Orchid modliace kudlanky (Hymenopus coronatus): popis, zaujímavé fakty, obsah doma

Ak chcete dostať mačku alebo psa doma, je to bežná vec, o ktorej nie je možné hovoriť o tomto exotickom chate. Zriedkavým obyvateľom domácich terárií je zástupca fauny s nezvyčajným názvom Orchid Praying Mantis. Článok sa venuje osobitostiam života a starostlivosti o hmyz.

Popis a charakteristika kudlanky orchidey

Tento hmyz, jeden z najkrajších predstaviteľov rodu Hymenopus coronatus, bol pomenovaný po orchideách, pretože majú podobnú farbu. Okrem toho sa vďaka špeciálnej štruktúre tela modliacej sa kudlanky prejavuje mimika tvaru - dokonale napodobňujú kvetinu, ktorá sedí na vetve.

Telo samice je asi 6 cm dlhé, samce sú dvakrát menšie. Muži majú 8 abdominálnych segmentov, ženy majú šesť.

Dospelý hmyz je vymaľovaný bielou farbou, ružovou, modrou a zlatou farbou. Zvlášť krásna je ružová orchidea kudlanka.

Mladé larvy sú vymaľované v červenej a čiernej farbe, čo odstraňuje potenciálne predátory. Dospelý hmyz dobre letí. Samice žijú dlhšie ako muži. Zadné končatiny orchidej kudlanky sú ploché a široké, vo forme, ktoré veľmi pripomínajú kvetov.

Príroda v prírode

Orchid mantises v prírode obývajú tropické lesy Indie a Indonézie, Sumatra, Borneo, Thajsko a Malajzia.

Jednou z výhod kudlanky je, že je ťažké nájsť ich medzi vetvami a trávou.

Hmyz medzi orchideami žije a loví, dokonale imituje kvety vďaka svojej jedinečnej farbe.

Bezstarostný motýľ alebo zvedavá muška, ktorá sedí na hmyze, ktorý sa ľahko zamieňa s kvetom, bude okamžite zachytený obratnými prednými končatinami pripomínajúcimi dva pazúry s ostrými zubami.

Zaujímavé hmyzie fakty

Je zaujímavé sledovať mantis žijúci v domácom teráriu.

Znalosť zaujímavých faktov o hmyze je jednoduchšie pochopiť ich správanie:

  1. Modliace sa plášte často umývajú ruky, aby boli početné hroty na predných končatinách čisté. Trochu špiny, ktorá zostane z lovu hmyzu, môže spôsobiť infekciu.
  2. Modlitebná kudlanka môže otočiť hlavu o 180 stupňov, pohodlne sledovať, čo sa deje za jej chrbtom.
  3. Život obklopený kvetmi určitej farby, hmyz získať rovnaké farby a odtiene, ktoré sú charakteristické pre rastliny. Tento mechanizmus v prírode umožňuje predátorom vytvoriť jedinečný prevlek.
  4. Počas liatia, modliace kudlanky potrebujú zvýšenú vlhkosť vzduchu, nemôžu sa zbaviť starej kože, kým nezmäkne.
  5. Muži sú dobre vyvinuté krídla, perfektne lietajú. Samice to robia veľmi neochotne kvôli svojej impozantnej veľkosti tela.
  6. Pre jej vajcia, žena stavia skutočnú architektonickú prácu s množstvom oddelení - oteca. Má niekoľko stoviek vajec. Vajcia sa ukladajú do samostatných kapsúl v niekoľkých radoch a naplnia sa zmrazeným proteínovým materiálom. Nemajú strach z malých mrazov a dokonca toxických chemikálií.

Hmyz radšej trávi väčšinu svojho voľného času zavesením zo stropu terária.

Orchid sa modlí kudlanka doma

Príbytok na modlitebnú kudlanku musí byť najmenej trojnásobok jej výšky. Vrchol je vyrobený zo sieťoviny - pre ventiláciu. V spodnej časti môžete umiestniť nejakú vnútornú rastlinu. Modliaci sa mantis miluje svetlo, ale nie je možné nastaviť jeho obydlie pod priamym slnkom.

Na vytvorenie pohodlných podmienok pre domáce zviera je v teráriu umiestnená vykurovacia lampa. Optimálna teplota vzduchu je +30 stupňov.

Mantis rýchlo rastie, ale ich vek je krátky. V prírode žijú 50 - 60 dní a žijú v zajatí od 5 mesiacov do 1 roka. V potravinách hmyz nenáročný, ale nenasytný. Úspešná údržba v domácnosti si vyžaduje splnenie dvoch podmienok - jedlo musí byť živé a nesmie prekročiť polovicu veľkosti samotnej kudlanky. S radosťou sa jedia larvy rôznych chrobákov, muchy. Na kŕmenie dospelej modlitebnej kudlanky potrebujete 1 krát za 2 dni. Čím menej jedia, tým dlhšie žijú.

Chov hmyzu

Cez krátku životnosť, priemerná cena za modlitbu kudlanky je asi 1 tisíc rubľov. Ale tento hmyz je veľmi plodný a samica môže vyrábať naraz až 300 vajec.

Hlavná vec, že ​​každý vie o kudlanke, keď párenie samica uhryzne mužskú hlavu. Potrebuje veľa bielkovín na nosenie vajíčok, takže obeduje so svojím partnerom. V podmienkach otroctva sa dobre živený hmyz môže správať len vo výnimočných prípadoch, hlavnou vecou je nezabudnúť ho včas kŕmiť.

S úspešným párením, samica Orchid mantis odloží prvú ektulu za týždeň.

Malé víly sa objavujú v 30-60 dňoch pri teplote vzduchu okolo 30 stupňov a vysokej vlhkosti. Čím teplejšie, tým rýchlejšie sa potomstvo objaví.

Drobné kudlanky sú uložené v samostatnom teráriu a kŕmené muškami ovocnými muškami. V procese dospievania musia prejsť niekoľkými molami.

Modlitba kudlanka je ideálny maznáčik, ktorý zbaví dom múch s švábmi a uľaví majiteľovi stresu. Hmyz je rád nadviazať kontakt s ľuďmi, je veľmi krásny a úplne neškodný.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár