Polypy v črevách: príznaky a liečba

Podľa štatistík potom desať percent Rusov má polypy v črevách av žalúdku. Polypóza je častejšia u mužov ako u žien. Choroba je nebezpečná, pretože sa zriedka znovuzrodí na rakovinu. V čase určiť ochorenie pomôcť príznaky, ktoré musia byť vedomí. Choroba je liečená chirurgickým odstránením neoplazmy. Recepty z tradičnej medicíny sú tiež pomerne účinné.

Polypy v črevách - všeobecná charakteristika ochorenia

Čo sú polypy v črevách, príznaky a liečba ochorenia sú opísané v mnohých zdrojoch, medicíne, tento problém je už dlho známy. Ale nikto ešte neopisoval charakter svojho pôvodu. Polypy sú benígne nádory vyčnievajúce nad povrch, ktoré sa skladajú z epitelových buniek. Sú pripevnené k stenám vnútorného orgánu nohy alebo širokej základne. Môžu sa tvoriť v akomkoľvek orgáne a črevo je jedným z obľúbených miest.

Neoplazmy sa často vyskytujú v priamej, sigmoidnej, zostupnej časti čreva, menej často v priečnom segmente hrubého čreva. Nie vždy sú polypy premenené na malígny nádor. Ale v osemdesiatich percentách prípadov polypózy v konečníku - budúcej rakovine.

Novotvary v dvanástniku av ojedinelých prípadoch v tenkom čreve sú veľmi zriedkavé.

Zaujímavé je, že choroba sa najčastejšie vyskytuje u detí a adolescentov, a staršia osoba, tým nižšia je pravdepodobnosť vzniku polypov.

príčiny

Nie je presne stanovené, odkiaľ pochádza polyposis. Existujú však faktory, ktoré prispievajú k ich vzdelávaniu.

Predpokladá sa, že vyvoláva ochorenie:

 • dedičnosť;
 • nedostatok pohybu;
 • fascinácia živočíšnymi produktmi na úkor rastlinných potravín;
 • otázky životného prostredia;
 • struma;
 • závislosť na zápche;
 • rakovina čriev;
 • črevnej divertikulózy.

Niektorí odborníci sa domnievajú, že polypóza je hranicou medzi normálnym zápalom a rakovinou orgánov. Polypóza je nebezpečná práve preto, že sa môže vyvinúť na rakovinu.

Hlavné príznaky a príznaky polypov v črevách u dospelých, u detí

To by malo byť známe všetkým ľuďom a dokonca aj deťom, aby včas informovali rodičov o tomto probléme.

To je zaujímavé: polypy v maternici: príznaky a liečba doma

To by malo byť upozornené:

 • hnačka hnačky;
 • krvácanie z konečníka počas pohybu čriev;
 • časté nutkanie k stoličke;
 • bolestivosť brucha alebo pretrvávajúce nepohodlie počas stolice.

Prítomnosť krvácania vo výkaloch dospelých sa môže mýliť s hemoroidy. A u detí môže byť tento fenomén z mnohých iných dôvodov. V každom prípade by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste zistili príčinu tohto stavu.

Bohužiaľ, veľmi často je polypóza všeobecne asymptomatická, až kým sa nerozvinie do onkologického ochorenia. Preto je také dôležité, aby sa po 50 rokoch testovania vykonali kontroly.

Najčastejšie krvácajú z tých, ktorí majú polypy v konečníku. Polypy v hrubom čreve tiež spôsobujú bolesť brucha, pálenie v análnom kanáli, hnačku striedajúcu sa s hnačkou. Polypóza tenkého čreva môže viesť k obštrukcii čriev, a to tak u dospelých, ako aj u detí. Polypy v dvanástniku po dlhú dobu sa samy nerozpoznajú a keď sa dostanú do veľkých veľkostí, vedú k črevnej obštrukcii.

Typy a diagnostika polypov

Všetky polypy sú klasifikované podľa typu.

Existujú polypy:

 • Huňaté. Sú ako koberec lemujúci steny čreva a v 40% prípadov sú znovuzrodení v rakovine;
 • Adenomatóznej. Najčastejšie predzvesť rakoviny;
 • Hyperplastic. Veľmi malá veľkosť, najčastejšie v konečníku;
 • Gamartomatoznye. Pozostávajú zo zdravého tkaniva. Predpokladá sa, že príčinou ich vzniku je porušenie vo vývoji glandulárneho epitelu;
 • Mladé miestne výrastky. Zvyčajne sa vyskytuje u detí, veľmi zriedkavo malígne, aj keď existujú výnimky.

Polypy sú viacnásobné alebo jednoduché. Viacnásobne často rastú skupiny, a to sa stáva, že rozptýlené po čreve.

Liečba črevných polypov

Polypy by sa určite mali odstrániť akýmkoľvek spôsobom: použitím skalpela chirurga, tradičných metód alebo tabliet. V každom prípade existuje iný prístup k tejto otázke. Ak sú polypy ponechané samy, majú každú šancu vyvinúť sa na rakovinu.

Odstránenie polypov v črevách je úlohou ošetrujúceho lekára a včas požiadať o pomoc je úlohou pacienta. To je dôvod, prečo je tak dôležité venovať pozornosť alarmujúcim symptómom a nie odkladať návštevu u lekára. Polypy sa zisťujú pomocou moderných technológií - kolonoskopia, rektoromanoskopia, irigoskopia, magnetická rezonancia a počítačová tomografia. Niekedy sú s pravidelným vyšetrením a hmatom postačujúce pravidelné vyšetrenia a palpácie.

Liečba liečiv polypov

Bohužiaľ, drogy nemôžu vyliečiť polyposis. Medicína zatiaľ nevynašla takýto nástroj. Ale lieky sú predpísané s cieľom pripraviť pacienta na chirurgickú liečbu. Napríklad gastritída sa stáva častým satelitom polypózy. Na zníženie príznakov gastritídy lekár predpíše Motilium, ranitidín a iné lieky v tejto skupine na zmiernenie zápalu slizníc.

Niekedy pacient úmyselne odmietne operáciu. V tomto prípade lekár vyberá nástroje, ktoré uľahčujú pacientovi stav, to znamená, že zápasia so symptómami a nie so základným ochorením.

Ľudové prostriedky

Liečba polypov v črevách ľudových prostriedkov má pomerne efektívne výsledky. Nemôžu byť považované za univerzálne, pretože nedokážu vyliečiť sto percent. Ale aby sa spomalil ich rast, ako aj zabránili objaveniu sa nových porastov, môžu to byť.

Medzi populárne metódy:

 • odvarky z dubovej kôry, ihličie, lastovičky;
 • šťava, odvar, nápoj z čerstvého kalina;
 • kvas z češtiny;
 • zmes chrenu a medu.

A tiež berú chvosty, nechtík a tutsán v rovnakom pomere a robia odvar, ktorý sa používa na klystír. Je potrebné postupovať podľa čl. každá bylina, zalejeme pol litra vriacej vody a trváme na 6 hodinách. Keď sa kompozícia podá infúziou, mala by sa zahriať na 37 stupňov a večer sa umiestniť do ritného otvoru tesne pred spaním. Má sa to robiť každý večer, kým príznaky ochorenia nezmiznú.

Akékoľvek prostriedky sa odporúčajú, v každom prípade by ste sa mali poradiť s lekárom. Tradičné metódy nie sú natoľko neškodné, že môžu poškodiť miesto dobra. Ale môžu byť veľkou pomocou pri liečbe.

Operatívny zásah

Ak sa potvrdí prítomnosť polypov, je najlepšie súhlasiť s operáciou. To mnohokrát zníži riziko znovuzrodenia benígneho polypu na malígne ochorenie.

Existuje niekoľko typov operatívnej starostlivosti o polypózu. Toto je:

 1. Endoskopická operácia s kolonoskopom.
 2. Colotomy - odrezaním steny postihnutého čreva.
 3. Transal - odstránenie nádorov cez konečník.
 4. Resekcia oblasti čreva, keď sú nádory početné a lokalizované na určitom mieste.

Po odstránení polypov sa spravidla nevytvárajú. Preto má chirurgia veľmi účinné výsledky. Aj keď sú prípady, keď sa opäť vytvárajú nové výrastky - už na nových miestach. Aby sa tomu zabránilo, pacientom sa odporúča, aby mali protidrogovú liečbu, pomoc s ľudovými liekmi, špeciálnu diétu a zmeny životného štýlu. Je dôležité vzdať sa zlých návykov, prestať fajčiť a piť alkohol navždy.

Diéta po odstránení polypu v črevách

Diéta po odstránení polypu nevyhnutne pozostáva z ľahkého, jemného jedla. Ak sa jedná o polievky alebo kaše, potom sa nevyhnutne utiera. Ak mäso alebo ryby, potom dusená a tiež strúhaný.

Je veľmi užitočné použiť:

 • akékoľvek mliečne výrobky obohatené biobaktériami, probiotikami, prebiotikami;
 • nie kyslé ovocie;
 • tekvicové jedlá;
 • morský kale, ale nie vo forme šalátu s octom, bielou kapustou, brokolicou;
 • pšeničné klíčky (môžu vyklíčiť sami);
 • mrkva, cibuľa, špenát v akejkoľvek forme.

Úplne sa vzdať mastné a vyprážané, slané a kyslé, nakladané a konzervované. Zakázané rafinované výrobky a mliečne výrobky.

Všetky jedlá musia byť teplé. Nejedzte bielkovinové potraviny so škrobovou zeleninou.

Aká je pravdepodobnosť degenerácie polypu na rakovinu čriev?

Malé polypy s veľkosťou až 1 cm sa zriedkavo regenerujú na rakovinu. To je len 1 percento zo sto. Ak sa rozmery pohybujú od 1 do 2 cm, pravdepodobnosť znovuzrodenia sa zvýši 10-krát a veľkosť ešte viac - 40-krát. Rýchlosť rastu polypov je vždy individuálna. Môžu sa vyvíjať viac ako 10 rokov. A niekedy rastú v priebehu niekoľkých mesiacov.

Najnebezpečnejšie sú adenomatózne a vilózne polypy. V 95 percentách prípadov sa stávajú malígnymi. A tento proces znovuzrodenia trvá päť až pätnásť rokov. Hamartomatózne a hyperplastické polypy sú najviac neškodné, nikdy sa nezmenia na zhubné ochorenie.

Preventívne opatrenia

Je ťažké chrániť pred polyposis, ak ide o dedičné ochorenie. Stále stojí za to vyskúšať. No, ak v rodine nikto polypy, potom o to viac, starať sa o svoje zdravie od útleho veku.

Hlavná vec, jesť správne, zdravé jedlo. A v prípade problémov s trávením prijať opatrenia včas. V strave musí byť miesto pre zeleninu s hrubými vláknami - cuketa, tekvica, repa. Jablká sú v tomto ohľade dobré.

Musíme sa pohybovať viac, chodiť, jazdiť na bicykli.

Aspoň raz za tri roky navštívte lekára na rutinné vyšetrenie čriev. To je obzvlášť vhodné pre tých, ktorí sú v ohrození, ktorí v rodine boli príbuzní s touto chorobou.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár