Ikodické kliešte u psov a mačiek: čo to je, príznaky vzhľadu a ako zaobchádzať so zvieraťom

V teplých mesiacoch v parkoch a lesných pásoch sa môže stretnúť veľa ľudí, ktorí idú po svojich psoch. Dlhé prechádzky v prírode, ako majiteľ a pet. Ale so všetkými výhodami čerstvého vzduchu sú zvieratá na ulici v nebezpečenstve - to sú ixodické kliešte. Skus takéhoto parazita môže vyvolať množstvo nebezpečných chorôb, z ktorých mnohé vedú k rýchlej smrti psa.

Čo sú kliešte?

Názov parazitov je odvodený z latinského slova ixodes, ktoré doslovne znamená "nekohézne" alebo "lepkavé".

Ixódy sú bežné všade. Jedná sa o hmyz podobný pavúku s kapkovitým telom, 8 húževnatých nôh a okrúhlu hlavu s proboscis.

Maľovaný parazit môže byť v tmavosivom alebo čiernom odtieni. Ako je nasýtený, jeho telo sa stáva ľahším.

Počas svojho vývoja prechádza parazit 4 životnými štádiami:

 1. Egg. Po oplodnení mužom ho položí pohlavne zrelá žena.
 2. Larva. Takýto malý parazit je nasýtený krvou vtákov a malých zvierat. Ako postupuje, pripravuje sa na dočasného darcu.
 3. Nymfa. Je to plne vytvorený hmyz, ktorý ešte nedosiahol pubertu. Od dospelého jedinca sa odlišuje len počtom labiek, zatiaľ čo ešte existuje iba šesť. Takýto parazit je už dostatočne vyvinutý na napadnutie veľkých cicavcov a dokonca aj ľudí.
 4. Dospelý kliešť. Tento hmyz môže parazitovať na tele ľudí a zvierat až 10 dní a potom opustí svoju obeť a padá na zem. Ak ide o oplodnenú samicu, kladenie vajíčok by malo nasledovať nasýtenie.

Kvôli svojim fyziologickým vlastnostiam nie je parazit schopný vystúpiť vyššie ako 1 m od zeme. Byť mimo tela obete, žije v tráve a na kríkoch, kde očakáva, že sa objaví objekt na útok. Existujú však prípady, keď bol tento hmyz na stromoch, hoci je to veľmi zriedkavé.

Parazit nie je konzistentný a počas života môže zmeniť 3 - 4 darcov. Zároveň je dosť húževnatý, optimálna teplota pre jeho pohodlnú existenciu a aktívna reprodukcia je indikátor od 20 do 30 stupňov.

Čo je takéto zviera nebezpečné pre zviera?

V súčasnosti dokonca aj deti vedia, aké nebezpečné je pre ľudí kliešť. Sliny tohto parazita sajúceho krv obsahujú patogény, ktoré môžu spôsobiť encefalitídu. Zvieratá však netrpia touto chorobou vo svojom "ľudskom" prejave, ale pre nich môže byť útok takéhoto hmyzu tiež spojený s radom negatívnych dôsledkov.

V najlepšom prípade ixodické kliešte u psov spôsobujú kožné prejavy alergickej povahy, ako aj hnisanie v oblasti uštipnutia. Ak je však zviera napadnuté infikovaným parazitom, môže sa u neho vyvinúť piroplazmóza v dôsledku preniknutia jej slín do krvi obete.

Ide o nebezpečnú chorobu, ktorá má iné názvy - psie babesiózu alebo psiu encefalitídu. Takéto narušenie ovplyvňuje centrálny nervový systém a v prípade absencie kompetentnej terapie rýchlo vedie k smrti jedinca. A kliešť sám netrpí takouto chorobou, ale je len nositeľom.

Na poznámke. Tieto parazity sú nebezpečné nielen pre psy. Tam sú ixodické kliešte u mačiek, rovnako ako oni môžu parazitovať na ľudskom tele.

Stále však zostávajú psi vystavení vysokému riziku. A iba zvieratá, ktoré dosiahli vek štyroch, alebo "dedičné" krížence, majú relatívnu imunitu voči chorobám, ktoré sa prenášajú s uhryznutím krvaviek.

Príznaky psov a mačiek

Cítiť nepohodlie po uhryznutí kliešťa zviera začína po niekoľkých hodinách.

Môžete si všimnúť, že so psom alebo mačkou niečo nie je v poriadku, môžete z nasledujúcich dôvodov:

 • jednotlivec sa neustále obáva, pokrúti hlavou a svrbením;
 • domáce zviera jej málo alebo vôbec neodmieta jesť;
 • zviera stráca silu a trávi väčšinu času ležaním.

Pri vyšetrení pokožky si môžete všimnúť opuch a začervenanie v mieste uštipnutia. A aj táto oblasť je oveľa teplejšia na dotyk ako zvyšok tela. Ak kliešť nebol videný a odstránený do 48 hodín, na postihnutom mieste sa objaví pomerne veľká pečať.

Príznaky piroplazmózy spôsobené uhryznutím

Ak sa pôvodcovia piroplazmózy našli aj v krvi zvieraťa spolu so slinami parazita, príznaky sa prejavujú pomerne rýchlo. Inkubačná doba tohto ochorenia je od 2 do 14 dní, v zriedkavých prípadoch môže trvať dlhšie.

Nebezpečná choroba je charakterizovaná takýmito znakmi:

 1. Zvýšená teplota. Hypertermia sa objavuje už druhý deň po infekcii a je založená na ukazovateľoch presahujúcich 40 stupňov. Ak včasná liečba nie je prijatá, zostáva tak až do smrti.
 2. Rýchle dýchanie a pulz. Tá sa cíti zle a má vláknitý charakter.
 3. Zamietnutie potravín. Pes alebo mačka nereaguje ani na liečenia, ktoré ju predtým milovala.
 4. Apatia. Zviera sa prakticky nepohybuje, je tu letargia a ospalosť, ktoré sú nahradené úzkosťou spôsobenou svrbením v postihnutých oblastiach. Okrem toho, domáce zviera sa snaží držať ďalej od majiteľov.
 5. Zvracanie a hnačka. Tieto príznaky sa vyskytujú asi deň po zvýšení teploty. Súčasne sa mení farba výkalov a stáva sa jasne žltá alebo nazelenalá. V týchto sekrétoch, ako aj pri zvracaní, sú prítomné sliznice a krvné náplasti.
 6. Zmena farby slizníc. Očné viečka, pery a ústa sa najprv jasne rozsvietia a potom blednú, čím sa získa žltkastý alebo sivý odtieň.
 7. Neistá chôdza. Tento príznak je charakteristický pre druhý - tretí deň ochorenia. Zviera sa pohybuje neochotne a podivne kvôli slabosti zadných nôh.
 8. Zmena farby moču. K tomu dochádza 3 - 5 dní po infekcii. Zvýraznite tmavé a zhrubnite. Tento príznak naznačuje, že v tele zvieraťa začali nezvratné procesy.
 9. Kompletná paralýza. Toto sa stane, ak pes alebo mačka nedostali riadnu liečbu počas týždňa po uhryznutí parazitom. Bohužiaľ, v tomto štádiu už nie je možné pomôcť spoločenstvu a jeho smrť bude nasledovať nevyhnutne.

Varovanie! Keď je infikovaný piroplazmózou, môže byť zviera uložené len vtedy, ak mu bola poskytnutá včasná pomoc. Keď sa opatrenia prijímajú včas, existuje každá šanca na úplné uzdravenie zvieraťa po chorobe.

Je možné extrahovať kliešte sami

Keď sa u zvieraťa nájde kliešť, je lepšie, ak ho parazit odstráni veterinárny lekár. Nie vždy je však možné vyhľadať odbornú pomoc a musíte konať nezávisle.

Ak chcete začiarknutie zatiahnuť, postupujte takto:

 1. Jemne rozotrite vlasy v oblasti lézie, potom namažte kožu alkoholom.
 2. Počkajte niekoľko minút. To je nevyhnutné, aby sa pod vplyvom chemikálie parazit trochu uvoľnil.
 3. Uchopte telo kliešťom pinzetou alebo prstami, držte ich v miernom uhle.
 4. Odstráňte krvavku z tela zvieraťa s rotujúcimi pohybmi. V niektorých prípadoch je nutné rezať kožu zvieraťa skalpelom alebo nožom, horieť pri ohni a potom vytiahnuť parazit a očistiť ranu z nôh a trupu.
 5. Ošetrite miesto jódom, opakujte tento postup počas nasledujúcich troch dní niekoľkokrát denne.
 6. Ak existuje možnosť, je lepšie odovzdať parazita do laboratória, aby ho odborníci mohli skontrolovať na prítomnosť pôvodcov nebezpečných chorôb.

Je to dôležité! Aj keď bol kliešť odstránený nezávisle, stojí za to ukázať psa v najbližších dňoch. Možno sú všetky časti tela parazita ponechané v rane, čo môže spôsobiť infekciu.

Ako zaobchádzať s domácim miláčikom

Ak je pes stále infikovaný piroplazmózou, liečba sa vykonáva v nasledujúcich oblastiach:

 1. Deštrukcia patogénov. Použité lieky, ktoré môžu neutralizovať patogény. Patrí medzi ne "Azidin", "Pirosan", "Berenil" a ďalšie.
 2. Podporná terapia Takáto liečba zahŕňa použitie imunomodulátorov, hepatoprotektorov, liekov, ktoré chránia srdce, ako aj roztokov solí a komplexov vitamínov.
 3. Nútená diuréza. Takéto metódy sa využívajú v prípadoch, keď choroba prechádza na pozadí komplikácií.
 4. Čistenie krvi. Takéto metódy, ako je hemosorpcia a plazmaferéza, sa začali uplatňovať relatívne nedávno. Ich podstata spočíva v tom, že krvná látka je čistená bez zaťaženia pečene, čo je obzvlášť dôležité v prípade komplikácií.

Okrem toho je dôležité, aby majitelia sledovali stravu domáceho maznáčika. To pomôže predísť ďalšiemu stresu na tráviace orgány, čo výrazne oddiali zotavenie.

V prvom rade treba poznamenať, že kŕmenie zvieraťa silou nestojí za to. Keď sa vyliečila nútená hladovka psa, môžete kontaktovať veterinára, ktorý vymenuje kvapkadlo s výživnými roztokmi.

Ak sa chuť zvieraťa vôbec nestratí, dáva sa mu potrava v malých porciách.

Diéta chorého domáceho maznáčika by mala pozostávať z nasledujúcich produktov:

 • chudé druhy mäsa, rozomleté ​​do zemiakovej kaše;
 • viskózne kaše;
 • Konzervované krmivo zriedené horúcou vodou.

Pri tejto diéte sa musí zviera držať aspoň mesiac. A po obnove by sa mali testovať dodatočne. Tým sa zabezpečí, že nebezpečenstvo prešlo.

Čo je absolútne nemožné urobiť, nájsť kliešť

Ako už bolo spomenuté vyššie, nie je lepšie, aby ste si zatiahli. Ale ak nie je žiadna iná cesta von, na mazanie pokožky zvieraťa sa môže použiť iba alkohol.

Tam je obyčajný misconception, že pod vplyvom viac žieravých roztokov, ako je benzín, lak na nechty alebo acetón, bude bloodsucker opustiť telo obete na vlastnú päsť. Nie je. Nielen uvedené tekutiny, ale aj obyčajný olej môže viesť k tomu, že kliešť, snímajúce nebezpečenstvo, vyhodí toxíny, ktoré okamžite preniknú do krvi psa. Takéto látky môžu s väčšou pravdepodobnosťou spôsobiť rozsiahlu kontamináciu.

Okrem toho nemôžete prepichnúť telo krvavca ihlou. To tiež povedie k vyššie opísanému výsledku. A keďže toxické látky obsiahnuté v exkrementoch kliešťov môžu byť nebezpečné pre ľudí, nie je možné vykonať extrakčný postup bez rukavíc. Ak je na koži aj malá rana, môže slúžiť ako „brána“ pre preniknutie infekcie.

Nemali by ste sa snažiť liečiť zviera sami, ak po uhryznutí kliešťom existujú známky zdravotných problémov.

Ako chrániť zvieratá pred parazitmi

V špecializovaných predajniach nájdete množstvo prostriedkov na ochranu domácich zvierat pred kliešťami. Sú prezentované vo forme golierov, sprejov, kvapiek a iných foriem. Okrem toho je možné chrániť zviera vakcínou proti piroplazmóze. Vakcína pomôže zabrániť chorobe, ak je zviera pohryznuté infikovaným kliešťom.

Aby bolo možné prijať opatrenia v čase, a nie vynechať nástup choroby, stojí za preskúmanie tela zvieraťa po každej prechádzke. Osobitná pozornosť by sa mala venovať tvári, ušiam, krku a bruchu, ako aj oblasti triesloviny a stehennej kosti. Čím skôr je nebezpečný hmyz odhalený a vyňatý, tým menej škody prinesie zvieraťu.

Na záver možno povedať, že nie je nemožné pripomenúť si známe vyhlásenie, že sme zodpovední za tých, ktorých sme skrotili. Pri získavaní domáceho maznáčika by ste si mali byť vedomí toho, že jeho zdravie bude potrebné pravidelne monitorovať a neignorovať varovné príznaky problémov, ale okamžite konať.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár