Analgin, Dimedrol, Papaverine - triáda: indikácie pre použitie u detí a dospelých, dávkovanie, proporcie

Pre urgentnú pomoc s horúčkou sa môže použiť kombinácia Analgin, Dimedrol a Papaverine. Lekári ho používajú na rýchle zníženie telesnej teploty a zmiernenie stavu pacienta. Ale táto schéma sa môže opakovať nezávisle doma, ak poznáte princípy výpočtu dávky.

Lieky zahrnuté v zložení lytickej zmesi

Táto kombinácia liekov obsahuje 3 zložky. Obsahuje tripartitu Analgin, difenhydramín a papaverín. Každý z nich je zodpovedný za ich činnosť:

 1. Analgin (metamizol sodný) - 50% roztok, ktorý je zodpovedný za odstránenie bolesti.
 2. Diphenhydramin (difenhydramín) - antihistaminikum, ktorého účinok je zameraný na zmiernenie alergických prejavov.
 3. Papaverín - sa vyrába vo forme hydrochloridu, pôsobí ako antispazmodikum, čo vedie k dilatovaným kožným cievam, ktoré zvyšujú hladinu tepla a poskytujú antipyretický účinok.

V dôsledku rýchleho poklesu telesnej teploty sa predchádza vzniku konvulzívneho syndrómu. To je dôležité najmä pre malé deti. Majú horúčku, ktorá môže viesť k vážnym následkom.

Čo pomáha kombinácii Analgin, Dimedrol a Papaverina

Použite teplotu injekčnej triády. Lytická zmes sa však nemôže používať nepretržite, ale iba v núdzových prípadoch. Po prvé, snažia sa znížiť horúčku o monokomponentné antipyretické lieky (Nurofen, Panadol, Paracetamol). Ak sa to nepodarí, prejdite na prísnejšie opatrenia.

Varovanie! Zníženie teploty pre deti a dospelých je len od 38,5 ° C.

Až do tejto značky sa horúčka nepovažuje za život ohrozujúcu. Ukazuje len primeranú reakciu organizmu na prenikanie patogénnych mikróbov. Ale ak má dieťa tendenciu vyvíjať kŕče, lytická zmes sa môže zaviesť na nižšie teploty na teplomere.

Deti nemôžu použiť triádu na teplotu zakaždým, keď sa objaví horúčka. Je to kvôli silnému účinku liekov, ktoré tvoria jeho zloženie. Pri neustálom používaní tela produkuje odolnosť voči pôsobeniu iných prostriedkov, ako aj schopnosť samostatne regulovať telesnú teplotu.

Dávkovanie, proporcie pre deti a dospelých

Pri injekcii Papaverinu, Analginu a Dimedrolu sa dávka každej zložky vypočíta oddelene. Je odlišná pre deti a dospelých a je zvolená podľa hmotnosti pacienta. Pre dieťa závisí množstvo liekov od veku:

 • do jedného roka - Analgin: 10 mg na kg telesnej hmotnosti, Dimedrol - 0,1 ml, Papaverin - 0,1 ml;
 • po roku - všetky tri zložky sa odoberajú rýchlosťou 0,1 ml vynásobenou vekom dieťaťa (počítajú sa len celé roky).

Nie je vždy možné podať injekciu, preto je v niektorých prípadoch prijateľné nahradiť ju tabletkami. Ale použitie tejto schémy je možné až po dosiahnutí 3 rokov. Na to budete potrebovať:

 • 1/3 Dimedrol;
 • Gin Analgin;
 • Aver Papaverine.

Tablety sa musia rozdrviť na prášok a potom rozpustiť v lyžičke vody. Výsledná zmes sa podáva na pitie dieťaťa. Terapeutický účinok sa objaví po 20-30 minútach, ale trvá rovnaký čas ako po injekcii triády.

U detí vo veku od 15 rokov a starších, ako aj u dospelých pacientov s hmotnosťou vyššou ako 60 kg, budú potrebné 2 ml lieku Analgin a Papaverine, a Diphenol sa má užívať 1 ml. Pri vyššej telesnej hmotnosti sa pridáva 1/10 tejto dávky na každých 10 kg. Všetky lieky sa odoberajú v jednej injekčnej striekačke a injektujú sa intramuskulárne.

Maximálny počet injekcií lytickej zmesi denne je 4. Prekročenie tejto dávky môže spôsobiť vedľajšie účinky. Pri častom užívaní sa znižuje citlivosť na lieky, čo si vyžaduje zvýšenie dávkovania.

Liekové interakcie

Prípravky s lytickou zmesou vzájomne pôsobia a vzájomne posilňujú terapeutické účinky. Môžu však ovplyvniť prostriedky iných skupín. Pri komplexnej liečbe chorôb treba zvážiť: t

 • Analgin s narkotickými analgetikami, perorálnymi kontraceptívami, tricyklickými antidepresívami a alopurinolom sa stáva toxickejším, takže sa neberú súčasne;
 • účinok Analginu sa zvyšuje so súčasným užívaním anxiolytík a sedatív;
 • barbituráty zvyšujú antispazmodickú aktivitu Papaverinu, ako aj znižujú účinok Analginu;
 • hypoglykemické činidlá na perorálne podávanie, metamizol, glukokortikosteroidy, antikoagulanciá nepriameho typu a indometacín pôsobia v kombinácii s Analginum silnejším;
 • rezerpín, tricyklické antidepresíva, chinidín a prokaínamid zvyšujú účinok znižujúceho sa tlaku z Papaverinu;
 • etanol v kombinácii s analgínom pôsobí silnejšie;
 • Cyklosporín sa rýchlo vylučuje z tela v kombinácii s Analginom;
 • penicilín, rádiopakné prípravky a krvné náhrady koloidného typu by sa nemali používať spolu s lytickou zmesou niekoľko hodín po ňom;
 • keď sa Analgin kombinuje so sarkolizinom a tiamazol zvyšuje pravdepodobnosť zníženia počtu leukocytov v sére.

Pri použití lytickej zmesi v spojení s inými prostriedkami by sa mali vziať do úvahy všetky možné liekové interakcie. V niektorých prípadoch je potrebné prepočítať podiely liekov. To pomôže predchádzať komplikáciám a zabezpečiť optimálny terapeutický účinok.

Počas tehotenstva a dojčenia používajte triádu

Použitie Analgin v období kŕmenia dieťaťa je neprijateľné. Ak matka musela vstúpiť do lytickej zmesi, mlieko by malo byť 1-krát dekantované. Ďalej je možná obnova dojčenia.

Počas pôrodu Analgin nepoužívajte. Je obzvlášť nebezpečná v ranom a neskorom období. V polovici tehotenstva je možné použitie pod dohľadom lekára.

Kontraindikácie, vedľajšie účinky a predávkovanie

Lytická zmes sa týka účinných liečiv. Preto má celý zoznam kontraindikácií:

 • hyperreaktivitu na jednej zo zložiek alebo látok podobnej štruktúry;
 • akútna bolesť brucha (vylúčenie zápalu slepého čreva);
 • astma bronchiálneho pôvodu a počas liečby NSAID;
 • vážne narušenie pečene;
 • krvné patológie, vrátane anémie hemolytickej povahy;
 • glaukóm;
 • čas dojčenia;
 • bronchospazmus;
 • blokáda antioventrikulárneho typu;
 • obdobia pôrodov (skoré a neskoré dátumy).

V niektorých prípadoch sa vedľajšie účinky vyvíjajú pôsobením lytickej zmesi. Patrí medzi ne:

 • pokles krvného tlaku;
 • červenkastý moč v dôsledku rozpadu produktov Analgin;
 • ospalosť.

Väčšina nepríjemných príznakov užívania jedného lieku sa prekrýva s terapeutickým účinkom druhého. Ich celkový počet pre lytickú zmes je preto malý. Aby sa predišlo predávkovaniu, triáda sa neuplatňuje skôr ako 4 hodiny od okamihu podania lieku z jeho zloženia. Ak je množstvo injektovanej zmesi príliš veľké, u pacienta sa vyvinie ťažká ospalosť. Príznaky idú samy od seba a zvyčajne nevyžadujú zásah lekára.

Čo nahradiť tento alebo tento liek

Baralgin má podobný účinok ako Analgin. Je dostupný vo forme tabliet a injekčných liekoviek. Používa sa nielen ako zložka lytickej zmesi, ale aj ako prostriedok na menalgiu a bolesti hlavy.

Diphenhydramine je považovaný za zastaraný liek. Neodporúča sa používať ho pre deti. Preto je liek nahradený Suprastinom alebo Tavegilom. Závažnosť vedľajších účinkov, ktoré majú menej, a účinnosť je vyššia.

Na zmiernenie spazmu krvných ciev namiesto Papaverinu môžete použiť Drotaverine alebo No-Shpu. Ich akcie sú podobné a kontraindikácie sú takmer identické. Preto aplikujte nástroj, ktorý je v lekárni v čase choroby.

Lytická zmes sa už mnoho rokov používa ako účinný prostriedok na liečbu tepla. Používa sa u pacientov akéhokoľvek veku. Je dôležité správne vypočítať dávkovanie, aby sa zabezpečil optimálny terapeutický účinok bez vzniku vedľajších účinkov.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár