Írske priezviská: zoznam obľúbených priezvisk a ich významov, čo znamená prefix Mack a O '

História Írska je kronikou veľkého národa, ktorý zachoval a nesie svoje tradície, tradície a kultúru v priebehu storočí. Pôvod írskych priezvisk odráža dlhú sériu turbulentných udalostí, kontinuitu generácií a múdrosť hrdých obyvateľov Emerald Isle.

Ako sa írske priezviská

To je veril, že ostrov Írska stal sa obývaný viac ako 9 tisíc rokmi. Starí osadníci nezanechali v histórii žiadne stopy, o nich sa nič nevie. S príchodom nášho letopočtu sa stali hlavnými obyvateľmi ostrova Kelti a nováčikovia z iných miest: Fomori, kmene bohyne Danu. Veľká vlna prisťahovalcov prišla z Periniho pod vlajkou Mil a jeho synov. Neskôr bola táto skupina osadníkov nazývaná Milesiánci.

V tom čase význam mena írskej rodiny zdôrazňuje odvahu, statočnosť a lojalitu. Tradície sú založené na storočných dejinách keltských ostrovov, zariadení klanu, vysokej povinnosti ochrancu jeho rodiny a krajiny. Otec odovzdal meno svojmu synovi, ten jeho manželke a potomkom.

Začiatok éry

V počiatočnom období a ranom stredoveku bol Emerald Isle rozdelený na Tuats, územia obývané zástupcami jedného kmeňa. Medzi vodcami bol postavený vazalský systém vzťahov.

Írske tuats predstavovali päť pyatínov (každý s vlastným kráľom), s podriadením sa najvyššiemu kráľovi:

  1. Lagin (moderný kraj Leinster) - klan MacMurrow / Murphy.
  2. Ulad (Ulster County) - rod O'Neill.
  3. Mooman (Munster County) - rod O'Brienov.
  4. Mide (County Meath a Westmeath) je rodina MacLaughlin.
  5. Connaught je rod O'Connora.

V priebehu rokov sa začali objavovať nové priezviská, často s náboženským podtextom, čo znamená: „nasledovník“, „oddaný“, „sluha“. Napríklad Martin je „oddaný Najsvätejšieho Martina“, Gilmore je „služobníkom Panny Márie“.

Mnoho rodinných mien naraz tvorilo prezývky človeka. To nebolo v povahe keltských potomkov zachovať urážlivé prezývky. Naopak, boli zdôraznené špeciálne talenty, zásluhy a dôstojnosť človeka. Často priezvisko oslávil hrdinskú minulosť bojovníka: O'Farrell - "udatný", Fitzgerald - "ovládajúci oštep", O'Carroll - "ukazoval udatnosť v bitke"

Podobne ako iné národy, aj írski boli založené na nekomplikovaných opisoch vzhľadu: Flynn - „žiarivo červená“, O'Sullivan - „tmavý“, biely - „biely“. V priezvisku by sa dalo prečítať charakter osoby: Brady - "energický", Boyle - "ktorý nedokáže udržať svoje slovo," Donnelly - "temná odvaha".

Niekedy sa v priezvisku objavili zvláštnosti lokality - malá vlastná írska (Cork - "žijúci pri močiari"). Často v kurze boli mená remesiel (Buckley - "pastier").

Na prelome X-XI storočia, priezvisko uviedlo, že osoba patrila k určitému klanu, zjednocujúc tucty obrovských klanov. Meno vedúceho klanu s ohľadom na to, aby vzali nielen blízkych a vzdialených príbuzných. Keltovia, ktorí nemali žiadne spriaznenie, sa navždy viazali v prísahách k oslavovanému a oslavovanému klanu, prisahajúc vernosti jeho hlave.

Vikingský vplyv

Plynulý tok histórie bol prerušený inváziami bojovníkov z Normandie. Nadradenosť Vikingov dokázala prerušiť kráľa Briana Bor, predchodcu moderného O'Brienova. V XII storočí začal druhý dobytie Normanov, osudný pre Írsko. Prvý z nich bol napadnutý bojovníkmi z Walesu, ktorí priniesli populárne Walshovo priezvisko pre Írsko - Wales. Nespočetné kmeňové klany sa tvorili okolo potomkov Vikingov: Moc ("chudák"), Fitzgerald ("syn Geralda"). Prefix Fitz jasne označuje normanský pôvod priezviska.

Niekedy vikingská dynastia prevzala keltské mená. Príkladom je rod Costello (Mac Oisdealbhaigh), odvodený z gaelského os - "jeleňa", dealbha - "socha". Takže názov Jocelyn de Angulo získal iný zvuk. Normani zaviedli francúzske mená do írskej histórie: Lacy, Laffan (od l'enfant - "dieťa").

Írske mužské priezviská znejú teraz: Kennedy - doslova "hlava v prilbe", O'Connor - "patrón militantov", McLoughlin (McLoughlin) - "viking". Mená Mc'Gowana sú potomkami kováčov.

Zoznam mien a ich význam

Mená írskych - rôzne jazyky a zvyky, integrované do modernej kultúry krajiny.

Sú to legendy a tradície, prezývky a zásluhy. V konečnom dôsledku je to jasný vzhľad dobromyseľných červených ľudí - obyvateľov Zeleného ostrova.

Mnohí ľudia počuli zvukové a populárne írske priezviská, ale nie každý je podozrivý z ich neočakávaných významov. Dáme najslávnejšie.

krásny

McCarthy je "milujúca osoba".

Sweeney - "pekný."

O'Donnell - "vládca sveta."

Ryan je "kráľ".

O'Shea - "majestátne", "krásne", "krásne".

smiešny

Makmahon - "ako medveď."

Mallan - "plešatý."

Collins - "šteňa", "mladý bojovník."

O'Leary - "stádo teliat", "teľa z kŕdľa", "pastierovo teľa."

Campbell - "Krivorotovy."

populárne

Maguire - "sivohnedá".

O'Doherty - "škodlivý."

Murphy - "námorník", "námorný bojovník."

O'Farrell - "Valiant."

O 'Reilly - "potomkovia klanu Raghaillach".

Stewart - "vodca", "šéf".

Čo znamenajú predpony Mack a O

A napriek tomu je historicky „čistá“, zbavená vplyvu dobyvateľov, v Írsku, rešpektujúc klan a rodinné tradície, považovaná za mená s predponami:

  • "Mc" / "Mac" je synom takých a napríklad McDonald je syn Donalda;
  • "O" je "príbuzný ďalší syn" alebo vnuk takýchto a takých (O'Brien - Brianov vnuk).

„O“ znamená doslova „von“. Spočiatku predpona doplnila meno každej osoby z klanu: vzdialených príbuzných, ich potomkov, vassálov a ich rodinných príslušníkov. Na prelome 11. storočia bol Brian Boru najvplyvnejším vládcom Emerald Isle. Takmer celá krajina bola obsadená jeho silou. Potomkovia najväčšieho írskeho klanu s priezviskom O'Brien sa teraz nachádzajú na celom svete.

Predpona "Mac" v menách pôvodného írskeho znamená "syn". Predpona sa najčastejšie používala v duchu hlavného dediča a nástupcu klanu - najstaršieho syna. Predpona bola použitá vo vzťahu k jeho vassals a ich potomkovia. Jeho pôvod nie je stredné meno. Predpona Mac začala dopĺňať mená bohatých a mocných príbuzných, ktorým sa podarilo vytvoriť vlastný klan. Táto predpona v historických rukopisoch sa vyskytuje oveľa neskôr ako „O“. Má skrátený pravopis - Mc.

Akonáhle prefix "Mac" pre ženu bola zmenená na "Nic", a "O" - na "Ni". Systém večnej transformácie priezviska v Írsku sa nezaoberal koreňom. V modernej krajine sa predpona "Mc" / "Mac" najčastejšie vyskytuje na severe a "O" je charakteristická pre južanov.

V XII storočí, dobyvatelia štátu - Normani, podľa názoru Britov, "stali sa viac ako Íri": príliš integrovaní do kultúry krajiny. Vikingské deti sa začali učiť miestny jazyk a dostávali mená Keltov. Briti zaviedli represívne zákony, ktoré doslova ničia gaelský životný štýl a tradície. Vplyv cudzincov bol taký veľký, že domorodci s charakteristickými priezviskami nemohli ani nájsť prácu. V Írsku sa aktívne predstavila anglická kultúra - jazyk a rovnomerné mená.

V tom čase mnohé priezviská stratili predpony "O" a Mac v anglickom prepise, čo ich zachránilo len pre írske písanie. Väčšinou sa predponám podarilo zachrániť a priniesť do našich dní len najsilnejšie keltské klany.

História Írska je majestátna a komplexná. Mená Írov predstavujú veľkú éru Smaragdového ostrova, pri zachovaní kontinuity generácií, kultúry a hrdinského charakteru.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár