Tatarský javor (Acer tataricum): opis, fit a starostlivosť

Okrasné stromy a kríky sú široko využívané v parkoch záhrad, námestí a záhradných parciel. Medzi svetlé dreviny stojí tatársky javor, ktorého prirodzeným biotopom sú lesné stepné a pobrežné zóny riek Európy a Ázie.

popis

Typická odroda javoru tatárskeho (Acer tataricum) je nízko rastúci strom alebo svieži ker pozostávajúci z listnatých výhonkov červenohnedej alebo hnedej farby.

 • Výška javora je 7 - 10 m.
 • Dosky v tvare eliptického tvaru sa po okrajoch odštiepia a na jeseň sa zafarbia do zelena.
 • Šírenie oválnej korunky v období kvitnutia, ktoré trvá 20 dní, je veľkolepým zrakom, keď sa biele pozadie vynárajú na pozadí hustej zelene.
 • Namiesto kvetenstiev sa časom vytvárajú plody obežného kolesa, ktoré menia farbu pri dozrievaní z červenej na hnedú.

Bežné druhy a odrody

V závislosti od odrody môže byť fytomorfológia rastliny úplne odlišná.

Medzi najčastejšie a veľkolepé predstaviteľov tohto druhu patria:

 • "Ginnala" - svieže Bush s korunou markíza. Menej často - poddimenzovaný štandardný kužeľovitý strom. Voňavé kvety žltohnedej farby sa zbierajú v paniculárnych kvetenstvách, ktoré sú zaznamenané po rozkvetnutí listových pukov. Životný cyklus je 250 rokov.
 • „Hot Wings“ je dekoratívny strom s oválnou korunou a veľkolepými obežnými kolesami podobnými krídelám, jasne červenými listami, ktoré odroda vďačí za svoj názov. V jesennej sezóne sa šarlátová doska stáva zelenou.

Výsadba v otvorenom teréne

Aby bolo možné vyzdobiť súkromný pozemok so stromom alebo ker s ozdobnou korunou, stačí dodržať hlavné odporúčania na pestovanie tohto nenáročného typu javorov.

Tatar javor, alebo chernoklen, sa vyvíja dobre v oboch slnečných a mierne zatienených rohoch záhrady.

Keď však záhradník preferuje tieňované oblasti, mal by si byť vedomý toho, že nedostatok slnečného svetla robí farbu lístia menej veľkolepou. Kultúra sa dobre zakorení na voľných pôdach s bohatou a úrodnou vrstvou a mierne kyslou reakciou.

Výsadba výsadbového materiálu sa vykonáva na jeseň, po páde listov, alebo skoro na jar, pred puknutím.

Pri vykonávaní vykládkových prác:

 • Výsadbové jamy s priemerom 80 cm a hĺbkou 50 cm sú vykopané so vzdialenosťou v prípade skupinového pristátia od 2 do 5 m.
 • Dobrá drenážna vrstva rozbitých tehál sa umiestni do jamy, ktorá je pokrytá úrodným substrátom trávnatej pôdy, humusu a piesku v pomere 2: 3: 1.
 • Keď je sadenice v šachte, voľný priestor je úplne vyplnený.
 • Pôda v kruhu kolesa je brúsená a napojená.

Ako sa starať o javor Tatar?

Ak chcete ozdobiť záhradu s krásnym stromom s pôvabnými výhonkami, je potrebné vykonať jednoduché a jednoduché postupy starostlivosti v čase, v ktorom je rastlina v zúfalej núdzi len v prvých rokoch po výsadbe.

 1. Zalievanie. Sadenice vysadené len z otvoreného terénu vyžadujú týždenné zavlažovanie za predpokladu, že nedochádza k zrážaniu vo výške 2 vedier vody na vzorku. Zrelé rastliny môžu tolerovať obdobia sucha. Avšak, aby javor netlačil teplo, čo vedie k zhoršeniu kultúry, je potrebné vodu raz za mesiac.
 2. Úprava zeminy. Keďže javor má rád drobivú pôdu, je potrebné systematicky uvoľňovať kruh kmeňa pri súčasnom odstraňovaní burín. Ak vykonávate mulčovanie, potom nie je potrebné časté uvoľňovanie a odstraňovanie burín.
 3. Top dressing. Ak sa pri výsadbe čierneho hmyzu použil úrodný substrát, potom na jar nie je potrebné kŕmiť rastlinu. Ďalšie kŕmenie sa vykonáva každoročne s použitím nitroammofoski obsahujúceho dusík, fosfor a draslík, ktoré sú nevyhnutné pre úplný rozvoj kultúry.
 4. Orezanie. Tvorba koruny nastáva začiatkom júna, keď sú ponechané kostrové vetvy. Každú jar, pred začiatkom toku miazgy, by sa malo vykonať sanitárne prerezávanie, odstránenie poranených a zahusťujúcich výhonkov.

Chovateľské metódy

Tatarský javor sa môže množiť semennou metódou, ktorá je veľmi dlhá, časovo náročná a nezaručuje zachovanie odrodových vlastností. Záhradníci sa často uchyľujú k odrezkom, v ktorých sa na konci júna strihajú odrezky s dĺžkou 25 cm a šikmé rezy sa spracovávajú rastovým stimulátorom, po ktorom sa pripravený materiál zasadí do ľahkého a vlhkého substrátu. Zakorenené sadenice sa s príchodom budúcej jari premiestnia na trvalé miesto.

Možné problémy s rastom

Pestovanie nenáročný strom v záhrade, záhradník môže byť konfrontovaný s vývojom koralové škvrny na výhonky. Pri tejto chorobe sú postihnuté výhonky odstránené a rezné časti sú ošetrené záhradným stúpaním. Tiež, keď sa daždivé počasie môže objaviť príznaky múčnatky, ktoré môžu byť odstránené s roztokom fungicídu. Aplikujte ho podľa pokynov uvedených na obale.

Napriek rezistencii plodín voči škodcom môže tatarský javor obývať bielou mušku, mealybug a listovú húsenicu. Hmyz musí byť ošetrený postrekom insekticídom.

Použitie v krajinnom dizajne

Tatarský javor vďaka kompaktnosti, hustote koruny a rôznym odtieňom jesenného lístia sa často používa pre parky a námestia. V záhrade, záhradníci tiež nie sú odporní vidieť závod v rekreačných oblastiach, kde v horúčave letných hustých zelených chrániť pred horiacim slnkom. Krovovité formy rýchlo rastúceho Chernoklyonu sa používajú na vytváranie živých plotov.

To znamená, že javor Tatar vo forme elegantného stromu alebo ker, ktorý podlieha základným pravidlám pre pestovanie rastlín, zdobí záhradu už mnoho rokov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár