Asparkam tablety: návod na použitie, zloženie, podobné prípravky obsahujúce draslík a horčík

Normálnu srdcovú aktivitu do veľkej miery zabezpečuje draslík a horčík. Nedostatok týchto prvkov sa prejavuje arytmiou a angínou. Asparkam pilulky sú druh srdca vitamíny, ktoré obnovujú rovnováhu elektrolytov v tkanivách a tiež slúžiť ako prostriedok na prevenciu mŕtvice.

Zloženie liečiva

Draslík a horčík sú regulátormi metabolických procesov, ktoré zabezpečujú normálnu kontraktilitu hladkých tkanív. Bunky konzumujú tieto prvky vo forme iónov.

Zloženie tabletových látok je vo forme komplexnej soli - v rovnakom množstve asparaginátu draselného a asparaginátu horečnatého (175 mg). V procese asimilácie sa asparaginát ľahko rozkladá na kovové ióny a aspartát, čo zase umožňuje ľahký prienik iónov do priestoru medzi bunkami.

Škrob a kyselina stearová poskytujú adsorpciu látky. Niektorí výrobcovia môžu pridať mastenec, makrogol, povidón a tiež zmeniť zemiakový škrob na kukuricu.

Väčšina spoločností vyrába tablety vo forme plochých bielych valcov s hrubým povrchom, špecifickým zápachom a deliacim pásikom. Medzi obalmi sú blistre a polymérne plechovky. Čas použiteľnosti lieku nie je dlhší ako tri roky.

Farmakologický účinok a farmakokinetika

Minerálny doplnok je ďalším zdrojom elektrolytov.

Ióny kovov sa podieľajú na metabolických reakciách, obnovujú stratené nervové spojenia, uvoľňujú srdcový sval a normalizujú rytmus jeho práce.

Liek sa vstrebáva takmer úplne. Maximálne sérové ​​koncentrácie sa stanovia do dvoch hodín. Metabolity pôvodných látok sa rýchlo a úplne vylučujú obličkami.

V krvi sa asparagín rozkladá na elektrolyty ióny a molekuly nosiča. Aspartát zabezpečuje transport draslíka a horčíka do tkanív, kde sú uložené v reťazci reakcií.

Draslík zabezpečuje vedenie nervových vlákien, vytvára spojenie medzi nervovými bunkami, podieľa sa na prenose elektrického impulzu na svalové vlákna. Poskytuje kontraktilitu tkaniva hladkého svalstva, udržuje normálny vaskulárny tón.

Horčík aktivuje viac ako 300 enzýmov, ktoré spúšťajú metabolizmus. Udržiava elektrolytickú rovnováhu, vstupuje do štruktúry DNA a RNA, je zodpovedná za vstup a výdaj energie, delenie buniek a rast a pomáha iónom draslíka prenikať cez bunkovú membránu.

Minerálny doplnok znižuje koncentráciu sodíka v medzibunkovom priestore, inhibuje tok vápnika do buniek, uvoľňuje hladké svalstvo srdca a cievnych stien. Má mierny antiarytmický účinok a tiež chráni myokard pred vplyvom srdcových glykozidov.

V ktorých prípadoch predpísané tablety Asparkam

Ako jediná látka sa predpisuje liek na doplnenie rezerv iónov počas hypokalémie a hypomagneziémie, ktoré sa vyvinuli na pozadí dlhodobej diuretickej liečby. Nedostatok draslíka a horčíka môže byť spojený s hnačkou, opakovaným vracaním alebo laxatívami.

Pri komplexnej terapii sa prídavná látka používa na zníženie excitability srdcového svalu a na zlepšenie výmeny energie:

 • v období po infarkte;
 • s ischemickou chorobou srdca;
 • počas liečby chronického srdcového zlyhania.

Užívanie Asparkamu znižuje pravdepodobnosť úmrtia v dôsledku mŕtvice.

Tablety sú predpísané na odstránenie arytmií na pozadí porušovania iónovej výmeny, ako aj na obnovenie srdcovej funkcie po predávkovaní glykozidmi.

V niektorých prípadoch sú Asparks predpísané pre osoby zapojené do zvýšenej fyzickej aktivity. Športovci môžu mať nedostatok draslíka pri užívaní potravín s vysokým obsahom bielkovín, ako aj v dôsledku jeho straty počas vylučovania potením počas silového tréningu.

Nedostatok stopových prvkov sa prejavuje znížením svalovej pracovnej schopnosti, kŕčov a arytmie. Na kompenzáciu nedostatku je predpísaný minerálny komplex, ktorý zlepšuje stav srdcového svalu a zvyšuje jeho odolnosť voči zvýšenému stresu.

Návod na použitie a dávkovanie

Dávka na liečbu výrazného nedostatku mikroživín je 2 tablety. Užívajú sa trikrát denne počas troch týždňov. V prípade potreby je kurz predĺžený na jeden mesiac. Po prestávke sa liečba môže opakovať.

Na prevenciu mŕtvice a srdcových ochorení s poklesom koncentrácie draslíka v krvi a prítomnosti charakteristických príznakov (búšenie srdca, svalová slabosť, bolesť za hrudnou kosťou) vypite jednu tabletu ráno, popoludní a večer. Trvanie prevencie určuje lekár.

Dražé sa lepšie vstrebáva po jedle. Dávky uvedené v návode sú určené len pre dospelých. Pre deti nie sú uvedené predpisy.

V pediatrii je však skúsenosť s používaním tohto komplexného liečiva.

Deti by mali dostať doplnkovú látku, ak sú príznaky nedostatku prvkov: t

 • hypokalémia zistená krvnými testami;
 • znížený svalový tonus;
 • ospalosť a letargiu;
 • nízky krvný tlak;
 • prerušenia srdcového rytmu.

U dojčiat je hypokalémia sprevádzaná predĺženou hnačkou, častým vracaním, zníženou funkciou obličiek a komplikáciou gastrointestinálneho traktu. Indikácie na použitie však majú byť potvrdené krvnými testami.

Deti do 12 mesiacov dostávajú raz denne jednu štvrtinu tabletky. Vo veku troch rokov sa celková a denná dávka zvýši na polovicu tablety. V šiestich hodinách sa môže rovnaká rýchlosť užívať ráno a večer. A po siedmich až desiatich rokoch sa rovnaké množstvo nechá piť trikrát denne.

Od jedenástich do šestnástich rokov sa celá tabletka stane jedinou dávkou. Kvapky sa opijú raz alebo dvakrát denne. Od šestnástich rokov choďte na trojdňovú recepciu. A po osemnástich rokoch vyzerá liečba ako u dospelých.

Počas gravidity a laktácie

Aby sa predišlo posunu elektrolytovej rovnováhy, Asparks sa nepredpisujú tehotným ženám na prevenciu. Takéto predpisy sa vyrábajú len pri liečení. Lekár môže pridať liek Asparkam na užívanie furosemidového diuretika, ak je tehotenstvo sprevádzané vysokým tlakom a edémom.

Predpis je odôvodnený skutočnosťou, že spolu s močom sa z tela uvoľňuje značné množstvo draslíka. Aby sa predišlo jeho nedostatku, vypúšťaný minerálny doplnok.

Pri častej hnačke alebo opakovanom zvracaní tehotnej ženy sa môže odporučiť, aby užívali tieto tabletky na kompenzáciu straty elektrolytov. Restoratívna liečba spravidla trvá najviac sedem dní.

Počas dojčenia sa otázka vymenovania Asparkamu posudzuje individuálne. Laktácia a gravidita nie sú zahrnuté v zozname kontraindikácií, ale vzťahujú sa na osobitné podmienky.

Liekové interakcie

Kombinácia liečiv s liekmi šetriacimi draslík je nežiaduca, pretože môže viesť k nadbytku elektrolytov a proti tomuto pozadiu spôsobiť arytmiu.

Tieto prostriedky možno zvážiť:

 • nesteroidné protizápalové;
 • heparín;
 • triamterén, spironolaktón;
 • cyklosporín;
 • ACE inhibítory;
 • blokátory adrenalínových receptorov.

V kombinácii s glukokortikosteroidmi a srdcovými glykozidmi sa však pozoruje opačný účinok. Pridanie Asparkamu eliminuje negatívnu reakciu na lieky patriace do týchto skupín.

Tetracyklín, streptomycín a neomycín strácajú účinnosť na pozadí liekov a depolarizujúce svalové relaxanciá naopak odhaľujú svoj potenciál.

Prípravky obsahujúce vápnik sú antagonistami minerálneho doplnku. Prínos horčíka sa stráca pri spotrebovaní vápnika.

Obalenie žalúdočných činidiel a adsorbentov znižuje absorbovateľnosť dražé. Po nich musíte čakať aspoň tri hodiny.

Kompatibilita s alkoholom

Minerálny komplex netvorí toxickú kombináciu s alkoholom. A na jednej strane je takáto kombinácia možná, ale výsledok závisí od účelu a času, kedy sa použije Asparkam.

Ak je tabletka braná ako je uvedené, alkohol môže oslabiť ich pozitívny účinok. To sa vysvetľuje tým, že alkoholické nápoje intenzívne odstraňujú vodu z tela spolu s užitočnými prvkami - draslíkom a horčíkom.

Súčasne užívanie lieku Asparkam ako liečiva na opicu môže priniesť pozitívny výsledok. Doplní zásoby stratených elektrolytov a zlepší pohodu.

Kontraindikácie a vedľajšie účinky

Rovnováha elektrolytov sa udržuje v tele prísnymi koncentráciami látok. Akékoľvek zmeny vedú k narušeniu metabolických procesov. Preto nemôžete užívať tablety Asparkamu, ktoré majú problémy s normálnou absorpciou a vylučovaním elektrolytov.

Medzi nimi sú:

 • ťažká renálna dysfunkcia;
 • blokáda elektrického signálu z predsiene do komory;
 • nadbytok iónov draslíka a horčíka v sére;
 • svalová slabosť autoimunitnej povahy;
 • ochorenia krvného systému.

Účel Asparkamu je obmedzený intoleranciou zložiek dražé, ako aj nízkym systolickým tlakom (menej ako 90 mm Hg).

Reakcia na draslík a horčík môže ísť nesprávnym smerom. V tomto prípade pacient pociťuje nepohodlie z gastrointestinálneho traktu, vrátane nevoľnosti a pálenia v pankrease. Niekedy sa neznášanlivosť prejavuje zvracaním a hnačkou, poruchou srdcového rytmu s opakovaním extrasystolov (silné a ostré ťahy), poklesom tlaku, fyzickou slabosťou a sčervenaním tváre.

Kóma a anafylaktický šok znamenajú extrémne odmietnutie. Zriedkavo liečba nemusí skončiť zotavením, ale s elektrolytovou nerovnováhou s rozvojom hyperkalémie a hypermagnemie. Takáto reakcia indikuje pravdepodobné predávkovanie a potrebu zavedenia doplnkov vápnika, hemodialýzy.

Podobné prípravky obsahujúce draslík a horčík

Ak zadáte dotaz na analógy Asparkamu, potom sa vo výsledkoch vyhľadávania najčastejšie nájde názov Panangin. Toto je jediný analóg posudzovaného liečiva, hoci ho nemožno považovať za úplné synonymum.

Zloženie tabliet Asparkam sa líši od zloženia Pananginu nielen minoritnými zložkami, ale aj koncentráciou účinných látok. Ak je obsah horčíka v nich identický, potom sú zlúčeniny draslíka v analóge menšie (namiesto 175 mg - 166,3 mg).

Rozdiel spočíva v prítomnosti podobného filmového povlaku, ktorý chráni zubnú sklovinu a žalúdok pred pôsobením účinných látok. Účinok oboch liekov je rovnaký, ale u lieku Panangin existuje menej sťažností na nežiaduce reakcie.

Prakticky každý drahý nástroj môže nájsť cenovo dostupný analóg. Asparks tablety považované v článku nie sú horšie v terapeutických vlastnostiach ako široko propagovaný Panangin.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár