Eleutherococcus: návod na použitie tinktúry, tekutý extrakt

Eleutherococcus je známy adaptogén. Zvyšuje odolnosť, aktivuje vitalitu tela a má pomerne silný stimulačný účinok, a preto má množstvo kontraindikácií. Návod na použitie Eleutherococcus upozorňuje osoby trpiace kardiovaskulárnymi a nervovými chorobami na možný negatívny vplyv bylinných prípravkov. Informácie uvedené v súhrne sa musia zohľadniť pri rozhodovaní o vymenovaní tejto drogy.

Zloženie, uvoľňovacia forma Eleutherococcus

Kvapalný extrakt sa pripravuje na základe koreňov a odnoží sibírskej rastliny. Jeden kilogram podzemnej časti Eleutherococcus produkuje liter tinktúry. Extraktorom extrakčných látok je alkohol. Odoberie sa v množstve potrebnom na získanie 1000 ml kvapalného prípravku.

Zloženie koreňov Eleutherococcus ešte nie je úplne zverejnené. Je známe, že v podzemnej časti závodu sú prítomné:

 • lignanové glykozidy (eleutherosid);
 • flavonoidy;
 • živice;
 • éterické oleje;
 • pektín;
 • lipidy;
 • škrob;
 • cukor;
 • alkaloid aralin.

Tinktúra Eleutherococcus sa plní do tmavých sklenených fliaš a samotný prípravok je priehľadný, v tenkej vrstve, tmavohnedej kvapaline. Má zvláštny zápach a charakteristickú pálivú chuť. Počas dlhodobého skladovania sa môže na dne injekčnej liekovky vytvoriť zrazenina.

Farmakologický účinok

Prípravky Eleutherococcus stimulujú centrálny nervový systém, urýchľujú svalovú a motorickú aktivitu.

 1. Účinok užívania kvapiek je porovnateľný s výsledkom dosiahnutým pri dlhodobom fyzickom tréningu. V prítomnosti látok obsiahnutých v koreňoch rastliny, telo začne starostlivejšie konzumovať sacharidy a rýchlejšie odpadové tuky. V dôsledku toho sa zlepšuje mobilita a excitabilita neuromuskulárneho aparátu.
 2. Okrem toho sú zložky Eleutherococcus schopné interferovať s procesom príjmu glukózy. Liek znižuje hladinu cukru v krvi a prispieva k tvorbe energetických zásob glykogénu v pečeni.
 3. Tinktúra stimuluje mozog, zmierňuje únavu a zlepšuje zrakovú ostrosť. Eleutherokoky menia reakciu tela na stres. V prítomnosti účinných látok rastlinného koreňa prebieha proces adaptácie na meniace sa podmienky rýchlejšie.
 4. Divoké korenie, rovnako ako Eleutherococcus, je tiež inak nazývané, normalizuje parametre imunity po predchádzajúcich infekčných ochoreniach. Na pozadí jeho podávania sa zlepšuje celková baktericídna schopnosť krvi, leukocyty a imunoglobulíny sa stávajú aktívnymi, rýchlejšie sa zmocňujú cudzích telies a ničia ich. Zvýšená odolnosť voči vírusom, baktériám, toxínom a iným nepriaznivým environmentálnym faktorom.
 5. Eleutherococcus urýchľuje regeneračné reakcie, stimuluje aktivitu vegetatívneho systému a zvyšuje jeho kompenzačnú funkciu. Na pozadí užívania drog sa hojenie tkaniva uskutočňuje aktívnejšie v pooperačnom období.

Indikácie pre použitie kvapalného extraktu

Eleutherokoky urýchľujú hlavné nervové reakcie, podporujú procesy excitácie a inhibície.

 1. On je menovaný pri užívaní prášky na spanie v noci na liečbu hypochondrických stavov psychogénnej, traumatickej alebo toxikoinfektívnej povahy.
 2. Liek sa používa u pacientov s diabetes mellitus ako všeobecný stimulant.
 3. Koreň rastliny je predpísaný pre príznaky menopauzy. Liek zlepšuje zdravie, zvyšuje účinnosť, znižuje tepovú frekvenciu na normálnu úroveň. Počas liečby sa človek cíti veselo a tlak sa normalizuje.
 4. Výťažok z rastlín prispieva k prispôsobeniu tela pracovným podmienkam v príliš horúcom alebo chladnom podnebí. Pomáha vyrovnať sa so zvýšenou fyzickou námahou. Urýchľuje návyky na vysoké hory, zvyšuje odolnosť počas dlhých túr a je prijímaný zamestnancami podnikov so škodlivými pracovnými podmienkami. Eleutherococcus chráni pred toxínmi, žiarením a silnými vibráciami.
 5. Môže byť vymenovaný počas rehabilitačného obdobia po infekcii pľúc. Zvyšuje odolnosť voči respiračným vírusom, a preto sa používa ako profylaktický prostriedok proti šíreniu nachladnutia v skupinách.
 6. Eleutherokok môže byť zahrnutý do medicínskeho komplexu pacientov s rakovinou, pacientov s poškodením pečene, žlčníka a čriev. Rastlinné prípravky sa podieľajú na predoperačnej príprave a používajú sa v akomkoľvek štádiu radiačnej a rehabilitačnej liečby.
 7. Liečivá rastlina je jedným zo spôsobov, ako bojovať proti vegetovaskulárnej dystónii. Liek pomáha vyrovnať sa s emocionálnym preťažením, účinkami psychickej traumy a následkami stresu.

Kontraindikácie na použitie

Je potrebné mať na pamäti, že tekutý extrakt z Eleutherococcus môže vyvolať alergickú reakciu.

Okrem toho existuje niekoľko kontraindikácií na jej príjem:

 • vysoká horúčka;
 • akútnu fázu infekčných chorôb (Eleutherococcus sa užíva buď v období profylaxie alebo po uzdravení);
 • ťažká hypertenzia;
 • vysoká nervová podráždenosť;
 • porucha srdcového rytmu;
 • tehotenstvo a dojčenie;
 • vek do 12 rokov.

Mimoriadna opatrnosť by sa mala venovať ľuďom, ktorí nedávno mali srdcový infarkt, trpia duševnou chorobou (sprevádzanou agresiou a nervovou agitáciou), nespavosťou, aterosklerózou a epilepsiou.

Eleutherococcus: návod na použitie

Aby sa predišlo nadmernej citlivosti pred spaním, prípravky Eleutherococcus sa prednostne užívajú ráno. Pacienti trpiaci duševnou chorobou so silným oslabením nervovej reakcie, liek sa predpisuje trikrát denne, po ktorom nasleduje užívanie malých dávok sedatív v noci.

Dávkovanie a podávanie

Dospelý v jednom čase sa odporúča od 20 do 30 kvapiek. Kvapalný extrakt sa zriedi malým množstvom vody (50 ml). Pijú asi 20 minút pred jedlom dvakrát denne: ráno nalačno av oblasti obeda.

Pri duševných poruchách zahŕňajúcich hypochondriu sa liek predpisuje trikrát denne, 15-50 kvapiek. Priebeh liečby je až 35 dní. Dva týždne po konzultácii s lekárom môžete znova prejsť.

V tehotenstve a deťoch

Tehotné lieky Eleutherococcus nie sú predpísané. Deti od 12 rokov môžu dostať zriedený liek dvakrát denne pred jedlom v pomere 1 kvapka za 1 rok života. Všeobecný kurz, rovnako ako u dospelých, je 25-35 dní.

Interakcia s inými liekmi

Súčasným použitím Eleutherococcus a liekov, ktoré stimulujú centrálny nervový systém (gáfor, kofeín, fenamín), je zhrnuté ich pôsobenie.

Rastlinný prípravok je antagonista sedatív (sedatív, barbiturátov). Ich príjem by mal byť rozdelený časom.

Eleutherokoky sú nekompatibilné s antikonvulzívami.

Predávkovanie a vedľajšie účinky

Pri dodržiavaní noriem dávkovania možno pozorovať tieto vedľajšie účinky, ako sú:

 • poruchy spánku;
 • úzkosť;
 • tachykardia;
 • zvýšenie tlaku;
 • hnačka;
 • alergické reakcie.

Predávkovanie má opačný účinok - prudký pokles účinnosti. Môže sa vyskytnúť patologický pokles koncentrácie glukózy v krvi.

Analógy kvapalného extraktu z Eleutherococcus

Analógy kvapalného extraktu sú tablety rastlinného sirupu a eleutherokoka. Každý z týchto liekov má svoje vlastné vlastnosti.

sirup

Sirup zahŕňa: Šípkový extrakt, cukor a vitamín C. Ako konzervačné látky obsahuje benzoát sodný a kyselinu citrónovú. Táto dávková forma má bežné kontraindikácie s tekutým extraktom a okrem toho sa neodporúča na použitie u diabetikov.

Sirup je určený výlučne dospelým v množstve dvoch polievkových lyžíc naraz. Opije sa len raz denne ráno s jedlom. Priebeh liečby je 2-3 týždne a môže sa opakovať až 4 krát ročne.

tablety

Tablety, okrem suchého extraktu z Eleutherococcus, zahŕňajú konzervačné látky, farbivá, laktózu a kukuričný škrob. Môže obsahovať včelí vosk, vitamín C a cukor. Používa sa s extrémnou opatrnosťou u ľudí s intoleranciou laktózy au diabetikov.

Je určený pre deti vo veku od 12 rokov, ako aj pre dospelých v množstve 1-2 tabliet dvakrát denne v prvej polovici dňa. Tablety pijú, bez ohľadu na jedlo počas mesiaca.

Kvapalný extrakt Eleutherococcus je schopný zvýšiť vitalitu, zvýšiť imunitu a zlepšiť celkové zdravie. Nesmie sa užívať, ak sú kontraindikácie. Treba mať na pamäti, že nadbytok uvedených dávok môže vyvolať výskyt negatívnych reakcií.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár