú a môžu spôsobiť nenapraviteľné škody najmä mladým ľuďom.

Ak chcete, aby boli potraviny vyvážené a rôznorodé, potrebujete:

 • vytvoriť podmienky pre aktívne cvičenie, tj vybavenie teplého priestranného terária alebo voliéry;
 • umožniť zvieraťu cítiť zdravý pocit hladu v čase kŕmenia;
 • určiť dostatočný, ale mierny objem porcií;
 • bolo ťažké nakrájať a miešať potraviny, aby ste si vybrali pochúťky.

Sezónne zmeny potravín obnovujú telo zvieraťa, pripravujú ho na hibernáciu alebo reprodukciu. Toto je nevyhnutne brané do úvahy v pet menu.

Praktické rady o zdravej výžive možno nájsť v knihe "Korytnačky. Obsah, choroby a liečba", 2003. Autor - D. Vasiliev, doktor veterinárnych vied, popredný herpetológ zoologickej záhrady v Moskve, ponúka priestrannú príručku na udržiavanie pôdy a sladkovodných korytnačiek prístupnú amatérskemu, zaujímavému pre profesionálov. V knihe sa podrobne vysvetľuje, prečo by sa týmto zvieratám nemalo dávať veľa kapusty, hrachu, fazule, zemiakov, špenátu, reďkovky, paradajok, špargle, obilnín, húb, pečene, mastných rýb a tropického ovocia. Niektoré z týchto produktov sú prítomné v menu, ale v malých množstvách a nie každý deň. Kategoricky nie je možné kŕmiť korytnačky klobásou, konzervovanými potravinami, syrmi, výrobkami z múky, tukovým mäsom, krmivom pre teplokrvné zvieratá.

Je to dôležité! Bez ohľadu na diétu korytnačky, bez ultrafialového vápnika nie je úplne strávený. Metabolické poruchy hrozia deformovať škrupinu a iné "kúzla" krivice. Preto v teráriách nevyhnutne nainštalujte špeciálne UV lampy.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár