Celulóza: aké potraviny máte?

Dôležitou súčasťou časti výživy, ktorej moderný človek chýba, je vlákno. Aké produkty to je, pravdepodobne vedia všetko. Ale vybrať rafinované potraviny, purifikované z rastlinných vlákien, čo vedie k rozvoju vážnych ochorení. Čo je to vlákno a aké je jeho využitie, je zaujímavé poznať tých, ktorí sledujú svoje zdravie.

Čo je vlákno

Rastlinná vláknina alebo vláknina je súčasťou rastlinných produktov, ktoré nie je možné stráviť v gastrointestinálnom trakte, ale má pozitívny vplyv na ľudské zdravie.

V tráviacom trakte ľudí nie sú žiadne enzýmy, ktoré by pomohli absorbovať vlákninu, v nezmenenej forme sa dostanú do hrubého čreva. V čreve začína štiepenie v dôsledku črevných baktérií, zvyšuje užitočnú mikroflóru.

Celulóza je kolektívny koncept. Rastliny sa skladajú z jej prvkov v rôznych pomeroch, na tom závisí priaznivý vplyv na organizmus.

Výhody vlákniny pre telo

V dennom menu musia byť potraviny bohaté na vlákninu - rôzne druhy zeleniny, ovocia, strukovín a obilia.

Ich použitie je na očistenie tela od „prebytku“:

 1. V tráviacom trakte, rastlinné vlákna absorbujú vodu a zvyšujú objem, dávajú pocit plnosti, pomáha znižovať chuť k jedlu.
 2. Vlákno normalizuje funkciu čriev. Spomaľuje absorpciu sacharidov, pravidelná konzumácia znižuje riziko diabetu.
 3. Vlákno absorbuje "škodlivý" cholesterol, ktorý sa nachádza v žlči, a odstraňuje ho z tela. To bráni rozvoju ochorení srdca a krvných ciev, tvorbe žlčových kameňov.
 4. Akonáhle v čreve, stáva sa potravou pre baktérie, ktoré tam žijú. Vďaka tomu sa začínajú množiť prospešné mikroorganizmy, vytvára sa normálna črevná mikroflóra a vytvára sa silná imunita.
 5. Rastlinné vlákna mechanicky stimulujú črevá, zabraňujú vzniku zhubných novotvarov. Ich použitie je prevencia kolorektálneho karcinómu.

Vláknina zlepšuje normálne fungovanie tela, a preto slúži ako prevencia nervových porúch, hypertenzie, cukrovky, alergií atď.

Denná potreba vlákniny

Odporúča sa jesť 30 až 50 g vlákniny denne. Toto množstvo je možné získať konzumáciou približne 3 druhov ovocia, 3 stredných druhov zeleniny, 4 porcií chleba z celozrnnej múky alebo otrubového chleba každý deň.

Existujú rôzne doplnky stravy, ktoré obsahujú rôzne formy vlákniny. Napríklad otruby v práškovej alebo granulovanej forme.

Bran je bohatý na celulózu a hemicelulózu, ale v nich je malý pektín. Existujú kombinované formy vlákniny, ktoré obsahujú všetky možné vlákniny potrebné pre telo. Tam sú tiež sladké tyčinky pre zdravú výživu, obohatené o vlákninu, môžete jesť namiesto koláčov.

Tabuľka: potraviny bohaté na vlákninu

Človek dostáva celulózu iba s bylinnými potravinami. To je zrejmé z tabuľky.

Tabuľka obsahu vlákniny v rôznych typoch výrobkov:

produktyPriemerné množstvo vlákniny na 100 g
pulz5,0-25,0
Ovocie a zelenina2,5-5,8
Orechy3,8-4,2
zeleň4,0
Semená slnečnice2,0-4,5
Obilniny (ovsené vločky, ryža, pohánka)8,0-15,5
Chop off44,0

Veľa vlákniny nájdené v otruby. Preto je celozrnný otrubový chlieb užitočný, ale pre gastritídu a zápalové procesy v gastrointestinálnom trakte je použitie hrubých vlákien obmedzené.

Ako používať pre zdravie

Pre normálny život potrebuje človek vlákno. Ak tento výrobok nie je možné úplne získať s rastlinnými potravinami, môžete použiť suché vlákno, ktoré sa predáva v obchodoch a lekárňach. Pridáva sa do kefíru, jogurtu, zeleninových a ovocných šalátov, pečiva.

Správny spôsob použitia:

 1. Zmiešajte 2 polievkové lyžice. l. vláknina s jogurtom, kefír, džús, ovocné alebo zeleninové pyré.
 2. Po použití nejedzte pol hodiny.
 3. Suché vlákno by malo vypiť veľké množstvo vody (2-3 poháre).

Použitie prebytočného vlákna môže spôsobiť poškodenie tela, vo všetkom, čo je potrebné dodržiavať. Je lepšie začať užívať liek s minimálnou dávkou, aby ste sa uistili, že na ňu nie sú žiadne alergie.

Spočiatku sa 1/2 lyžičky. suché vlákno pol hodiny pred jedlom. O týždeň neskôr sa dávka zvýši na 1 lyžičku. Po 1,5 mesiaci postupného pridávania do stravy sa vláknina opije pri 3 lyžičkách. jedenkrát denne pred jedlom.

Po 2 mesiacoch podávania sa odporúča prestávka 1 mesiac. Zvyčajne na balení s vláknom obsahuje podrobné pokyny na podávanie a dávkovanie.

Rozpustná a nerozpustná vláknina: aký je rozdiel

Vláknina je rozdelená na rozpustnú a nerozpustnú. Rozpustné polysacharidy (pektíny, gumy, žuvačky, hlien) sa úplne rozpustia vo vode. Aké potraviny obsahujú vlákno tohto typu?

Pektínové látky sú vo všetkých rastlinných produktoch, ale väčšina z nich je v zelenine, ovocí, bobúľach. Sú zodpovedné za normálnu hladinu cholesterolu a cukru v krvi, zdravie gastrointestinálneho traktu, prevenciu rakoviny.

Žuvačky, sliz a žuvačky sa nachádzajú v ovsených vločkách a fazuľa. Tieto rastlinné vlákna majú obklopujúce vlastnosti, hrajú úlohu spojív v procese odstraňovania finálnych produktov metabolizmu, toxínov, žlčových kyselín z tkanív.

Nerozpustné vlákniny zahŕňajú: t

 • celulóza;
 • hemicelulózy;
 • Ligníny.

Prevládajú v obilninách - otruby, obilniny, celozrnný chlieb. Tento typ vlákniny pomáha eliminovať zápchu a eliminovať toxíny z tela. S pravidelným užívaním slúži ako preventívne opatrenie pre kardiovaskulárne ochorenia, znižuje úroveň "škodlivého" cholesterolu a cukru v krvi.

Na výrobu nerozpustných rastlinných vlákien sa používajú obilné plodiny, rozpustné je vyrobené z plodov a plodov. Pri dlhodobom tepelnom spracovaní zeleniny sa množstvo vlákniny v nich znižuje asi dvakrát.

Kontraindikácie a poškodenie

Existuje individuálna intolerancia k polysacharidom, bakteriálna flóra každej osoby má svoju vlastnú. Niekedy, jesť potraviny bohaté na vlákninu, môžete zarobiť zvýšený plyn, kvôli aktívnej činnosti baktérií. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť vlákninu v malých porciách, cvičiť telo, aby ho dostalo s jedlom postupne.

Iné problémy:

 1. Rastlinné vlákna s dlhodobým použitím v potravinách spôsobujú nedostatok vitamínov a mikroprvkov rozpustných v tukoch, pretože prispievajú k ich odstráneniu z tela.
 2. Musíte pamätať na pitný režim, vlákno absorbuje vodu. Musíte piť aspoň 1,5 litra tekutiny za deň, inak budú problémy so zápchou.
 3. Pri zápale čriev a pankreasu vedie použitie vlákniny k exacerbácii ochorenia.

Rastlinné vlákna majú veľký význam v strave, prinášajú viac úžitku ako poškodenie tela. Zaradenie vlákniny do stravy v dostatočnom množstve pomáha udržiavať dobré zdravie a zdravie.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár