Sumamed tablety: návod na použitie pre dospelých a deti, zloženie, dávkovanie, analógy

Sumamed tablety sú vynikajúcim antibakteriálnym liekom, ktorý sa používa na akékoľvek infekcie a zápaly. Stabilita lieku vám umožňuje odolávať mnohým baktériám a mikróbom, čím sa zastaví vývoj patogénnych procesov v tele.

Antibiotická kompozícia

Azitromycín je základom Sumamedu a jeho hlavnej látky. Je to polosyntetické antibiotikum a bolo prvýkrát syntetizované v roku 1980. Kompozícia podľa svojho chemického vzorca patrí do triedy makrolidov a podtriedy azalidov, ktorých základom je laktónový kruh. Azitromycín je 300-krát odolnejší voči kyselinám ako jeho analóg erytromycín, čo robí liek širokospektrálnym antibiotikom, čo vám umožňuje bojovať proti veľkému počtu patogénnych mikroorganizmov.

Liek možno nájsť pod obchodným názvom Sumamed®, ktorý je prezentovaný v rôznych formách. Populárna možnosť je dispergovateľné okrúhle biele tablety, ktoré v kombinácii s vodou tvoria suspenziu. Vďaka tejto forme sa liek ľahko prijíma aj pri ťažkostiach s prehĺtaním. Spolu s tabletkami si môžete kúpiť Sumamed kapsuly a vo forme prášku na vytvorenie roztokov. Výrobcovia urobili všetko pre to, aby liek bol veľmi jednoduchý a pohodlný na príjem. Každá dávková forma

Sumamed má svoje zloženie:

 1. Tablety: dihydrát azitromycínu (125 mg, 500 mg a 1000 mg) a dihydrát sodný, ako aj povidón, príchute, oxid kremičitý.
 2. Prášok: 100 mg azitromycínu v 5 ml pripraveného roztoku, okrem sacharózy, príchutí, oxidu kremičitého, fosforečnanu sodného.
 3. Kapsuly Sumamed 250 mg film: 250 mg účinnej látky a zložiek obalu kapsuly (želatína, magnéziumstearát).

Tablety sa predávajú v plastových blistroch, v prášku - v špeciálnych papierových vreckách. A môžete si tiež kúpiť hotový roztok vo fľaši.

Farmakologický účinok a farmakokinetika

Hlavným účelom Sumamed je antibakteriálny a antimikrobiálny, to znamená, že pôsobenie antibiotika je zamerané na ničenie baktérií a zastavenie ich vitálnej aktivity v ľudskom tele. Vzhľadom na svoju odolnosť voči kyslým prostrediam tento liek ničí škodlivé mikroorganizmy mnohých druhov, čím sa používa na liečbu infekčných chorôb.

Mechanizmus účinku lieku je založený nielen na schopnosti zastaviť množenie proteínových buniek baktérií, ale aj na ich rast. Pri dlhom priebehu liečby začína aktívna látka, ktorá sa hromadí v tele, baktericídny účinok.

Vzhľadom na svoju odolnosť voči rôznym prostrediam ovplyvňuje azitromycín veľký počet patogénnych organizmov vrátane:

 • grampozitívne aeróby a baktérie;
 • gram negatívne aeróby;
 • intracelulárnych mikroorganizmov.

Keďže Sumamed je viac rezistentný liek, má tendenciu ovplyvňovať tie baktérie, ktoré sú imunitné voči erytromycínu (baktérie a aeróby).

Jednou z jeho hlavných vlastností je schopnosť prenikať bunkovými membránami, čo ho robí účinným pre zápal spôsobený vnútrobunkovými patogénmi.

Akonáhle je v tele, látka sa rýchlo vstrebáva do krvného obehu cez steny gastrointestinálneho traktu. Biologická dostupnosť po jednorazovej dávke približne 37% a najvyšší obsah v krvi sa dosahuje po 3 hodinách. Na konci liečby sa koncentrácia liečiva počas týždňa nemení. Sumamed sa eliminuje, bez rozpadu na metabolity, cez močový systém (6%), ako aj stolica cez hrubé črevo (50%).

Čo je predpísaný liek?

Antibiotikum ovplyvňuje mnoho patogénnych organizmov, preto sa používa pri všetkých infekčných a zápalových procesoch, vrátane:

 • dýchacie cesty (angína, zápal prínosových dutín, zápal stredného ucha, zápal priedušiek, zápal pľúc, atď.), nosohltan a faryngitída;
 • koža (zápal a dermatitída);
 • mäkké tkanivo (erysipel, dermatóza);
 • urogenitálny systém (uretritída).

Sumamed je súčasťou liekovej terapie pre Lymeskú chorobu (borelióza alebo erythema migrans), bronchitída. Účinne sa používajú pri ochoreniach gastrointestinálneho traktu a ulceróznych léziách, ak sú výsledkom pôsobenia mikroorganizmov Helicobacter pylori.

Návod na použitie Sumamed pre deti a dospelých

Sumamed sa podáva perorálne raz denne, dávkovanie predpisuje lekár, ktorý kontroluje priebeh liečby. Biologická dostupnosť antibiotika nezávisí od jedla, ale je najlepšie ho užívať 1 hodinu pred jedlom alebo po jedle. Povolený vek pre začiatok liečby je 6 mesiacov, ale deťom, ktorým sa podáva Sumamed, sa neodporúča podávať. Namiesto toho použite hotové roztoky alebo zriedte suspenziu.

Dávkovanie môže byť niekoľkými spôsobmi:

 1. Infekcie postihujúce dýchacie cesty alebo mäkké tkanivá. V takýchto prípadoch musia tablety Sumamed užívať 500 mg raz denne, deti 10 mg na 1 kg hmotnosti počas 3 dní.
 2. Migrácia erytému v chronickej forme. Dospelý liek sa predpisuje jedenkrát denne, počnúc 500 mg, pokračuje 2-5 dní. Deti - 20 mg / kg hmotnosti v prvý deň, druhý a piaty deň - 10 mg / kg.
 3. Choroby gastrointestinálneho traktu a črevných vredov: 500 mg 1-krát denne ako súčasť komplexnej liečby počas 3 dní.
 4. Nekomplikovaný zápal v genitálnom trakte: 1 gram každých 24 hodín. Komplikovaný proces - 1 gram 3 krát denne každých 7 dní (týždenný príjem, potom prestávka počas rovnakého obdobia, opakovaný príjem).

Kapsuly sa môžu rozpustiť v tekutine alebo len prehltnúť, roztok sa musí riadne pripraviť, rozpustiť vo vode podľa odporúčaní uvedených v návode na použitie.

Počas tehotenstva a dojčenia

Akékoľvek antibiotiká sú zakázané počas tehotenstva a počas dojčenia, pretože vážne ovplyvňujú vývoj dieťaťa. Sumamed je povolené vziať len vtedy, ak je terapeutický účinok pre matku vyšší ako možné poškodenie pre ňu a dieťa. Je povolené prijať prostriedky len so súhlasom ošetrujúceho lekára, ktorý dočasne zastavil dojčenie.

Liekové interakcie

Sumamed sa často stáva súčasťou kombinačnej terapie, a preto môže pôsobiť na lieky ako Cetirizín alebo Didanosin.

Mali by ste však poznať účinky liekových interakcií:

 1. Súčasné užívanie s antacidami nepoškodzuje pacienta, ale účinnosť lieku Sumamed sa znižuje, pretože antacidy znižujú jeho maximálnu koncentráciu v krvi o 30%.
 2. Pri užívaní lieku s Digoxinom azitromycín zvyšuje koncentráciu prvej látky v krvi.
 3. Pri používaní lieku s námeľovými alkaloidmi môže spôsobiť otravu.
 4. Pri použití s ​​cyklosporínom zvyšuje azitromycín svoju koncentráciu v krvi, čo môže vyvolať predávkovanie.

Okrem toho, patologické poruchy alebo vážne zdravotné problémy počas užívania Sumamedu a iných antibiotík neboli identifikované.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky, predávkovanie

Hlavné kontraindikácie pre Sumamed je alergická reakcia na hlavnú látku alebo jej zložky, ako aj vek pacienta do 3 rokov.

Okrem alergií sa používanie liekov neodporúča z nasledujúcich dôvodov:

 • závažné poškodenie obličiek a pečene;
 • fenylketonúria;
 • arytmia srdca;
 • užívaním ergotamínu a dihydroergotamínu.

Lekári tiež starostlivo predpisujú liek na srdcové problémy, predĺžený QT interval s EKG av prípade pacientov užívajúcich antidepresíva.

V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky:

 • kandidóza;
 • nádcha;
 • nevoľnosť a všeobecná slabosť;
 • alergické reakcie (vyrážka, opuch);
 • závraty a bolesti hlavy;
 • dýchavičnosť;
 • horúčka;
 • ospalosť.

Ak sa nedodržiava dávkovací režim, môže sa objaviť hnačka, nevoľnosť alebo zvracanie, čo poukazuje na príznaky predávkovania. Je však ľahko zastavená symptomatickou liečbou.

analógy

V prípade alergie na Sumamed alebo nedostatku terapeutického účinku môže byť liek nahradený štruktúrnym analógom:

 • azitromycín;
 • Azitral;
 • Azimed;
 • Zitrolid;
 • Sumazid.

Tieto liečivá tiež obsahujú azitromycín a majú podobné vlastnosti.

Analógy pre terapeutické účinky sú vybrané v závislosti od diagnózy, medzi nimi sú zaznamenané nasledujúce lieky:

 • Unidox Solutab;
 • amoxiclav;
 • Augmentin;
 • Genferon.

Analógy sa vyberajú spoločne s praktickým lekárom po úplnej a presnej diagnostike, pretože samoliečba môže významne poškodiť zdravie.

Sumamed je účinný liek, ktorého použitie v čo najkratšom čase umožňuje zastaviť šírenie infekcie, cítiť hmatateľné zlepšenie zdravia. Hlavnou výhodou lieku je jeho schopnosť používať ho pre malé deti, ktoré sú obzvlášť náchylné na infekčné ochorenia.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár