Prášok na pečenie na cesto si to urobte sami - 6 receptov

Aby ste si boli istí, že piškótová torta je nádherná, takže sa krehké cesto nezmení na tvrdú „podošvu“, takže medové koláče sú nadýchané a mäkké a v mnohých iných prípadoch hostesky používajú prášok do pečiva. Ale často, po rozobratí balíkov z obchodu doma, zistíte, že táto maličkosť nie je zakúpená. V tomto prípade bude akékoľvek kulinárske majstrovské dielo ušetrené domácim práškom do pečiva na cesto.

Prečo prášok na pečenie cesta

Prášok na pečenie cesta je vo varení substanciou, ktorá dodáva nádheru a ľahkosť hotového pečenia. Prášok na pečenie používaný v procese miesenia cesta sa konvenčne delí na dve skupiny: biologickú a chemickú.

 • Prvým z nich je pekárenské droždie, ktorého vedľajším produktom je metabolizmus oxidu uhličitého, ktorý robí svieži pečenie.
 • Druhý typ sa najčastejšie nachádza na pultoch obchodov v malých vreciach s nápisom: "Prášok na pečenie" alebo "Prášok na pečenie cesta".

Čo je ukryté v týchto malých vrecúškach a bude možné pripraviť si analógiu tejto zložky doma sami? Táto Bude diskutovaná ďalej.

Prášok do pečiva na cesto si urobte sami bez kyseliny citrónovej

Medzi chemické "rozmetadlá" cesta vo varení najčastejšie používané:

 1. Uhličitan amónny (alebo jednoducho amónium), rozkladajúci sa pri uvoľňovaní kyseliny uhličitej pri zahrievaní nad 60 stupňov. Môže byť použitý bez jasných podielov, pretože sa pri pečení úplne rozpadne.
 2. Jedlá sóda, ktorá je v skutočnosti soľou nestabilnej kyseliny uhličitej, tiež reaguje s kyselinou uhličitou pri reakcii s viac aktívnymi kyselinami. Jeho dávkovanie v cesto musí byť veľmi dôkladne priblížené, inak je zaručená nepríjemná sóda.

Najčastejšie, aby sa domáce prášok do pečiva, jedlá sóda je kombinovaná s práškom kyseliny citrónovej.

Existujú však spôsoby, ako variť správny produkt bez tohto komponentu:

 1. Tatar je prášková látka, ktorá je vedľajším produktom pri výrobe vína. Ak chcete použiť v zložení prášok do pečiva, musíte zmiešať jednu porciu ¼ lyžičky jedlej sódy a 2/3 lyžičky zubného prášku.
 2. Sušené brusnice alebo čierne ríbezle. Dostatočne silné organické kyseliny obsiahnuté v týchto bobuliach, dokonale zvládajú neutralizáciu sódy v cesto. Pre prášok do pečiva na základe nich je potrebné zomlieť suché bobule v mlynčeku na kávu do stavu prášku a zmiešať so sódou v pomere 2: 1.

Štandardný recept so sódou a citrónom

Naše matky a babičky sa vysporiadali s úlohou uvoľniť cesto bez zakúpenia práškov do pečiva a prášku na pečenie, pričom pečenie bolo celkom bujné a chutné. Ale hasenie sódy s octom alebo citrónovou šťavou má jednu hlavnú nevýhodu - väčšina plynov v otvorenom vzduchu sa rýchlo odparí.

Aby ste sa tomu vyhli, môžete stráviť len niekoľko minút a vyrobiť domáci prášok do pečiva zo sódy a kyseliny citrónovej.

Pretože obe látky sa pridávajú do cesta v suchej forme a reakcia medzi nimi prebieha priamo počas pečenia, výrobky sú vzdušnejšie.

Takže pre prípravu malej časti štandardného prášku na pečenie zo sódy a kyseliny citrónovej sa tieto zložky musia užívať v pomere 1: 1, to znamená, že jedna lyžička sódy sa zmieša s lyžičkou kyseliny citrónovej.

Dôležitý bod: kyselina citrónová sa často predáva vo forme veľkých kryštálov alebo granúl, preto, aby sa lepšie reagovala so sódou, mala by sa zomlieť v mlynčeku na kávu do stavu prášku alebo rozdrviť v mažiari.

Taký prášok do pečiva by nemal byť varený vo veľkých porciách, pretože aj malé množstvo vlhkosti, ktoré je v ňom zachytené, môže spôsobiť začiatok reakcie a prášok do pečiva sa zhorší.

S kukuričným alebo zemiakovým škrobom

Aby nedochádzalo k tomu, že zložky dezintegračného činidla (sóda a kyselina citrónová) reagujú predčasne a predlžujú trvanlivosť prášku, pridá sa k nemu sypká báza. Jednou z týchto báz môže byť kukuričný škrob alebo zemiakový škrob.

Tento produkt nemá výrazný zápach ani chuť, ale medzitým je schopný absorbovať prebytočnú vlhkosť, zlepšiť kvalitu múky a urobiť pečenie nadýchanejším a vzdušnejším. Na tieto účely je možné použiť zemiakový, kukuričný alebo ryžový škrob.

 • Použitie produktov na báze zemiakov na výrobu domáceho prášku do pečiva alebo jednoducho pridávanie do cesta bude vhodné v kombinácii s mliečnymi a mliečnymi výrobkami. V opačnom prípade existuje riziko, že výrobok z múky bude jemný.
 • Kukuričný škrob je ideálny produkt na prípravu dezertov, podobne ako zemiaky, robí pečenie veľmi nadýchaným a vzdušným. Tento výrobok má jemnejšiu štruktúru a nižší obsah kalórií.
 • Ryžový škrob poskytuje hrúbku a viskozitu tekutej zmesi, takže sa častejšie používa na výrobu omáčok, pudingov, sirupov a džemu, ako aj na zahusťovanie náplní do koláčov. Pri príprave domáceho prášku do pečiva je tiež prípustné jeho použitie.

Ak chcete pripraviť prášok do pečiva na báze škrobu, mali by ste:

 • 12 dielov škrobovej bázy (zemiak alebo kukurica);
 • 5 dielov suchých, nie hasených, sódy;
 • 3 diely sa rozomleli na jemný prášok kyseliny citrónovej.

Ako sa variť:

 1. Zmerajte potrebné množstvo zložiek pomocou malej odmerky alebo čajovej lyžičky.
 2. Všetko premiešajte v jednej nádobe. K zložkám prášku na pečenie rovnomerne rozloženým v hotovom prášku je lepšie zmes niekoľkokrát preosiať cez sitko s jemnými okami.
 3. Pripravený prášok do pečiva na posúvanie v suchej a tesne uzavretej nádobe.

Pri príprave prášku na domáce pečenie je dôležité zabezpečiť, aby boli odmerné lyžice a skladovacia nádrž úplne suché.

Prášok do pečiva s múkou

Škrob je nielen schopný oddeliť sódu a kyselinu citrónovú od predčasnej interakcie. Dokonale zvládajú túto úlohu a múku.

V tomto prípade budú podiely prášku do pečiva rovnaké ako v receptúre so škrobom, ale ak máte po ruke elektronické váhy, môžete merať hmotnosť zložiek v gramoch:

 • 24 g sódy;
 • 15 g kyseliny citrónovej;
 • 61 g múky.

Postupnosť činností:

 1. Odvážte suché zložky v gramoch.
 2. Nalejte zmes do pripravenej nádoby (čistá, suchá nádoba).
 3. Hermeticky uzavrite nádobu a dôkladne pretrepte, aby sa zmes dobre premiešala.

Ak chcete chrániť prášok do pečiva pred vplyvom vlhkosti, ktorý je škodlivý pre jeho vlastnosti, môžete dať kus rafinovaného cukru v pohári s ním.

Prášok do pečiva na cesto naraz: proporcie

Trvanlivosť vareného prášku do pečiva pre cesto je relatívne krátka - len tri týždne. Na jeho rozšírenie sa často neodporúča miešať všetky zložky, ale naplniť ho v nádobe na skladovanie vo vrstvách. Po prvé - vrstva sódy, potom by mala byť oddelená vrstvou múky (škrob), a posypeme citrónom na vrchole.

Až do prvého použitia môže byť zachovaná len taká laminácia domáceho prášku na pečenie a potom počas zhromažďovania produktu sú všetky jeho zložky zmiešané, takže ak hostiteľka často nepečie, bude užitočné poznať proporcie na prípravu prášku do pečiva naraz.

 1. Ak predpis vyžaduje 1 lyžičku hasenej sódy, potom časť doplnku z ½ lyžičky sódy a ½ lyžice prášku kyseliny citrónovej ho úplne nahradí.
 2. Užívanie získané domáce pečenie s pridaním škrobu alebo múky, jeho množstvo zodpovedajúce 1 lyžičku sódy, je potrebné zvýšiť na dve lyžičky. Len majitelia presných elektronických váh budú schopní vyrobiť také množstvo prášku zmiešaním 12 g múky, 5 g sódy a 3 g kyseliny citrónovej. Bez elektronických váh, budete musieť vziať asi 1,2 lyžičky múky, pol lyžičky sódy a asi tretinu lyžičky kyseliny citrónovej.

Zmes tuku a cukru

Okrem bežných samovoľných produktov, ktoré môžu emitovať plyny počas chemických reakcií alebo metabolizmu (kvasnice, sóda, amónia), existuje aj iný druh výrobkov na pečenie prášku.

Môžu sa uvoľniť nezávisle alebo v zmesi s inými produktmi, pod mechanickým vplyvom (bitím mixérom alebo šľahačom). Patrí medzi ne:

 1. Želatína, agar-agar a pektínové látky, ktoré dodávajú pompézne a vzdušné zákusky.
 2. Vajcia, schopnosť uvoľniť sa, ktorá sa úspešne používa v cesto na sušienky.
 3. Zmes tuku a cukru, ktorá umožňuje, so správnym miesením, získať sypké pieskové cesto aj bez pridania prášku na pečenie.

Čo sa stane s tukom a cukrom počas aktívnej práce s mixérom alebo šľahačom? Obracajú sa na veľkolepú hmotu, zachytávajú a držia vzduchové bubliny v sebe. Druhý bod: akýkoľvek tuk (maslo, margarín, olej na varenie, sadlo a iné) obsahuje vodu. Počas pečenia pod vplyvom vysokoteplotnej vody sa tak mení na paru a zachytené vzduchové bubliny expandujú. To všetko vytvára prázdne miesta v hotovom pečení, ktoré nie je horšie ako prášok do pečiva.

Teraz si môžete byť istí, že keď ste zabudli kúpiť prášok do pečiva, môžete ho ľahko nahradiť improvizovanými prostriedkami. Takže, koláče a buchty vo vašom dome jednoducho nedôjde!

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár