Gardnerella vaginalis (Gardnerella vaginalis): u mužov a žien sa prenášajú príznaky a liečba ochorenia gardnerella

Gardnerella vaginalis je anaeróbna baktéria, ktorá sa často vyskytuje v ženskom tele. Normálne Gardnerella nie je nebezpečná, ale ak je narušená zdravá rovnováha vo vaginálnej mikroflóre, môže vyvolať vývoj ochorenia.

Čo je Gardnerellosis?

Gardnerelóza je druhý názov pre takúto bežnú poruchu, ako je bakteriálna vaginóza. Táto choroba sa vyskytuje v dôsledku zmeny rovnováhy medzi "dobrou" a "podmienečne zlou" mikroflórou, ktorá žije v ženských genitáliách. V prípade gardnerelly je ochorenie spôsobené zvýšením populácie gardnerella vaginalis.

Vo všeobecnosti ide o pomerne neškodnú chorobu, ale len včasnú liečbu. V opačnom prípade sa na pozadí Gardnerelly môžu vyvinúť iné patológie a sekundárne infekcie. S včasnou detekciou príznakov bakteriálnej vaginózy sa môže úplne zbaviť krátkeho priebehu liekovej terapie.

Rovnako ako u žien, mužov

Gardnerella sa považuje za čisto ženský mikroorganizmus. Táto baktéria sa nachádza v zložení mikroflóry vagíny väčšiny žien a nespôsobuje žiadne nepríjemné pocity. O chorobe sa dá hovoriť len vtedy, keď niektoré faktory vyvolali rýchly rast tejto baktérie.

Dôvody pre zvýšenie populácie Gardnerella zahŕňajú: t

 • nosenie syntetického spodného prádla;
 • používanie výrobkov s nízkou kvalitou intímnej hygieny;
 • týranie;
 • odozva na denné podložky;
 • užívanie antibiotík alebo glukokortikosteroidov;
 • znížená imunita;
 • promiskuita.

Gardnerella sa môže prenášať pohlavne, ale choroby spôsobené touto baktériou nie sú pohlavné.

V mužskom tele tento patogén neprežije, ale môže byť náhodne privedený do nechráneného pohlavia. Ale človek môže nakaziť ženu bez čakania. Navyše, keďže jedna tretina žien má túto baktériu vo svojom tele, často stačí jednoducho zmeniť svojho sexuálneho partnera, aby sa dostal na gardnerellez, aj keď je muž úplne zdravý. V tomto prípade je nárast populácie baktérií v ženskom tele spôsobený obvyklou reakciou na mikroflóru nového partnera.

Muž sa môže nakaziť ženou, ale vo väčšine prípadov nebude mať žiadne príznaky a telo sa môže v krátkom čase zbaviť baktérií. Je to spôsobené tým, že pri zisťovaní Gardnerelly u žien gynekológovia nepredpisujú liečbu pre svojho sexuálneho partnera.

Predtým sa verilo, že Gardnerella by sa mohla nakaziť kontaktom v domácnosti, napríklad pri použití uterákov niekoho iného. Dnes lekári túto verziu čoraz viac vyvracajú a poznamenávajú, že riziko existuje len pre ľudí s veľmi oslabeným imunitným systémom.

Prvé príznaky ochorenia

Gardnerella vaginalis u žien spôsobuje bakteriálnu vaginózu. Prvými príznakmi sú zmena intímneho zápachu. Ženy tento príznak opisujú ako cibuľový alebo rybí zápach. To tiež zvyšuje množstvo výtoku, ale ich konzistencia alebo farba na začiatku ochorenia sa nemení.

Gardnerella vaginalis u mužov je vo väčšine prípadov asymptomatická. So silným oslabením imunitného systému sa môže vyvinúť uretritída na pozadí infekcie baktériou.

Príznaky a klinický obraz

Ako sa ochorenie vyvíja u žien, zvyšujú sa nepríjemné symptómy. Ak sa spočiatku zaujímajú iba o bohaté výtoky, po niekoľkých dňoch sa stanú sivastými, zápach sa zvyšuje.

Charakteristickým znakom Gardnerella u žien - ostrý zápach nie je eliminovaný mydlom a špeciálnymi prostriedkami na intímnu hygienu.

Rovnako ako vypúšťanie sa môže stať vodnatejším, ale to do značnej miery závisí od sprievodných zmien v zložení mikroflóry. V niektorých prípadoch sa stávajú hrubými a hrboľatými, čo je často mylne považované za drozd. A to neznamená, že huba rodu Candida v pošve nie je, ale kandidóza môže pôsobiť ako sekundárna infekcia, ktorá vznikla na pozadí dysbakteriózy.

Niektoré ženy pociťujú podráždenie slizníc, začervenanie a opuch labia minora. A možno tiež pozorovať mierne svrbenie, najčastejšie je však spojené so sprievodnými ochoreniami. Počas pohlavného styku je silný nepohodlie, opuch vaginálnych stien v dôsledku podráždenia. Tento príznak indikuje progresiu ochorenia, čo znamená, že stačí odložiť návštevu u lekára, inak sa nebudete môcť vyhnúť komplikáciám.

Vaginálna dysbakterióza je čisto ženské ochorenie spojené so zvýšením počtu Gardnerella. U mužov je gardnerelóza asymptomatická. Výskyt nepohodlia naznačuje poškodenie sliznice močovej trubice a rozvoj uretritídy, ale gardnerella tu hrá ďaleko od prvej úlohy. Faktom je, že uretritída môže byť spúšťaná inými podmienečne patogénnymi mikroorganizmami, ktoré "prešli do rastu" v dôsledku nerovnováhy v dôsledku prenikania ženských anaeróbnych baktérií.

Uretritída sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • sivastý výtok kvapaliny;
 • nepríjemný zápach z genitálií;
 • mierne pálenie alebo mierne pálenie pri močení.

Napriek tomu sa ochorenia spojené s Gardnerella vaginalis u mužov takmer nikdy neprejavujú, čo je spôsobené špecifickosťou tejto baktérie, v jej mene je odkaz na ženské telo (slovo „vaginalis“). Podľa štatistík, gardnerella v mužskom tele nie viac ako v 10% prípadov infekcie a príznaky uretritídy sa objavujú len u tretiny mužov, ktorí nemajú to šťastie, aby zadali toto číslo.

Ako je ochorenie počas tehotenstva

Gardnerelóza počas tehotenstva je pomerne častým problémom. Rast bakteriálnej populácie je spôsobený hormonálnymi zmenami vyskytujúcimi sa v ženskom tele. Hoci to nie je nebezpečné pre dieťa, porucha sa musí liečiť. Spôsobuje nepohodlie a potenciálne nebezpečný vývoj popôrodných problémov u ženy.

Symptómy ochorenia u tehotných žien sú rovnaké ako vo všetkých ostatných prípadoch. Hlavnými znakmi sú zmena množstva prirodzeného výtoku a prudký nepríjemný zápach z pošvy.

Diagnostické opatrenia

Po zistení, ako sa Gardnerella vaginalis prenáša a aké príznaky spôsobuje, by ste mali byť vyšetrení, keď sú zistení.

Akékoľvek nepohodlie zo strany genitálií je dôvodom na vykonanie testov čo najskôr.

Na zistenie prítomnosti Gardnerelly môžete použiť zvyčajnú analýzu mikroflóry. Prítomnosť tejto baktérie je indikovaná kľúčovými bunkami, rovnako ako tyčinkovitou alebo zmiešanou flórou v nátere. Ak chcete získať podrobnú odpoveď, vykonajte analýzu PCR.

Všeobecne platí, že ak je gardnerell menší ako 104, neposkytuje sa žiadna liečba. Toto množstvo je normou pre ženy a nie nebezpečným porušením mikroflóry. Diagnóza sa robí, keď počet týchto baktérií presiahne 106-107, zatiaľ čo existuje živý klinický obraz vaginálnej dysbiózy.

Mužom sa predpíše normálny tampón z močovej trubice. Vo väčšine prípadov materiál nie je detekovaný Gardnerell alebo ich počet je zanedbateľný. Potreba liečby závisí od výsledkov analýzy.

Gardnerella vaginálna liečba

Na účinnú liečbu Gardnerelly je potrebné určiť príčinu nárastu populácie baktérií. Ak sa tento faktor neodstráni, lieková terapia prinesie iba dočasnú úľavu, ale po 1-2 mesiacoch sa ochorenie opäť prejaví.

lieky

Komplexná liečba gardnerellezy zahŕňa 3 štádiá. Najprv musíte zničiť patogén ochorenia antibiotikami. Táto baktéria je citlivá na pôsobenie metronidazolu, ktorý je liekom prvej línie pri liečbe gardnerelly. Ženy majú predpísané vaginálne čapíky založené na tomto antimikrobiálnom činidle a tabletách s rovnakým zložením.

Príklady liekov - čapíky Metronidazol, tablety Trichopol, vaginálny gél Metrogil (analóg čípkov).

Zároveň je potrebné posilniť imunitný systém, pre ktorý sa používajú špeciálne prostriedky, napríklad tablety Lavomax. Po ukončení užívania antibiotík sa predpisujú rôzne lieky, vrátane čapíkov, ktorých účinok je zameraný na obnovenie normálnej rovnováhy vaginálnej mikroflóry.

Ľudové prostriedky

Tradičné metódy liečby sú populárne, ale gynekológovia sa neodporúčajú. Faktom je, že na zničenie patogénnych mikroorganizmov sa používa injekčná striekačka s odvarom z liečivých bylín a tento postup len zhoršuje problém, ktorý ovplyvňuje nielen „zlú“ mikroflóru, ale aj „dobré“.

Na ošetrenie sa vzťahujú tieto poplatky:

 • brezy, palina, púpava;
 • nechtík a mäta;
 • harmanček s tymiánom a muškátmi;
 • orechové listy.

Na prípravu liečiva sa zložky berú v rovnakom pomere, zmiešajú sa a potom sa pripraví infúzia. Na to by sa mali do termosky vložiť 2 veľké lyžice zmesi, naliať 500 ml vriacej vody a nechať pod vekom po dobu 4 hodín. Užívajte tieto lieky 100 ml ráno a večer.

Pre douching, môžete použiť odvar z harmančeka, pelargónie, rebrík alebo šalvia. Na prípravu roztoku je potrebné naliať 1 veľkú lyžicu vybranej rastliny pohárom vriacej vody, variť 10 minút, namáhať a ochladiť. Douching by sa mal vykonávať 1 krát denne počas týždňa.

Partnerská liečba

Vo väčšine prípadov muži nie sú predpísané liečby, pretože Gardnerella nie je v ich tele. Ak má partner špecifické symptómy a patogénna baktéria bola nájdená v nátierke, je potrebné použiť rovnaké lieky ako pre ženy - metronidazol v tabletách a gél (krém), imunomodulátor. Trvanie liečby závisí od vlastností priebehu ochorenia, ale v priemere trvá 5 až 10 dní.

Predpovede a komplikácie

Gardnerella samotná nepredstavuje zdravotné riziko a je úspešne liečiteľná. Včasná liečba, prognóza je priaznivá, je možné sa zbaviť Gardnerella choroby v krátkom čase.

V pokročilých prípadoch existuje riziko vzniku nebezpečných komplikácií. Patrí medzi ne zápal pošvy a maternicových príveskov, endometritída, neplodnosť. Takéto nebezpečné následky súvisia so skutočnosťou, že permanentná nerovnováha vaginálnej mikroflóry zbavuje ženu prirodzenej ochrany, a preto sa zvyšuje riziko rôznych infekčných a zápalových ochorení. U mužov môže Gardnerella spôsobiť rozvoj epididymitídy, prostatitídy, neplodnosti. V tomto ohľade je dôležité včas odhaliť problém a podstúpiť priebeh liečby.

prevencia

Ako preventívne opatrenie je potrebné odstrániť hlavné príčiny ochorenia Gardnerella. Ženy by nemali zneužívať douchanie Miramistinu a chlorhexidínu. A stále je potrebné dať prednosť spodnému prádlu z prírodných tkanín, aby sa zachovala imunita. Je dôležité vyhnúť sa nechránenému pohlaviu a osobnej hygiene. Ženy aj muži sa odporúča používať bariérové ​​metódy antikoncepcie.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár