Hippeastrum: domáca starostlivosť, presádzanie a kvitnutie

Hippeastrum, domáca starostlivosť, pre ktorú je schopný začiatočník kvetinárstva, je cibuľovitá vytrvalá rastlina čeľade Amaryllis. Kvetina, ktorá bola zavedená v 16. storočí z tropického podnebia juhoamerického regiónu, priťahovala Európanov a zaujala hodné miesto medzi kultúrami s vysokými dekoratívnymi vlastnosťami v interiérovej výzdobe rôznych miestností.

Rozdiely Amaryllis a Hippeastrum

Hippeastrum je často mylne považovaný za amarylis. Ak však 85 druhov patrí do rodu Hippeastrum, ktorý rastie v trópoch a subtropoch Južnej Ameriky, tento druh je jeden druh, známy ako Amaryllis Belladonna, s biotopom v južnej Afrike.

Medzi hlavné rozdiely patria:

 • tvar žiaroviek, ktoré sú okrúhle v hippeastrume, a hruškovitého tvaru v amarylisu;
 • jemná aróma obsiahnutá v amarylke;
 • počet kvetov v kvetenstve - Amaryllis má 6-12 kvetov, zatiaľ čo hippeastrum - maximálne 6 kusov;
 • doba kvitnutia - v Amaryllis, fáza kvitnutia je vyznačená na jeseň, v gippeastrum - v lete alebo na jar;
 • štruktúra stopky - ak je šípka dutá, potom pred kvetinárstvom gippeastrum.

Druhy a odrody rastlín

Mnohé druhy, spojené v rodu hippeastrum, sú rozdelené do 9 skupín v závislosti od načasovania kvitnutia, pôvodu a veľkosti kvetu. Aby ste pochopili túto klasifikáciu, musíte byť hlupák. Nie je potrebné, aby pestovateľ kvetov a fytodesigner určili, či odroda patrí k druhu, a odrôd do skupiny, aby sa ozdobili parapety s krásnymi zástupcami tropickej flóry.

Medzi najkrajšie odrody, ktoré možno zakúpiť v obchode, vyniknú:

 • Harrison's Hippeastrum, rodák z Uruguaja, s bielymi kvetmi s červenými jadrami v tvare vidlice v strede okvetných lístkov, potrebuje vysokú vlhkosť a chladnú fázu odpočinku.
 • Nelson Hippeastrum - v obchodoch nie je tak bežná odroda, ktorá rastie v Bolívii a vyznačuje sa mimoriadnym tvarom a farbou kvetov.
 • Leopold Hippeastrum - odroda s veľkými kvetenstvami tvorenými bielymi kvetmi s tmavozeleným krkom, prirodzene rastie v Peru.
 • Hippeastrum Argentínsko - biele kvety pochádzajúce z argentínskych Ánd, rastliny pozostávajú z špicatých vlnitých lístkov.
 • Doran's Hippeastrum, obyvateľ povodia rieky Orinoco s ružovkastými kvetmi, ktorých okvetné lístky sú rozdelené na polovicu s bielym pruhom, vyžaruje jemnú arómu, keď kvitne.

Hippeastrum: rastúce funkcie

Predtým, ako dostanete dekoratívnu kvetinu z Južnej Ameriky, stojí za to objavovať množstvo funkcií spojených s jej pestovaním:

 • Odrody s kvetmi v jasných farbách sú zlým zdrojom kvalitného osiva.
 • S príchodom leta je lepšie zasadiť kvetinu do záhonu.
 • Kvitnutie každej kvetiny trvá len 10 dní.
 • Podmienky kvitnúce kultúry prístupné prispôsobenie.
 • Na kultiváciu sa používa iba veľká cibuľa s veľkým množstvom živín.

Pozri tiež: domácu starostlivosť o Kalanchoe Blossfeld

Domáca starostlivosť

Hippeastrum kvet s elegantnými puky na vysokých stopkách vyžaduje náležitú starostlivosť od kvetinárstva, po obdržaní ktorých sa všetky vynaložené sily a čas vrátia v plnej výške.

Umiestnenie a osvetlenie

Svetlo milujúca kultúra potrebuje veľa mäkkého svetla, ktoré môže dostať z okenných parapetov južného smeru, v tieni priamymi lúčmi poludňajšieho slnka.

Tip! Aby sa kvet udržal kompaktný, odporúča sa, aby ste nádobu systematicky otáčali.

Teplotné podmienky

Počas obdobia intenzívneho vývoja má rastlina teplotu v rozmedzí 17-25 ° C. Ak je možnosť, potom v lete je lepšie presunúť kvet na čerstvý vzduch s ochranou pred priamym svetlom a zrážkami.

Požiadavky na pôdu a hrnce

Na pestovanie hippeastrumu sa používa úzky hrniec, ktorého stena by mala byť umiestnená 2 cm od banky, živný substrát je pripravený z piesku, listov a zeminy a humusu v pomere 2: 2: 2: 1.

Varovanie! Pred naplnením hrnca musí byť zmes pôdy vyprážaná v rúre na dezinfekciu.

Zalievanie kvetov

Objem a frekvencia vlhkosti závisí od vegetatívnej fázy vývoja rastliny:

 1. Po prebudení je zástupca trópov zavlažovaný dosť zle.
 2. Od okamihu, keď sa šípka vysunie a kým nezačne fáza kvitnutia, zvyšuje sa zalievanie a stáva sa hojným.
 3. Po odkvitnutí sa vlhkosť postupne redukuje na úplné zastavenie.

Počas obdobia hojného zavlažovania je potrebné monitorovať vlhkosť pôdy: nemala by byť mokrá. Najlepšia možnosť je z vody z palety, čo vám umožní vyhnúť sa nežiadúcej vode na žiarovke.

Vlhkosť vzduchu

Zariadenie je dobre prispôsobené suchému vzduchu v priestoroch a nepotrebuje ďalšie postrekovanie. Avšak kvet bude veľmi vďačný za organizáciu teplej sprchy a utieranie listov vlhkou špongiou, ktorá vám umožní odstrániť prach a uľahčiť dýchanie.

Top dressing a hnojivo

Ďalšie jedlá sa organizujú dvakrát mesačne:

 • Po ukončení pokojovej fázy sa rastlina naplní kvapalnými minerálnymi komplexmi obsahujúcimi dusík.
 • Keď kvet rastie zelená hmota, fosfor-draslík hnojivá sú zavedené stimulovať tvorbu púčikov a kvitnutia.

Pozor! Koncentrácia hnojiva v hornom obväze je polovičná od koncentrácie uvedenej na obale, aby sa zabránilo popáleniu koreňového systému.

Kvitnúce a prerezávanie

Rastlina poteší pestovateľov kvetov svojimi kvetmi, spravidla na jar, pričom každý kvet vybledne po 10 dňoch. Po vysušení sú kvety rezané, čo umožňuje prekvitať v lete.

transplantácia

Rastlina je transplantovaná v intervale 3 rokov pred ponorením v pokoji alebo pred prebudením.

S týmto:

 1. Vyberie sa malá nádoba, na ktorej je umiestnená drenážna vrstva expandovaného ílu.
 2. Žiarovka je umiestnená v novom kontajneri prekládkou, aby sa minimalizovalo namáhanie.
 3. Presadená rastlina je pokrytá substrátom takým spôsobom, že bulb banky zostáva nad úrovňou zeme.

Doba odpočinku

S príchodom jesene, keď sa rastlina presunie do obydlia, sa zredukuje zavlažovanie a lístie začne vysychať. Potom, čo listy odpadnú, stonka sa odreže a rastlina sa prenesie do tmavej, suchej miestnosti s teplotou 6-12 ° C. Nádoba je držaná na svojej strane po dobu 1,5-2 mesiacov, až sa gippeastrum začne prebúdzať.

Boj proti chorobám a škodcom

Kultúra je náchylná k útokom škodcov, ako sú vošky, múčnatka, muškát a roztoče. Na ochranu rastliny pred vyššie uvedeným hmyzom umožní ošetrenie insekticídnym liečivom.

Medzi ochoreniami na hippeastrume môžu byť výrazné ohniská červenej hniloby, múčnatky červenej plesne, ktoré pri identifikácii vykonajú nasledovné ochranné opatrenia:

 • V prípade múčnatky sa kvet rozstrekuje systémovým fungicídom podľa inštrukcií výrobcu.
 • Keď sa vyvíja červená hniloba, všetky postihnuté oblasti a korene sa odstránia a cibuľa sa vysadí pred výsadbou do novej zmesi pôdy v roztokoch manganistanu draselného s koncentráciou 1% alebo nadácie.
 • Ak sa spozoruje červená páliaca huba, potom sa po odstránení ohnísk rozvoja ochorenia žiarovka ošetri zmesou kriedy a síranu meďnatého v pomere 20: 1, suší sa a o týždeň neskôr sa zasadí do nového substrátu napojeného na dezinfekciu fungicídom.

Reprodukcia Hippeastrumu

Hippeastrum sa násobí tromi spôsobmi:

 • Metóda osív - keďže je veľmi ťažké získať semenný materiál doma, príjem podľa štandardnej schémy sa prakticky nepoužíva.
 • deti - počas transplantácie sú deti oddelené ostrým dezinfikovaným nožom od materskej žiarovky, rezané časti sú ošetrené antiseptikom vo forme drveného dreva alebo aktívneho uhlia, po ktorom sú oddelené cibule vysadené v oddelených nádobách.
 • Delenie žiarovky - veľká cibuľa je rozdelená na polovicu s rovnakým počtom šupín a dna a po ošetrení antiseptikom je zasadená do hrnca s ľahkou pôdou na tvorbu detí. Po 2 mesiacoch sa novo vytvorená cibuľa uloží do samostatných nádob.

Je to dôležité! Žiarovky rastliny sú jedovaté, takže pri práci s nimi musíte byť opatrní a pracovať s rukavicami.

Prečo kvitne hippeastrum, ako ho rozkvitnúť?

Často záhradníci čelia problému nedostatku kvetov z tropického zástupcu.

Môže existovať niekoľko dôvodov:

 • Nedostatok živín spôsobený rýchlym vyčerpaním živného substrátu vyvíjajúcej sa kvetiny.
 • Pôda vlhkosť, provokujúce rozvoj hniloby.
 • Populácia gippeastrum škodlivého hmyzu, na boj, ktorý rastlina trávi všetku akumulovanú energiu.

Existuje niekoľko tajomstvo stimulovať rastliny a získať kvitnúce hippeastrum:

 1. Vystavenie žiaroviek pred výsadbou v horúcej vode 40-45 ° C vám umožní urýchliť proces vegetácie a vidieť očarujúce kytice v 3-4 týždňoch.
 2. Organizácia odpočinkovej fázy kvetu od septembra do januára umožňuje, aby odpočívajúci hippeastrum po 1-1,5 mesiacoch plne potešil majiteľa luxusným kvitnutím.
 3. V júli prerezávanie všetkých listov, zastavenie zavlažovania a vykonávanie zvlhčovania spolu s top dressing po mesiaci stimulovať závod vydávať stopku na konci leta alebo začiatkom jesene.

A tak aj napriek všetkým ťažkostiam spojeným s rastom hippeastrumu, kvety nádhernej krásy, kvitnúce počas kvitnutia rastliny, stoja za čas a úsilie.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár