Jahodová marmeláda: odroda, výsadba, starostlivosť

Záhradné jahody nenecháva nikoho ľahostajným. Jedna z nových sľubných odrôd - jahodová "Marmeláda", ktorej pestovanie a starostlivosť nie je tak zložitá.

Popis odrody

V roku 1989 priniesol odrodu v Taliansku. Chovatelia prešli jahodami "Gorela" a "Holiday". "Marmolada" sa vzťahuje na veľkoplodé druhy a má veľmi silné kríky do výšky 40 cm, dáva veľa výhonkov a stopiek.

Listy ružíc majú tmavozelenú farbu a sú vyvýšené. Početné kvetenstvo je nasmerované smerom nahor a tiež smerom k oblohe. Kvety sú veľmi bohaté.

Výhody a nevýhody jahôd "Marmeláda"

Táto záhradná jahoda má mnoho nepopierateľných výhod. Odroda je vhodná na pestovanie v klimatických podmienkach strednej zóny, dobre znáša zimu.

Bobule "Marmelády" sú obdivuhodné:

 • do 40 g hmotnosti;
 • správnu klasickú "jahodovú" formu;
 • veľkolepá jasne červená farba;
 • šťavnaté a chutné;
 • s výraznou arómou.

"Marmeláda" je odolná voči zimám, ale pri poklese teploty pod -15 ° C vyžaduje prístrešok. V zasnežených zimách môže táto záhradná jahoda prežiť chladenie až do -30 ° С bez poškodenia.

Sucho dobre toleruje odrodu. Potrebuje však pravidelné zavlažovanie, pretože nedostatok vody nevyhnutne ovplyvní plodnosť.

Odroda má priemernú dobu zrenia, poskytuje trvalo vysoké výťažky. Z jednej zásuvky záhradníci zbierajú až 1 kg plodov za sezónu, čo je vynikajúci výsledok. Môže niesť ovocie dvakrát ročne.

Napriek tomu, že bobule "Marmeláda" veľmi šťavnaté, majú vysokú mieru prepravovateľnosti. Plody sa nerozkladajú ani pri pokladaní do krabíc vo vrstvách do 20 cm.

Ale je tu táto jahoda a nevýhody, a to:

 • s nástupom leta klesá obsah cukru v ovocí;
 • pri výsadbe zahusťované bobule sa začnú zmenšovať;
 • odroda je náchylná na ochorenie, ako je špinenie;
 • z dôvodu nedostatku vlhkosti plody stmavnú.

Odroda je stredomorská, ale stále sa dokáže vyrovnať s chladnou klímou regiónov stredného pásu. V severných rohoch našej krajiny sa „marmeláda“ nedá pestovať napriek svojej zimnej odolnosti.

Kedy a ako zasadiť v otvorenom teréne

Prvá vec, ktorú musíte urobiť pri rozhodovaní o pestovaní tejto rozľahlej odrody záhradných jahôd je výber pozemku. Kvalita plodín v mnohých ohľadoch závisí od toho.

 • Jahoda "Marmeláda" preferuje neutrálnu pôdu. Ak je pôda kyslá, pred výsadbou by sa malo pridať vápno.
 • Je nežiaduce uzavrieť podzemnú vodu. Ak má región vlhké podnebie, lokalita je vybraná na kopci.
 • Neodporúča sa pestovať záhradné jahody po slaninách (zemiaky, paradajky). Najlepší predchodcovia - mrkva, uhorky, šalát, repa.
 • "Marmeláda" miluje slnko, ale môže sa vyrovnať s ľahkým penumbrom.

Odporúča sa začať výsadbu jahôd koncom augusta. Počas zimy budú zásuvky silnejšie a v budúcej sezóne dávajú dobrú úrodu. Výsadba jahôd "Marmeláda" nie je zložitá. Kroviny odrôd vysadené v krokoch po 35 cm sú silné a vyžadujú veľa miesta. Medzi riadkami by malo byť najmenej 50 cm.

Na mieste, ktoré bolo vykopané vopred, sú otvory usporiadané podľa veľkosti výstupných koreňov. Rastliny sú spúšťané do jamy a posypané zeminou, skrotené a hojne hojdané.

Jahody by nemali byť zasadené príliš hlboko. Musíte sa uistiť, že srdce zásuvky bolo tesne nad úrovňou pôdy.

Preto nasledujúci deň, výsadba kontrolovať, a ak sú hlboko zasadené kríky, zdvihnúť. Príliš vysoké zásuvky sú pokryté zeminou.

Po výsadbe sa rastliny mulčujú, aby sa znížilo odparovanie vlhkosti a zabránilo sa rastu burín. Záhradníci používajú rašelinu, nasekanú drevnú kôru, piliny a kosia trávu ako mulčovací materiál. Je potrebné položiť vrstvu mulče s minimálnou hrúbkou 5 cm.

Agrotechnika pestovania a starostlivosti

Starostlivosť o jahody pozostáva z včasného zalievania, odburenia, uvoľnenia pôdy a vrchného obväzu. Hoci hybrid je nenáročný, je stále nemožné na to zabudnúť hneď po pristátí.

V prvej sezóne od mladých kríkov by mali byť odrezané všetky fúzy a kvety. To sa robí tak, že rastlina nasmeruje všetky svoje sily na rast koreňového systému. V prvom roku jahody by mal získať hybnosť.

Počas letnej sezóny sa potreby vodnej kultúry líšia. Na zavlažovanie sa odporúča použiť dobre oddelenú a teplú vodu, inak sa na rastlinách môže objaviť šedá hniloba. Stačí, keď ráno postavíte nádobu na slnku a večer večer zalievate jahody.

 • Na jar prvýkrát kríky sú napojená pred kvitnutím, výdavky asi 12 litrov na štvorcový pozemok.
 • Druhýkrát hojnejšie zavlažoval v období viazania púčikov, výdavky 25 litrov na štvorcový posteľ.
 • V lete, v horúčave, záhradné jahody vyžadujú zalievanie po každom zbere bobúľ, spotreba je 10 litrov na štvorcový.
 • Na konci sezóny sú plody napojené týždenne.

Odporúča sa organizovať závlahové zavlažovanie. Toto je najlepšia metóda pre jahody. Pri použití systému odkvapkávania sa vlhkosť privádza v malých dávkach priamo do koreňov.

Uistite sa, že kultúra, aby sa zhromaždili trvalo vysoké výnosy, by mali byť kŕmené. „Marmeládu“, najmä dusík, nie je možné preplniť, pretože má toľko zelenej hmoty.

 • Bezprostredne po zimovaní je výsadba hnojená roztokom hnoja s prídavkom superfosfátu a drevného popola. Môžete použiť kuracie trus, ale musí byť veľmi zriedený tak, aby nespálila korene.
 • Pred kvitnutím sa lôžka oplodnia močovinou, pričom sa zriedi 30 g látky v vedre s vodou.
 • Už počas kvitnutia sú jahody kŕmené roztokom dusičnanu vápenatého, riedením 30 g liečiva v vedre s vodou a rozprašovaním kríkov.
 • Na konci sezóny, na začiatku septembra, sú potrebné fosfátové a potašové doplnky. Sú rozptýlené suché v posteliach.

Pre správny vývoj tejto kultúry je potrebné pravidelné odstraňovanie a uvoľňovanie pôdy. Pôda sa pestuje v hĺbke asi 10 - 12 cm, lámanie veľkých hrudiek.

Každé tri roky musí byť bobule znovu vysadené.

Ochrana pred chorobami a škodcami

Marmolada je náchylná k niektorým chorobám. Hmyz parazity môžu tiež zvoliť plantáž. Aj keď je hybridný rezistentný voči najhroznejšej chorobe jahôd - vertikilóze, chovatelia ho nemohli chrániť pred hubami spôsobujúcimi ochorenie.

 • Berry často ovplyvňuje šedú hnilobu, ktorá pokrýva časti rastlín s kvetom. Aby sa predišlo výskytu tohto ochorenia, mali by sa postele pravidelne odstraňovať a odstraňovať buriny. Pri prvých príznakoch sú všetky choré časti kríkov orezané a výsadba je ošetrená roztokom akéhokoľvek fungicídu.
 • Ďalším útokom jahôd je biela škvrna. Symptóm ochorenia - hnedasté škvrny s tmavým okrajom na listoch. Choré puzdrá môžu byť vytvrdzované postrekom roztokom zmesi Bordeaux. Tiež raz za dva týždne výsadby by mali byť liečení liekmi "Skor" alebo "Chorus".
 • Pri napadnutí hmyzom sa postele postriekajú infúziou cibule. To je možné vykonať od začiatku jari na preventívne účely. Ak je veľa hmyzu, kroviny sa postriekajú „Phosbecid“.

Tipy na zvýšenie výnosov

Rastliny konzumujú živiny z pôdy a môžu ich tráviť buď pri budovaní zelenej hmoty, alebo pri dozrievaní plodov. Pre zvýšenie plodnosti jahôd je potrebné odstrániť rastúce fúzy počas celej sezóny. To by sa malo robiť pravidelne, nedovoliť im aktívne rásť.

Zabraňuje vzniku veľkého množstva ovocia a lístia. Je potrebné odstrániť prebytočné listy, najmä tie, ktoré pokrývajú bobule zo slnka. Nebojte sa, že príliš veľa listov bude odstránených - bez poškodenia zásuvky, môžete orezať tretinu zeleného poľa.

Príprava jahôd "Marmeláda" na zimu

Záhradné jahody Marmolada Onebor potrebuje na zimu prístrešok. Ale pred nástupom chladného počasia by mali byť odrezané všetky prebytočné listy a odstrániť fúzy. Polievanie sa nezastaví až do prvého mrazu. Tieto sa zvyčajne konajú v októbri.

Dôležitou fázou prípravy bobúľ na zimovanie je mulčovanie. Uistite sa, že mulčovanie kríkov pred nástupom chladného počasia. V zime mulč ochráni korene pred zamrznutím av lete bude chrániť pred slnkom a suchom.

 • Najjednoduchšou možnosťou je mulčovanie s padlým listom v asi 7 až 10 cm, ideálnym prístreškom je ihličnatá podstielka, ktorá sa nezvlhčuje a udržuje teplo.
 • Ak je spandbond vybraný ako krycí materiál, potom by nemal byť kladený na listy, pretože to povedie k zamrznutiu kríkov. Takéto materiály na jahodových plantážach sú naskladané len na oblúku.

Mulčovacie a kryté jahodové plantáže začínajú až po prvom mraze.

Pestovanie komerčnej odrody záhradných jahôd "Marmeláda" je skutočným potešením, pretože toto bobule bude vďačné za vašu pozornosť a starostlivosť s rekordným zberom šťavnatých a chutných plodov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár