Starostlivosť o jahody počas kvitnutia, rodenia a po zbere: tipy a triky

Na zber veľkorysej úrody bobúľ by ste mali organizovať kompetentnú starostlivosť o jahody počas kvitnutia a plodenia, ako aj po jej zbere. Záhradníci často zanedbávajú základné pravidlá pestovania av dôsledku toho sa pozberá veľmi málo plodov.

Nuansy pestovania jahôd

Pri pestovaní bobúľ je dôležité si uvedomiť, že by sa mali odstrániť predajne, ktoré prinášajú ovocie už tri roky v rade. Faktom je, že po troch rokoch veku sa bobule určite začnú zmenšovať a úroda sa stáva veľmi chudobnou. V priebehu rokov sa jahody stávajú náchylnými na rôzne choroby.

Ak je cieľom je zbierať čo najviac bobúľ, ako je to možné, potom fúzy, ktoré dávajú zásuvky by mali byť orezané. Ak sa tak nestane, potom bude výťažok jahôd nízky.

Ak potrebujete získať výsadbový materiál, mladé zásuvky sa odoberajú iba z ročných kríkov, na ktorých je 5-7 dobre vyvinutých listov.

Mnohí záhradníci pestujú jahody v sadeniciach v skleníkoch. Pre chov bobúľ cez sadenice začať pracovať vo februári.

A nakoniec, hlavné pravidlo - pri pestovaní tejto bobule, je dôležité dodržiavať správne vzory výsadby, a nie znížiť vzdialenosť medzi kríkmi, aby sa zachránil pôdu.

Potom budú výnosy bobúľ vysoké.

Tipy a triky, ako sa starať o jahody

Samozrejme, že je veľmi dôležité pozorovať agrotechnológiu pestovania rastlín tak, aby zásuvky dávali čo najviac plodov.

V období kvitnutia

Keď kvitnúce jahody musia byť postarané, aby sa viac voňavé, veľké bobule. Počas kvitnutia rozety trávia všetku svoju silu na nútenie púčikov a dozrievajúcich plodov. Preto je v tomto bode dôležité vyrábať potrebné potraviny. Starostlivosť o jahody na jar je predovšetkým zalievanie a uistite sa, že kŕmenie.

Toto bobule potrebuje pri zavádzaní výživových kompozícií trikrát za sezónu - na začiatku rastu, potom počas obdobia kvitnutia a potom po zbere. Najdôležitejšie oblečenie pre rozety - práve pri kvitnutí. Odporúča sa vyrábať komplexné minerálne zlúčeniny.

Minerálne zmesi sa aplikujú len raz!

Počas kvitnutia sú jahody oplodnené pomocou listových obväzov. Na to je najlepšie použiť kyselinu boritú, 1 g, ktorá sa zriedi v 10 litroch vody. Kríky sa striekali. To pomáha zvýšiť počet vaječníkov.

Počas kvitnutia je dôležité, aby bol priestor čistý. Jahody nemajú radi okolie burín. Je tiež potrebné uvoľniť pôdu po každom zalievaní tak, aby vzduch prechádzal ľahko ku koreňom. Voda bobule by mali byť hojné, nedovoliť, aby pôda úplne vyschla.

Počas plodenia

Povinné zavlažovanie počas dozrievania a zberu bobúľ. Optimálna spotreba vody - 2-3 lyže na štvorcový. Zásuvky počas obdobia plodenia spotrebujú veľa vlhkosti, preto sa v žiadnom prípade nesmie nechať vyschnúť.

Je potrebné zabezpečiť, aby jahody neboli choré. Môžete pochopiť, že rastlina je chorá svojimi listami. Počas obdobia zrenia by sa nemali používať chémie. Chorý dosť odstrániť vzorky z miesta, kopanie do koreňov.

Keď plody dozrievajú, odporúča sa mulčovať miesto pristátia tak, aby plody neležali na vlhkom povrchu. Na tento účel veľa ľudí používa slamu, pretože nie je divu, že jahody sa tiež nazývajú „jahodové jahody“. Rotujúce bobule musia byť odstránené, aby sa hniloba nerozšírila do zdravých plodov.

Počas plodenia je veľmi dobré kŕmiť jahody mullein. Na prípravu živného roztoku sa časť mulleínu zriedi v 5 dieloch vody, roztok sa aplikuje jeden týždeň. Hotový roztok sa potom zriedi vodou v pomere 1:10 a naleje sa do každého výstupu. Hlavná vec je, že hnojivo nespadá do bobúľ.

Po zbere

Starostlivosť o jahody po zbere spočíva v príprave plantáží na zimu a presadení kríkov. Rastliny, ktoré dali plody, sú veľmi oslabené, a preto by mali byť hojne napojené, pridané k vrchnému obväzu a tiež odrezané.

Starostlivosť o plody po zbere - je predovšetkým bohatá, ale nie častá zálievka. Je potrebné kroviny veľmi dobre prelievať, aby sa zamokrala hlinená hrudka hlboko okolo koreňov.

Krovia tiež potrebujú živiny. V auguste alebo už v septembri sú v lôžkach pochované kuracie stelivo alebo kôň. Môžete použiť a infúziu mullein. Vhodné sú aj minerálne zmesi, ale vo veľmi malých množstvách.

Krmte zásuvky po zbere len raz - to bude stačiť pre bobule rýchlo obnoviť a ísť na zimu.

Tiež, na konci sezóny a na jeseň, je nevyhnutné odstrániť všetky sušené listy a čalúnenie. Ak nemáte v pláne rozšíriť pristátie, potom sú všetky fúzy odrezané. Ak necháte antény na zásuvkách, oslabia krík a úroda sa zníži. Okrem toho mladé zásuvky zosilnia pristátie.

Po zbere sa prijímajú preventívne opatrenia na zabránenie vzniku chorôb a výskytu škodcov na lôžkach. Kríky môžete ošetrovať špeciálnym prípravkom, napríklad nitrofénom. Ak sú jahody ovplyvnené múčnatkou, ktorá sa stáva často, potom by sa mala liečiť dodatočne s liekom Topaz.

Na konci sezóny sa kroviny opäť striekali napríklad Malophos, aby sa zabránilo vzhľadu hmyzu.

Ako pripraviť jahody na zimovanie

Pri príprave pristátia na zimu, okrem ťažkých zavlažovacích a preventívnych opatrení a prerezávania, by sa mal každý krík mulčovať, aby ho chránil pred mrazom. Urob to na jeseň. Samozrejme, najlepším útočiskom pre zimoviská je sneh. Ale ak je trochu zasnežená zima, potom rastliny môžu jednoducho zomrieť. Preto sú postele navyše pokryté špeciálnymi umelými materiálmi alebo prírodnými zložkami.

Veľký prístrešok je ihly. Ihly nie sú mokré. A v ňom nie sú žiadne myši. Môžete tiež zakryť lôžka zhora slamkou, pilinami alebo padlým listom. Ak jahody na zimu budú pokryté umelým materiálom, ako je spunbond, potom sa musí položiť na oblúk. Faktom je, že ak rastliny prídu do styku s umelým materiálom, môžu zamrznúť.

Začať aktivity na ochranu jahôd prvým mrazom. Takýto neskorší prístrešok pomáha jahodám stvrdnúť a potom v zime ľahšie znáša teploty pod nulou.

Tajomstvo toho, ako získať dobrú úrodu

Aby ste si na svojom pozemku mohli užiť dobrú úrodu bobúľ na dlhú dobu, musíte najprv zasadiť niekoľko rôznych odrôd s rôznymi podmienkami dozrievania. Skúsení záhradníci pestujú až 6 odrôd jahôd rôznych období. Tam sú tiež univerzálne odrody, ktoré prinášajú ovocie v priebehu leta alebo výnos dvakrát v sezóne.

Jahody sú veľmi rád vlhkosť, takže mulčovanie pomáha nielen pestovať čisté bobule, ale aj udržať zem okolo koreňov vlhké na dlhú dobu. Vynikajúci mulč je ihly, ktoré odpudzujú aj hmyzích škodcov.

Mladé kríky by mali byť odstránené púčiky, aby mali možnosť vybudovať silný koreňový systém a rásť.

Funkcia starostlivosti v závislosti od odrody jahôd

Pestovanie jahôd je tvrdá práca a pestovanie rôznych odrôd má svoje vlastné pravidlá starostlivosti.

Starostlivosť o remontantné jahody je teda trochu odlišná od starostlivosti o iné odrody a hlavným rozdielom je zavedenie top dressingu.

Na to, aby odrodové odrody prinášali ovocie neustále, mali by byť kŕmené veľmi často. Okrem toho sa hnojenie začína vyrábať až po zbere prvých plodov. Nasledujúce kŕmenie sa vykonáva po objavení sa nových stoniek kvetov a pod.

Okrem toho sa listy plodín po zbere neuskutočňujú. Odstráňte len choré časti rastliny.

Je tiež potrebné brať do úvahy, ak sa rozhodnete pestovať jahody s kontinuálnym pestovaním, že v priebehu troch rokov budú kríky vyhodené. Výsadba takýchto odrôd sa musí aktualizovať každé tri roky, inak sa výnos dramaticky zníži.

Pri pestovaní akejkoľvek odrody je vhodné zvážiť, že jahoda vôbec netoleruje stagnáciu vlhkosti. Preto, ak počas teplých časov potrebuje hojné zalievanie, s nástupom prvého chladného prasknutia, množstvo vlhkosti by sa malo výrazne znížiť. V zime jahody netolerujú nadmernú vlhkosť.

V chladných oblastiach sú tieto odrody zasadené na jar, takže majú čas na zakorenenie a na zimu pokrývajú zimné agropotraviny. Keď sa pestujú v skleníku, najvhodnejšie odrody sa najlepšie vysádzajú na jeseň. V teplých oblastiach sa v jesennej sezóne uprednostňuje výsadba jahôd.

Pozrite si video: Ivan Hričovský: Pestujeme čučoriedky (Január 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár