Výsadba dahlia s hľúzami na jar: príprava, klíčenie, výsadba

Existuje viac ako 15 tisíc odrôd dahlia. Medzi nimi sú rastliny s obrovskými kvetmi s priemerom viac ako 30 cm a miniatúrnymi - až 10 cm, ale všetky sú termofilné a vyžadujú osobitnú starostlivosť. Sadenie dahlia s hľúzami na jar je pracné a zodpovedné podnikanie, ktorého úspech závisí od skúseností a znalostí záhradníka.

Zvláštnosti jarnej výsadby georgín s hľuzami

Prvýkrát na výsadbu dahlia možno vziať v záhradnom centre. Sadivo je starostlivo vyberané. Uzliny musia byť pripojené k koreňu krku, pretože púčiky rastú len na ňom. Je dôležité vedieť, ako si udržať svoje juřiny až do jari, takže príprava sadivového materiálu na nasledujúci rok začína na jeseň.

Trvalé juřiny, ktorých rodiskom je Južná Amerika, nepreplácajú v podmienkach stredného Ruska. Ak chcete zachrániť rastliny na budúci rok, sú vykopané každú jeseň, a zasadil na jar znova.

Je dôležité nielen včas vykopať a zachovať hľuzy georgín, ale tiež ich správne pripraviť na jarnú výsadbu.

Keď sa dostanú z chladnej pivnice do teplej miestnosti, rýchlo vyklíčia.

Hľuzy pred výsadbou nemôže klíčiť, ale potom sa môžete dostať kvitnúce iba koncom augusta alebo v septembri - o 2 mesiace neskôr ako z pripraveného výsadbového materiálu.

Príprava sadivového materiálu a pôdy

Miesto pre pestovanie dahlia v budúcom roku je pripravený na jeseň - prinášajú zhnité organické hmoty a vykopať. Je dôležité brať do úvahy nielen štruktúru a úrodnosť pôdy, ale aj jej kyslosť. Kvety milujú neutrálny substrát, ak je médium kyslé alebo zásadité, nebudú schopné odhaliť všetky svoje nádherné vlastnosti. Na jar je pozemok vyrovnaný a sú vytvorené otvory.

Príprava hľúz dahlia na výsadbu spočíva v ich jarnej prehliadke, odmietnutí zle zachovanej a klíčivosti ostatných.

Odhodia všetky uzliny, ktoré sa odlomili od koreňového goliera: nebudú dávať baktérie. Škvrny poškodené počas skladovania sú rezané ostrým ostrím, rezy sú ošetrené zelenou farbou.

Klíčiace hľuzy v špeciálnom kontajneri

Na klíčenie sa georgíny vyberajú zo skladu najskôr na konci apríla - 2 alebo 3 týždne pred výsadbou v otvorenom teréne. Akonáhle v teple a svetle, hľuzy začnú klíčiť veľmi rýchlo, po dlhšiu dobu výhonky prerastú a budú slabé.

Pre klíčenie dahlia, nie je potrebné brať dobrú pôdu. Piliny, kokosový substrát, piesok. Výživa živín v samotných uzlíkoch stačí na to, aby sa začal rast výhonkov. Výsadba v kvetináčoch s drenážnymi otvormi udrží rastliny pred vlhkosťou.

Po kontrole hľúz sa na klíčia na teplom mieste. Do každej nádoby sa naleje piesok alebo piliny, dahlia sa umiestni s koreňovým hrdlom nahor (musí byť nad úrovňou substrátu).

Ak existuje túžba šíriť vzácnu odrodu rezaním, hľuzy môžu byť v marci uvedené do klíčenia. Pestované dahlia výhonky sú odrezané ostrou čepeľou spolu s pätou a zakorenené oddelene, a na hľuze viac púčikov prebudiť a výhonky rastú.

Poradie činností na získanie sadeníc rezaním: t

  • rezané výhonky prilepené na mokrý substrát;
  • ich zakrytie plechovkami, vreckami alebo plastovými fľašami pred zakorenením;
  • miesto plátky na hľuzy ošetrené zelenou farbou.

Na odrezky používajte staré hľuzy, nevhodné na výsadbu. Táto dodatočná metóda vám umožní rýchlo množiť požadovanú odrodu a získať veľa sadeníc na výrobu záhonov.

Výsadba dahlia v jarných hľúzach v otvorenom teréne

V strednom Rusku sa dahlia môžu vysádzať v otvorenom teréne najskôr v polovici mája, pretože sa obávajú teplôt pod 0 °. Pripravené hľuzy sa vysádzajú na slnečnom mieste s úrodnou pôdou.

Môžete pridať do diery kompost alebo humus, dahlia dobre rastú na dusík-bohaté, voľné pôdy.

Schéma výsadby kvetov závisí od odrody dahlia. Vzdialenosť medzi otvormi je od 50 cm do 1 metra, v závislosti od očakávanej veľkosti puzdra. Hĺbka otvoru je jeden bajonet, ak je oddenok veľký, mierne hlbší (až 40 cm). Spodná časť výhonkov by mala byť pokrytá zeminou niekoľko centimetrov. Sadené dahlia sú napojené a mulčované.

Starostlivosť o kvety

Starostlivosť o kvety zahŕňa pravidelné zavlažovanie, burinu, kŕmenie, ochranu pred škodcami a chorobami. Vysoké a stredné stupne musia byť zviazané a tvarované. Na tento účel sa sadenice s výškou asi 50 cm narezávajú alebo štiepajú vrcholy (nad 4 alebo 6 listami).

Ak dovolíte dahlia rásť bez prerezávania, potom sa čoskoro začne budovať v hornej časti výhonku. Oneskorí rast zvyšných stopiek, ktoré sa môžu objaviť v rastline. Po odstránení horného bodu rastu sa z každej listovej osi začnú vyvíjať laterálne výhonky. Skúsení záhradníci, ktorí sa objavili z prvých dvoch listov, odporúčajú rezať, aby krík nerástol a začal kvitnúť rýchlejšie. V lete sú kvitnúce kvetenstvo nevyhnutne odstránené, takže rastliny nie sú vyčerpané.

Vlastnosti stimulantov hnojív a rastu:

  1. Na obliekanie dahlia v jarnom období nepoužívajte dusíkaté hnojivá. Hnoj a humus sa aplikujú na oblasť, kde rastú dahlia na jeseň, po vykopaní hľúz. Potom rastliny dostanú dusík skoro na jar - hneď po výsadbe.
  2. Pred začatím fázy, keď prší, sa Kornevin používa na stimuláciu rastu koreňov. To udrží koreňový systém rastliny v nepriaznivých podmienkach vysokej vlhkosti.
  3. Na začiatku júna sa pre kvety vyžadujú potaš a fosfátové hnojivá. Pomôžu tvorbe púčikov, lepšiemu kvitnutiu a príprave hľúz na zimu.

Dahlia sa nebojí mrazu až do -5 ° C. Vykopať ich do skladu v októbri, keď je nadzemná časť úplne suchá. Až do okamihu kopania nie sú sušené stonky rezané, inak sa púčiky prebudia. Je lepšie odstrániť hľuzy zo zeme pomocou vidlíc, aby nedošlo k poškodeniu. Lepšie je to robiť v suchom počasí.

Vykopané hľuzy sa pred uskladnením sušia. Stonka je narezaná do výšky 10 cm, jemne drhnúť pôdu hľúzami. Odstrihnite všetky choré a zlomené časti odnoží ostrými nožnicami. Na rozmnožovanie budúci rok sa delia dahlia, pričom na každom vyrezanom pozemku zostane časť koreňového goliera.

Odporúča sa, aby boli hľuzy ošetrené roztokom fungicídu, manganistanu draselného alebo posypané sírou.

Je vhodné skladovať ich v kartónových krabiciach, posypaných veľkými pilinami. Boxy sú zatvorené a ponechané až do jari v skladovacej miestnosti, vyhrievanej, suchej garáži alebo v pivnici s teplotou vzduchu plus 3-10 ° C.

V zimnom období môžete zachrániť dahlia v parafíne. Na tento účel sa lúpané a sušené hľuzy ponoria do roztaveného parafínu, skladujú sa v suteréne alebo v suchom chladnom priestore. Výhody tejto metódy spočívajú v tom, že georgíny nevysychajú a nie sú včasné. Na jar pred výsadbou sa hľuzy klíčia, čím sa predčistí parafínový film.

Boj proti chorobám a škodcom

Príčinou ochorenia georgín sú rôzne faktory - vírusy, plesne, nutričné ​​nedostatky, nevhodná starostlivosť, škodcovia napadnutí hmyzom.

Niekedy na kríkoch listy listov vyzerajú vrásčité, pokryté škvrnami. Listová škvrna spôsobuje chlórózu, ktorá sa prejavuje nedostatkom niektorých živín. Správna situácia pomôže hnojenie, kontrolu a úpravu kyslosti pôdy.

Žlté škvrny s chlorózou sa nachádzajú pozdĺž žíl listov. Ak sú roztrúsené na hárku náhodne, je to mozaikový vírus.

Rastliny infikované vírusom musia byť vykopané a zničené tak, aby sa choroba neprenášala na zdravé juřiny s hmyzom alebo záhradnými nástrojmi. Prípravky na vírusové ochorenia v rastlinách ešte neboli vyvinuté.

Plesňové ochorenia dahlia: t

  1. Zahustené pristátie a zatienené miesto vyvoláva výskyt sivej hniloby. Najprv sa na listoch objaví sivý kvet, potom sa rozšíri do všetkých častí rastliny. Tsvetonosy sú ohnuté a púčiky neodhalia. Infekcia pretrváva v hľúzach, môže pokračovať v budúcom roku.
  2. Ak dahlia púčiky chradnú, vrcholy sú zvislé, je pokrytá biely-ružový kvet - to je fusarium. Pri kopaní sa tieto hľuzy scvrkávajú, zle skladujú.
  3. Ďalšou chorobou georgín je múčnatka. Na stonke a listoch sa objavuje biely múčny kvet, ktorý potom sivej farby. So silnou léziou listy stočiť, púčiky padajú, je zastavenie rastu.

Na boj proti hubovým chorobám sa používajú fungicídy (Fitosporin, Fundazol atď.). Silne poškodené exempláre zničia.

Kvety sú tiež ohrozené hmyzími škodcami - vošky, hlísty, brouky, húsenice, kapusta, molica, strapka. Proti nim sa používajú insekticídy.

Všetky problémy s pestovaním a starostlivosťou o juřiny sú odôvodnené vynikajúcim letným kvitnutím. Skúsenosti a tvrdá práca pomôžu vytvoriť kvetinový raj georgín na pozemku.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár