Uši bolí: čo liečiť doma

Bolesť ucha je nepríjemný jav, ktorý môže priniesť veľa nepokojných minút. Zvýšenie, streľba alebo prejavenie sa pod tlakom - bez ohľadu na povahu bolesti, tieto príznaky by nemali byť ignorované. Čo robiť, keď vaše ucho ubližuje, ako liečiť sluchový orgán?

Príčiny bolesti v uchu

Príčiny earache môže byť veľmi rôznorodé.

Existujú tri hlavné faktory, ktoré provokujú earache:

Ochorenia uší a iné sluchové problémy.

Patrí medzi ne:

 • otitis media (obmedzené, stredné a difúzne);
 • tvorba sírovej zátky;
 • prasknutie ušného bubienka;
 • zápalové procesy vonkajšieho a stredného ucha;
 • plavec ucho.

Tento stav nastáva pri častom kontakte s vodou. Výsledkom je zmäkčenie ušného epitelu, čo uľahčuje prenikanie infekcie hlboko do tela.

Iné druhy chorôb. Bolesť nie je vždy spojená s problémami v uchu. Niekedy sa objavujú bolestivé pocity v dôsledku poškodenia susedných orgánov alebo častí tváre.

Napríklad:

 • artróza v čeľuste;
 • abscesy príušnej žľazy;
 • zápal príušných cyst alebo lymfatickej uzliny;
 • zápal prínosových dutín;
 • neuralgia;
 • odreniny;
 • angína;
 • zápal mandlí v hrdle.

Mechanické poškodenie. Často je bolesť vyvolaná preniknutím cudzieho predmetu do orgánu. Takéto prípady sa vyskytujú najmä u detí.

Ako zmierniť bolesť - prvá pomoc

Pomoc pri bolestivých pocitoch vo vnútri sluchu by mala byť zameraná na zmiernenie bolesti. Po úľave od bolesti bude pacient schopný zmierniť svoj stav a začať pokojne hľadať spôsoby, ako tento problém odstrániť.Prvá pomoc je užívať lieky proti bolesti.

Ak nebolo zistené žiadne poškodenie ušného bubna (krvácanie do ucha nie je prítomné, sluch nie je narušený), môžu sa aplikovať kvapky Otipaxu. Tento liek obsahuje anestetiká a protizápalové zložky. Výsledkom jeho použitia je odstránenie edému a zmiernenie syndrómu bolesti.

Rada. Aby nedošlo k podráždeniu bočného ucha, odporúča sa predhriať kvapky „Otipaks“.

2 - 3 kvapky nápravy sú uložené u detí, 3 - 4 pre dospelých, po instilácii sa odporúča držať hlavu s poškodeným uchom hore. Týmto spôsobom je možné vyhnúť sa odkvapkávaniu.

Kedy navštíviť lekára

Je dôležité si uvedomiť, že bolesť v uchu sa vytvára ako výsledok zápalového procesu a často sa spúšťa otitis. Ak chcete zistiť, či je v konkrétnom prípade potrebná pohotovostná lekárska starostlivosť, môžete sami vykonať domácu diagnostiku.Lekár vám pomôže nájsť príčinu bolesti, ako aj predpísanú liečbu.

Spočiatku musíte určiť prítomnosť zápalu.

Ak to chcete urobiť, jemne zatlačte na stojan ucha a pozorujte povahu bolesti:

 • akútna bolesť v lastúre zvyčajne indikuje vonkajší otitis;
 • ucho "výhonky" v prítomnosti zápalu v kanáli stredného ucha.

Ak nebol zistený zápal stredného ucha, orgán by sa mal skontrolovať na prítomnosť sírnych zátok. Hlavným dôvodom tohto javu je nedostatočná hygiena.

Rada. Okrem štúdia ucha, mali by ste venovať pozornosť stavu zubov alebo nosohltanu. Blízkosť týchto orgánov môže vyvolať pretečenie chorôb z jedného do druhého, čo vyvoláva bolestivé pocity.

Ktorýkoľvek z opísaných javov vyžaduje okamžitú návštevu otolaryngológa.

Ucho bolí vo vnútri, vonku

Ak sa situácie, v ktorých sa uši zranili vo vnútri, dajú vysvetliť zápalom v hĺbke orgánu, potom s bolestivými pocitmi na povrchu ušnice nie je tak jednoduché.Príčiny bolesti v ušiach sú rôzne.

Hlavné príčiny bolesti mimo ucha sú:

 • Zápal perichondria. Bolesť sa prejavuje v oblasti ušnice alebo v oblasti chrupavky hrtanu.
 • Uhryznutie hmyzom.
 • Úpal. Takýto zápal sa často pozoruje v lete.
 • Prenikanie tekutiny do ucha z jednej alebo oboch strán.
 • Furunkulóza alebo akné.
 • Ušné infekcie alebo zápaly.
 • Rôzne dermatologické patológie (vredy, ekzémy atď.).
 • Zlomené uši.

Mimochodom. Vystavenie studenému vzduchu a ostrý vietor na ušiach môže na ňom spôsobiť podliatiny. Často prejde po niekoľkých dňoch. Ak nedôjde k zlepšeniu, mali by ste sa poradiť s lekárom, ako aj v iných prípadoch uvedených vyššie.

Pozri tiež: príznaky a liečbu zápalu stredného ucha

Ako zaobchádzať s earache doma

Najlepšia vec s akútnou earache je navštíviť lekára. Po preskúmaní a stanovení diagnózy predpisuje špecialista liečbu.

Liečba liekmi

Antimikrobiálna terapia sa často používa na zmiernenie bolesti ucha počas prechladnutia, čo zahŕňa použitie antimikrobiálnych látok. Môžu byť použité vo vnútri a topicky vo forme kvapiek.Vo všeobecnosti sa liečba uskutočňuje kvapkami a antibiotikami.

 • Už spomínané "Otipaks" a "Albucid" sa zvyčajne predpisujú malým deťom, "Anauran" a "Otof" budú vyhovovať starším pacientom.
 • Pre úplnú úľavu od bolesti ucha, musíte sa zotaviť z chladu. Na tento účel môže byť pacientovi odporúčané nosné kvapky: "Protargol", "Nazivin", "Otrivin", "Grippferon" a tak ďalej.
 • Keď je bolesť sprevádzaná horúčkou, hnisavým zápalom, zväčšenými lymfatickými uzlinami, odporúča sa antibiotická liečba. Patrí medzi ne "Amoxiclav", "Oxacillin", "Cefazolin", atď.

To je zaujímavé: kyselina boritá

Tradičné metódy liečby

Tradičná liečba má zriedkavo vedľajšie účinky.

Populárne recepty pomôžu znížiť intenzitu bolesti alebo ju dokonca úplne odstrániť:

 1. Do bočného ucha dajte niekoľko kvapiek olivového oleja. Potom je ušný kanál pevne uzavretý vatovým tampónom.
 2. Opláchnite uši infúziou harmančeka.
 3. Zmiešajte ucho s aloe šťavou.
 4. Rub medzi begonia, chlorophytum alebo pelargónie list medzi prsty a dať ho do ucha.
 5. Nasaďte si na ucho komprimovaný med a repu.
 6. Navlhčite vatový tampón s cibuľovou (cesnakovou) šťavou. Nasaďte niekoľko kvapiek do ucha a na vrchu navlhčite navlhčeným tampónom.
 7. Použite boritý alkohol.

Dospelí môžu tieto nástroje pochovať priamo do ucha a deti sú lepšie, aby na nich založili obklad.

Čo nerobiť s bolesťou

Ďalší stav orgánov sluchu závisí od správnosti pôsobenia počas bolesti v uchu.Vedieť, čo robiť s earache vám pomôže nepoškodiť vaše zdravie.

V prítomnosti bolesti v uchu je zakázané:

 1. Vlastné pohltiť jeho uši v prítomnosti je síra plug. Posledný z vlhkosti má tendenciu zväčšovať a zväčšovať veľkosť. Bolesť v dôsledku takejto expozície sa stane ostrejšou a silnejšou.
 2. Použite lieky s uplynutou platnosťou. V najlepšom prípade, lieky s uplynutou platnosťou nebudú mať žiadny účinok a v najhoršom prípade situáciu zhoršia.
 3. Užívajte lieky proti bolesti bez toho, aby ste sa uistili, že nie sú alergickí.

Rada. Najlepšia prevencia proti earache - zvýšená imunita. Na tento účel sa odporúča vzdať sa zlých návykov, zmeniť stravu, športovať, vybrať oblečenie podľa sezóny.

Bolesti ucha sú často spúšťané rôznymi typmi ochorení. Dôvody takéhoto stavu, ktoré sú identifikované včas, umožnia vybrať optimálnu liečbu vhodnú pre každý konkrétny prípad. Ignorovanie bolestivého pocitu v nádeji, že samy zmiznú, môže viesť k vážnym komplikáciám, vrátane straty sluchu. Aby sa predišlo takýmto nebezpečným podmienkam, je potrebné dodržiavať opatrenia na prevenciu ochorení uší a včasné konzultácie s lekárom, ak sú v orgáne sluchu bolestivé pocity.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár