Rose "Santana": opis, starostlivosť a vlastnosti odrody

Ruža je kráľovnou kvetov. Lezecká forma, podobná liane, je skutočnou cisárovnou. Len taký titul je hodný ruže "Santana", schopný zdobiť svojou veľkoleposťou akýkoľvek druh záhrady a zamaskovať všetky chyby v krajine, budovy, ploty.

História výberu ruží "Santana"

Ak by to nebolo pre nemeckého obdivovateľa ruží Matiasa Tantaua, krásna „Santana“, ktorú možno prirovnať k „miliónom šarlátových ruží“ z kedysi slávnej piesne, by sa nemohla usadiť v početných záhradách takmer vo všetkých častiach Európy a nielen v nej. Narodila sa mnoho rokov po smrti Tantau, ale vďaka úsiliu chovateľov tejto spoločnosti, ktorú založil na začiatku minulého storočia, sa objavila.

Matyáš bol synom farmára z mesta Uterzen. V mladosti sa naučil základy záhradníctva, po celý rok pôsobil v slávnej škôlke ruží Petra Lamberta. Keď sa vrátil domov, rozhodol sa otvoriť svoje vlastné varné pole pre pestovanie nádherných kvetov. Čo urobil v januári 1906. A po viac ako desiatich rokoch začal s pestovaním nových odrôd. A už v roku 1919 predstavil svoje vynikajúce "domáce zvieratá" na medzinárodných výstavách.

Dnes je malá škôlka slávnou spoločnosťou Rosen Tantau. A nové variácie kráľovnej záhrad, ako aj pred viac ako sto rokmi, sa stále "pohybujú" do všetkých kútov sveta.

Lezecká ruža "Santana" - hybridy z triedy "Hybridy z Cordesia rose" (Kordesii) Medzi svojimi "predkami" - Ros Graf ruža, vrásčitá a Vishurana ruže Táto nádherná práca Rosen Tantau chovateľ Hanson Jurgen Evenson bol zaregistrovaný v roku 1985 A teraz, viac ako tri desaťročia, záhradníci považovali za veľký úspech, že majú s nimi.

Opis a vlastnosti odrody

"Santana" správne uznaná ako jedna z najkrajších odrôd lezeckých ruží. Medzi jeho hlavné črty, ktorým vďačí za univerzálnu lásku, je kvitnúce od jari takmer až k prvému mrazu a zamatovo veľkým (od 8 do 12 cm po obvode) kvety-šálky bohatého červeno-šarlátového odtieňa, ktoré už dlho nevyblednú.

Opis odrody obsahuje tieto charakteristiky: t

 • odolnosť voči chorobám a škodcom rastlín;
 • odolnosť voči daždivému a chladnému počasiu;
 • schopnosť dokonale odolať pomerne nízkej zimnej teplote, aj keď sa cítia lepšie v miernom podnebí;
 • listy sú husté, lesklé, šťavnaté-zelené;
 • veľmi rozvetvené výhonky aj na zemi, vďaka čomu Santana vždy vyzerá esteticky príjemne;
 • kvety s velúrovými svetlými okvetnými lístkami;
 • vôňa je ľahká a sladká;
 • kvitnutie trvá dlho, rastlina je úplne pokrytá veľkými kvetmi;
 • púčiky nie sú kvitnúce jednotlivo, ale sú zoskupené do skupín po troch až siedmich, veľmi rovnomerne po celej ploche kríka;
 • rastie do výšky 2,5 - 3 m a šírky do 1,5 - 2 m;
 • vetvy sú celkom elastické a dokážu bez rekvizít.

Táto ruža bude všade. Ale najmä na svetlom pozadí od nej, aby sa odvrátila.

Výsadba v otvorenom teréne

Ak takáto krásna žena padla do vašich rúk, budete jej musieť poskytnúť pohodlné podmienky, aby ružová ruža splnila očakávania. V akom prostredí sa bude curlingový hosť cítiť ako doma?

 1. Jednou z hlavných požiadaviek je výber silného „správneho“ stromčeka. Mal by mať dva alebo tri lignifikované výhonky, zdravý odrezok a kôru bez poškodenia.
 2. Deň pred výsadbou by mal byť mladý závod v vedre s vodou. Okrem toho dezinfikujte korene 3% roztokom síranu meďnatého a odstráňte všetky listy.
 3. Je potrebné zasadiť v určitom období. Ak sa na jeseň - od polovice septembra do polovice októbra. Na jar je dobré to urobiť v období od polovice apríla do desiateho mája.
 4. Najlepšie miesto pre ruže Santana je veľkoryso osvetlená plocha s dobrým pohybom vzduchu, ale bez ponoru. Ak je to na južnej strane pozemku - skvelé.
 5. Stromček má dostatočnú plochu 50x50 cm a jeho hlavnou vecou je nezabudnúť do jamky vopred naliať lyžicu humusu a dobre ju navlhčiť.
  Nie je potrebné zakopať koreň hlbšie ako 30 cm, aj keď sa záhradníkom odporúča pridať ďalšie 2 alebo 3 cm počas jesennej výsadby a hrabať až do kmeňa zeme 20 cm. To zabráni zamrznutiu koreňov v zime.
 6. Ihneď orezať vrch, takže trup asi 20 cm vysoký. Tým sa zabezpečí aktívny rozvoj a rast.

Bush bude vyžadovať najšetrnejšiu kontrolu v prvom roku života. Po toľkej pozornosti nepotrebuje.

Agrotechnika pestovania a starostlivosti

V druhom roku bude starostlivosť o „Santanu“ trvať oveľa menej času. Ak sa pri výsadbe vzali do úvahy všetky nuansy, starali ste sa o rastlinu podľa všetkých pravidiel, do tejto doby už kvety budú potešené krásou a vôňou.

Ružový krík bude celkom dosť pravidelného prerezávania, zalievanie raz týždenne alebo desať dní a hnojenie. To, čo dodal humusovému ruže, položenému v pristávacom otvore, už dva roky strávené.

Preto bude rada, že bude „liečiť“:

 • dusíkaté minerálne hnojivá (močovina, dusičnan amónny) bezprostredne po aprílovom prerezávaní;
 • kompost kôš v koreni týždeň po;
 • roztok kuracieho hnoja alebo diviny (4-5 litrov) počas tvorby púčikov;
 • hnojivá na báze fosforečnanu draselného v júli;
 • kvapalné organické látky a "Kalimagnezii" začiatkom septembra.

Napriek relatívne vysokej imunite voči chorobám nebráni poznať, aké ochorenia možno ešte zaznamenať a ako im odolávať.

 1. Kužele na koreňoch - znak rakoviny baktérií. Postihnuté oblasti sa odrežú a zdravé sa dezinfikujú sulfátom medi.
 2. Ak sú na listoch a stonkách viditeľné biele listy, znamená to, že Vaše zviera trpí múčnatkou. Výsledok - vyvíja sa zle a zle kvitne. Iba jedna cesta von - vykoreniť Bush a horieť. Striekanie konárov s síranom meďnatým v období, keď puky ešte nie sú napučané, pomôže predísť problémom pre iných.
 3. Čierna "škvrny" na výhonky a listy - tzv. Čierna škvrna. Všetky choré listy sa musia rýchlo roztrhnúť a popáliť. Aby sa zabránilo takémuto javu pomocou fosfátových a potašových hnojív.

Prerezávanie ruží, príprava na zimu

Vyššie uvedené podmienky výsadby a starostlivosti o rastliny sú nevyhnutnými faktormi pre dobré životné podmienky rastlín. Je tu ešte jedna vec, ktorá je dôležitá pre každého člena rodiny Rosaceae a zvlášť pre Santanu, toto je prerezávanie.

Bez jej rozkvitnutej krásy:

 • bude sa vyvíjať horšie;
 • nebude schopný odolať chorobám;
 • dá oveľa menej kvetov.

Ako výsledok, akonáhle estetické Bush sa zmení na beztvaré húštiny. Je pravda, že ani úplne bez červených kvetov, šálok, to tiež nie je zlé, pretože husté lesklé listy. Takáto krása však bude neúplná. Ale za všetkých podmienok sa mladé výhonky tiahnu do 3,5 m za rok, a kvety bavia oči s rovnomerným rozložením po celom kríku.

Keďže Santana kvitne takmer až do neskorej jesene, do tretieho alebo štvrtého roku života, začína sa zvlášť oslabovať a potrebovať prerezávanie. Trik je nielen vyčistiť škaredé vetvičky a konáre, ale aj odrezať mladé výhonky, ktoré svojou hustotou zabraňujú správnemu vytvoreniu ruže. Okrem toho, po troch rokoch, hlavné výhonky sú vylúčené, s výnimkou pár rokov a sedem alebo osem kvitnúcich stromov.

V predvečer zimy je potrebné každoročné prerezávanie. Počas tohto postupu sa zbavte najdlhších vetiev.

Okrem toho pred zimnou dovolenku ruže potrebujú:

 • od konca augusta prestaň hádzať zem pod krík;
 • zmena dusíkového doplnku na potaš;
 • Ku koncu pádu a prvého mrazu, ktorý sa má odstrániť z podpier, odstráňte poškodené výhonky a listy;
 • kravatu vetvy s lanami v prúte a položte ich na suché listy alebo konáre ihličnatých stromov, pritlačené k zemi pomocou háčikov z dreva alebo kovu;
 • na vybudovanie náteru, ale nie skôr, než sa vytvoria odolné mrazy do -50 ° C na temperovanie zariadenia.

Môžete si tiež urobiť „kožušinový kabát“ zo suchých listov alebo borovicových „labiek“. Hlavnou vecou je usporiadať tak, aby pod nimi zostala vrstva vzduchu. Potom "Santana" a nebude zmraziť, a nebude hniť.
Ďalšia dôležitá podmienka - všetky opísané postupy sa vykonávajú len v suchom počasí.

Využívanie odrôd v krajinnom dizajne

Curly "Santana" dáva priestor pre fantázie návrhára. Populárny je kontrast jeho žiarivých červených kvetov a hustých zelených listov so svetlými budovami. Prostredníctvom horolezeckých konárov vytvárajú pyramídy a girlandy, bohaté oblúky, ktoré stretávajú hostí pri vstupe do záhrady. Altánok premeniť na rozprávkové mini zámky s voňavé kvety stĺpy. "Santana" vám umožňuje oživiť múry obytného domu a urobiť nepoznateľný plot, aby zakryli nie príliš atraktívny pohľad na niečo. Vymysleli ďalší zaujímavý spôsob, ako ozdobiť záhradu: niekedy je zasadená v blízkosti z nejakého dospelého silného stromu. Čoskoro sa na ňu začne vliezť ruže, transformuje svoju podporu a vytvorí skutočne čarovný pohľad.

Pozrite si video: The Chainsmokers - Roses ft. ROZES Audio (Január 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár