Kyslá kapusta - klasický recept a 7 možností

Kyslá kapusta - pri samotnej zmienke o tom musíte mať slintanie. No, kto nemá rád šťavnaté, chrumkavé, biele kapusta s voňavým slnečnicovým olejom a zelenou cibuľkou? Dobré ako občerstvenie, vynikajúce s varenými zemiakmi a zápachom pre naplnenie koláča. Všeobecne platí, že kyslá kapusta na zimu - to je predvalok, ktorý robí väčšinu ženy v domácnosti. Okrem toho, dnes nie je vôbec potrebné soľ v obrovských sudoch. Stačí, ak máte k dispozícii trojlitrovú nádobu a dobrý recept.

Sauerkraut - klasický recept

Teraz, tým, že žiadosť na internete, ako nakladať kapusta, dostanete milión tipov na rezanie, morenie, pridanie všetkých druhov prísad, až po octu a kórejský gadgets. To všetko s najväčšou pravdepodobnosťou bude mať malý vzťah k skutočnej fermentácii kapusty - tej, ktorá sa získava len ako výsledok fermentácie mlieka alebo fermentácie. Všetko ostatné spojené s octom nie je kyslá kapusta, aj keď je to bežné a populárne. Ako urobiť kapusta v kórejčine, povieme nižšie. Ale pravá ruská kapusta je vyrobená bez pridania octu - to je zákon!

Čo je to kyslá kapusta - klasický recept.

Samozrejme, že kyslú kapustu môžete urobiť kedykoľvek počas roka, je vždy v predaji. Ale masové solenie v Rusku vždy začalo v neskorej jeseni, keď úroda tejto neskorej zeleniny bola dokončená, a biela kapusta (to je o tom hovoríme) zhromaždili potrebnú sladkosť, šťavnatosť, úžasnú elasticitu obrovských bielych hláv.

Na kapusta bola dobrá, neberú nezrelé a malé hlavy kapusty. Čím väčší je nadpis, tým je zrelší, šťavnatý.

Výpočet sa vykonáva z prítomnosti 10 kg kapusty (môžete znížiť rýchlosť o polovicu alebo trikrát úmerne ku všetkým zložkám).

Pripravte sa:

 • 10 kg kapusty;
 • 200 g hrubej soli;
 • 1 kg mrkvy.

Je to dôležité! Drvenie kapusta na zimu v dedinách nebola len tradícia, ale druh rituálu. Priateľské hostesky na to potrebovali špeciálnu skartovaciu dosku so stredovou čepeľou, na ktorej sa pomerne rýchlo nakrájali kapustné hory. Nastavenie čepele znamenalo veľa: ak budete nakrájať veľmi tenké, kapusta bude krásna, šťavnatá, reprezentatívna. Predáva sa na trhoch, kde za to nestojí otázka dlhodobého skladovania. Ale ak máte v pláne udržať produkt dlhšie, potom príliš tenký na rez nie je nutné - to bude rýchlo oxidovať. A nadmerne hrubé prúžky tiež nie sú dobré - široko nakrájané, široko nasekané kapusta bude zle solené. V ideálnom prípade - 3 mm široké alebo trochu viac.

priebeh:

 1. Odstráňte hlavy zo zelených a poškodených listov.
 2. Nakrájame na 4 časti, rezané pne, nie je potrebné.
 3. Rezanie sa vykonáva striktne naprieč rastom listov, dajte štvrtinu na bok.
 4. Čistiť mrkvu, trieť na najväčší strúhadlo (nie kórejský, ale normálne).
 5. Na veľkom stole vykladajte striedavo vrstvu kapusty, posypte mrkvou a posypte hrubou soľou. Je to dôležité! Je lepšie to urobiť na stole a so všetkými objemami výrobkov naraz. V tomto prípade bude soľ a mrkva rozdelená rovnomerne. Okrem toho, na stole je vhodné miešať a nakrájať kapustu rukami tak, že by radšej dať šťavu. Nebojte sa ho rozdrviť, s náležitou prípravou budete mať stále chrumkavé kapusta.
 6. Mletú malú kapustu položenú v 12-litrovom vedre. Môžete si vziať 10 litrov, ale môže vylial šťavu počas fermentácie. Aby sme sa zmestili do všetkého, utrhneme kapustu a zavedieme každú novú vrstvu.
 7. Dajte tanier alebo ploché veko hore nohami na vrch kapusty a dajte naň útlak. Predtým, jarmo bol veľký kameň, dnes môžete naliať tri litre vody.
 8. Počas kvasenia nechajte päť dní stáť na teplom mieste.

O fermentácii. Po prvé, kapusta rýchlo dáva šťavu a sadne si. Šťava je ľahká, priehľadná, ale po troch dňoch sa zakalí - kvasí sa uvoľňovaním plynových bublín. Mnohí nemajú radi kapustu pre špecifickú chuť. Nebude však nepríjemný zápach, ak mu dáte "vdychovať" v procese fermentácie. K tomu, akonáhle šťava stmavla, na tretí alebo štvrtý deň sa kapusta vykonáva na chladnom mieste. Napríklad na balkóne, kde sa náklad vyberá z vedra a vrstvy sa opatrne prepichnú na dno drevenou tyčinkou alebo dlhou rukoväťou drevenej lyžice. Význam takýchto manipulácií je uvoľnenie oxidu uhličitého, aby sa začal vzduch, aby sa aktivovala fermentácia v najnižších vrstvách kapusty.

Po fermentácii (7-8 dní) sa kapusta prenesie do pivnice alebo sa uskladní v chladničke, aby sa neoxidovala. Ak nie je pivnica, potom proporcionálne znížiť dávkovanie výrobkov a urobiť pre chladničku na základe menšieho objemu.

Recept s jablkami

V zásade, všetky extra dobroty môžu byť uvedené už v hotovej kapusty - napríklad, kôpor osivo, kmín. Ale mnoho ľudí ako kapusta s jablkami. Akonáhle sa do celej kapusty pridala slávna Antonovka a jablká boli jogurt, kyslá sladká, chrumkavá z kapusty. Teraz si takýto luxus nedovoľujeme - z toho istého dôvodu absencie pivnice. Ale ak sa rozhodnete, že kapusta v trojlitrovom pohári s použitím vyššie uvedeného receptu, tak prečo nie dať pár vrstiev na plátky olúpané čerstvé jablká? Bude to skvelé!

Kapusta, nakladaná

Vyberte si najužšie a najviac biele kapusta. Zelenina musí mať neskorú odrodu. Nakrájajte ich na štvrtiny, alebo ak sú stredne veľké, na polovicu. Umiestnené do suda alebo vedra, lemované zelenými spodnými listami, odstránené z hláv. Rovnaké listy sú umiestnené na vrchole.

Na kapustu sa položí látková obrúska, na ňu sa položí bremeno, po ktorom musí byť všetko naplnené soľankou.

Soľanka - 10-litrová vedro s vodou 400 g hrubej kamennej soli.

Ak je barel, potom môžete súčasne kvasiť hrudkovitú a drvenú kapustu. K tomu vezmite 10 kg kapusty, 300 g mrkvy, 200 g soli. Spočiatku sa rozdrvená kapusta položí s vrstvou asi 30 cm, potom sa položí vrstva štvrtín hláv, opäť sa rozreže a tak ďalej, až kým sa sud nevyplní. Je dôležité, aby ste kapustu rozdrvili na plátky, zmiešali so strúhanou mrkvou a rozomleli celým objemom soli.

Ako urobiť kyslú kapustu v 3-litrových nádobách?

Nie je to zlé a kyslá kapusta v pohári.

Princíp prípravy je rovnaký, recept je nasledovný:

 • 1 kg drvenej kapusty (2-2,3 kg kapusty sa obyčajne umiestni do nádoby, počítajú sa aj ostatné komponenty);
 • 100 g strúhanej mrkvy:
 • 20 g soli.

Mrkva a kapusta ležia vo veľkej miske, zmiešajú sa so soľou, utierajú si ruky tvorbou šťavy. Vložte vrstvu kapusty do čistej a vysušenej nádoby, mierne ju zhutnite tak, aby šťava stúpala nahor. Šťava zostane v šálke, ale musí byť uskladnená, aby sa neskôr mohla pridať do nádoby. Umiestnite tanier alebo šálku pod nádobu, aby ste zbierali šťavu, ktorá bude variť počas procesu kvasenia a pretečte cez okraj. Táto šťava je tiež užitočná.

Dôležité: Ak chcete šťavu voľne tečú, zatvorte veko s otvormi.

Pár dní na udržanie kapusty v miestnosti, v tomto okamihu pravidelne vylievajte obsah plechovky paličkou, takže šťava voľne preniká do všetkých dutín obrobku. V prípade potreby nalejte šťavu na okraj. Za ďalšie dva dni držíme kapustu v miestnosti, prepichujeme ju paličkou, po ktorej sa kapusta dá do studena, potom, čo ju vezme dovnútra. Za týmto účelom si môžete zobrať mäkký kaprový obal a sklopiť ho na polovicu, nalepiť ho do krku a narovnať. Takže kapusta bude vždy pod šťavou a vydrží dlhšie.

Chrumkavé a šťavnaté kyslé kapusta

Ak chcete kapusta vyšiel úplne šťavnaté, môžete si to s nálevu. Solanku tvoria soľ (2 polievkové lyžice), cukor (2 polievkové lyžice), jeden a pol litra prevarenej vody. Nakrájanú kapustu s mrkvou zmiešame, rozprestierame na brehoch, ľahko podbíjame a nalejeme soľanku (zvyčajne na brehu má 1,2-1,5 litra). Medzi vrstvami kapusty je možné dať bobkový list, nové korenie a čierne korenie. Nechajte na teplom mieste. Po niekoľkých dňoch prejde kvasenie a kapusta bude pripravená.

S červenou repou, rýchly štartér

Veľmi rýchlo variť kyslé kapusta zlyhá, ak k nemu nepridáte ocot. Ale keďže vyrábame skutočné kvasené sochory, budeme musieť čakať tri dni.

A kapusta sa dá vyrobiť takto:

 • kapusta;
 • 1 stredná repa;
 • 1 mrkva;
 • 4 strúčiky cesnaku;
 • koreniny (hrášok, bobkový list);
 • 1.5 Čl. l. cukor;
 • 2.5 Čl. l. soľ;
 • 200 ml vody.

varenie:

 1. Z vody, cukru, polovice normy soli pripravte soľanku, varte.
 2. Kapusta, mrkva, chrobáky nashinkuem, posypať polovicu normy soli a miešať, brúsenie, aby si šťavu. Pridajte korenie a nakrájaný cesnak.
 3. Ponoríme brehy a naplníme chladenou soľankou. Udržujte po dobu troch dní, občas strkať kapustu.

Kórejský na zimu

V kórejčine - to je s marinádou:

 1. Jedna hlava kapusty je narezaná na štvorce, naliata do slamiek dvoch plodín repy (stredne veľká repa, drvená na špeciálnom strúhadle pre kórejské šaláty).
 2. Pridajte cibuľu (1 ks), nakrájame na polovice krúžkov a 5 strúčikov cesnaku, prejdeme lisom.
 3. Všetko premiešajte a vložte do hrnca alebo nádoby.
 4. Varenie marináda: vziať pol pohára cukru a rastlinného oleja na liter vody, pár st. lyžice soli, bobkový list a korenie, horké a sladké. Varíme, nalejeme do 40 ml octu a nalejeme zeleninu s touto soľankou. Po 7 hodinách je kapusta pripravená. Môžete ho uskladniť v chladničke.

Rýchle varenie recept do 2 hodín

Rýchlo, takmer okamžite, môžete marinovať kapustu, ak potrebujete mať čas na večeru alebo hostia na prahu. Samozrejme, že nebude žiadny ocot. Vezmite veľkú hlavu kapusty a dve veľké mrkvy. Všetky tenké kúsky a mix.

Pre marinádu v litri vody zrieďte niekoľko polievkových lyžíc soli, pohár granulovaného cukru, varte. Potom pridajte pol šálky rastlinného oleja a 70 ml stolového octu. Päť ďalších varov na päť minút, ochutnajte to. Ak je marináda je chutné, neváhajte naliať kapusta. Nie je to pár hodín, keď môžete vyskúšať kapustu. Samozrejme, že nebude celkom nakladaná, ale určite bude chutná.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár