Kardamomové korenie - kde pridať, aplikovať a nahradiť korenie

Toto nádherné korenie sa podľa legiend pestovalo v záhradách Semiramisu. Patrila k najdrahším spolu so šafranom a vanilkou, takže si to mohli dovoliť len veľmi bohatí ľudia. Je to o kardamóme, ktorý je teraz dostupný všade, ale o ktorom je známych mnoho žien v domácnosti. Čo je to korenenie kardamóm, kde pridať ju na zlepšenie chuti, a aké užitočné vlastnosti má, bude známe z tohto článku.

Chemické zloženie kardamómu

Než začnete rozoberať zloženie kardamómu na molekuly a atómy, musíte najprv povedať pár slov o tom, čo najčastejšie znamenajú, keď hovoria slovo "kardamóm". Zvyčajne sa vzťahuje na plody (semená) bylinné trvalky Ginger rodiny, rastúce v Ceylon, Srí Lanka a Malabar pobrežie (juh) Indie.

Vďaka svojmu chemickému zloženiu a chuti sa kardamóm široko používa vo varení, voňavkárstve a ako liečivá rastlina, pretože sa skladá z 8% éterických olejov.

Zvyšných 92% predstavuje voda, vláknina, popol, vitamíny, minerály a fytosteroly, ktoré pomáhajú kontrolovať hladinu cholesterolu v krvi.

Medzi kovmi, ktoré tvoria semeno, môžete vybrať vápnik, draslík, fosfor, horčík, železo, sodík a zinok. A pokiaľ ide o obsah prírodného zinku, kardamóm je skutočným držiteľom záznamu medzi všetkými ostatnými koreninami.

Vitamíny skupiny B (B1, B2, B3), retinoidy (vitamín A), kyselina askorbová (vitamín C) a kyselina nikotínová (vitamín PP) - to je pôsobivý zoznam prospešných látok, ktoré vstupujú do tela spolu so semenami tejto rastliny.

Ak hovoríme o nutričnej hodnote, karamel korenia je 68,47% sacharidov, 10,76% proteínu, 6,7% tuku a 11,29% vlákniny. Kalorický obsah tohto výrobku môže vystrašiť trochu - 331 kcal / 100 g, ale pretože sa používa vo veľmi malých dávkach, nielenže nepoškodí obrázok, ale naopak pomôže znížiť hmotnosť vďaka svojim vlastnostiam.

Chuť a vôňa

Ak chcete rýchlo osviežiť dych, stačí len krátko žuť kardamómové semená. Táto vlastnosť korenia je vďaka svojej chuti a antibakteriálnym vlastnostiam.

Chuť kardamómu je extrémne horúca a jej vôňa je pomerne jemná, čo predstavuje celý rad vôní citrónu, eukalyptu a gáforu.

Ak sa korenie rozomelie na prášok, veľmi rýchlo stráca svoju chuť, preto sa odporúča odstrániť semená z toboliek a rozomlieť ich bezprostredne pred použitím a mletý kardamón uskladniť len v hermeticky uzavretých nádobách a nie dlhšie ako dva mesiace.

Na ktoré pokrmy sú vhodné?

Cez vysoké náklady na "nebeské semená" (ako v Indii, vo vlasti korenia, niekedy volal kardamóm), sú široko používané vo varení. Pridávajú sa do prvého a druhého jedla, dezertov, pečiva a nápojov. Korenie môže byť použité ako sólo alebo ako súčasť rôznych hotových zmesí korenia (napr. Garam masala alebo kari).

 • V potravinárskom priemysle sa kardamóm používa ako aromatizačné činidlo pri výrobe rôznych salám a koláčov. V tomto prípade sa kombinuje s muškátovým orieškom, kmínom alebo šafranom.
 • Pokiaľ ide o domáce použitie, v rôznych krajinách radšej používať korenie rôznymi spôsobmi. Kuchári v západnej Európe pridávajú kardamóm do polievok (najmä tých, ktoré majú strukoviny), zeleninové pyré, dusené mäso a soľ. Ázijské kuchári nepredstavujú chuť tradičného plovu bez tohto korenia.
 • V jednej, všetky kuchyne na svete sú jednoznačné o kardamóme: toto korenie je ideálne pre všetky druhy mäsa a rýb. Tepelné spracovanie umožňuje, aby sa chuť rozložila najkomplexnejším spôsobom, takže korenie sa pridáva do jedál z duseného, ​​pečeného, ​​vareného mäsa alebo hydiny. V tomto prípade môže korenie dopĺňať cesnak a cibuľu. V jedlách z rýb alebo morských plodov bude kardamómová spoločnosť červená alebo kajenské korenie.
 • Kardamóm sa často používa v cukrovinkách: pečenie perníkov, perníkov, muffinov, pečiva, koláčov, sušienok a iných pekárenských výrobkov. Rozsah použitia tohto korenia je tiež rozsiahly v procese prípravy nápojov z nealkoholických nápojov (káva, čaj, kvas, želé, kompót) do alkoholických nápojov (pivo, víno, likéry, domáce likéry a tinktúry, razníky).

Čo môže nahradiť korenie

Treba hneď poznamenať, že, bohužiaľ, nebude možné nájsť úplne identickú náhradu za toto korenie. Žiadna kombinácia korenia nemôže úplne kopírovať korenistú chuť kardamónu. Preto v jedlách, ktorých chuť nie je úplne závislá na tomto korení a kde potrebuje menej ako polovicu čajovej lyžičky, môžete tento produkt jednoducho vynechať zo zoznamu prísad bez výraznej straty.

Ak recept obsahuje jednu čajovú lyžičku tohto korenia, skúste ho nahradiť jednou z nasledujúcich kombinácií:

 • v rybích a mäsových pokrmoch môže byť ekvivalentná pol lyžičky mletého zemiakového korenia na prášok;
 • pre karí a iné mäsové pochúťky môžete nahradiť 0,5 lyžičky rasce a 1 lyžičky koriandra;
 • pre uhorky, ryžu a mäso bude kombinácia korenia nahrádzajúca kardamóm: 0,5 lyžičky mletého zázvoru a 0,5 lyžičky škorice;
 • pri príprave sladkostí, pri pečení a iných dezertoch môže náhradník podávať 0,5 lyžičky muškátového orieška a rovnaké množstvo škorice.

Samozrejme, žiadna z vyššie uvedených možností nemôže byť analógiou kardamómu, ale recepty s takýmito substitúciami budú fungovať a jedlo bude chutné.

Aplikácia na varenie

Keď je kardamóm indikovaný v kulinárskych receptoch, najčastejšie sa predpokladá zelený kardamóm (trávne semeno).

Toto korenie je kombinované s nasledujúcimi koreninami:

 • muškátového orieška;
 • šafran;
 • čierne korenie;
 • rasca;
 • škorica;
 • karafiát.

Dôležitá vlastnosť, ktorá by sa mala brať do úvahy počas procesu prípravy: kardamóm potrebuje čas na úplné odhalenie svojej chuti. Preto je lepšie ho pridať na samom začiatku tepelného spracovania a po jeho dokončení odstrániť korenie z hotového pokrmu.

Pred pridaním strukov, bude užitočné jemne zlomiť, ale tak, aby nedošlo k poškodeniu semien. Uskutočňuje sa to v prípadoch, keď sa predpokladá, že sa použije celé a nie mleté ​​korenie.

Ako si vyrobiť kávu, čaj s kardamónom

Liečitelia starovekého východu verili, že kardamóm bol schopný vyrovnať sa s akoukoľvek chorobou, preto bol na preventívne a terapeutické účely pridaný do takýchto populárnych nápojov ako čaj a káva.

Káva s kardamómom sa tiež nazýva beduín a je pripravená z nasledovných produktov na jednu porciu:

 • 120 - 160 ml pitnej vody;
 • 2 lyžičky pražených kávových zŕn;
 • 8 - 10 semien kardamónu extrahovaných z krabice;
 • cukor.

Varenie algoritmu:

 1. Mletú kávu a kardamón na mlynček na kávu rozmixujte na jemný prach.
 2. Nalejte vodu do medeného Turka, pridajte len mletý prášok, premiešajte a odošlite na mierne teplo.
 3. Akonáhle sa na povrchu objaví pena s prvými príznakmi varu, okamžite by sa mal Turek odstrániť z tepla, aby sa káva nevarila a pena sa vypukla.
 4. Pohár, v ktorom bude nápoj podávaný, musí byť zahrievaný, potom jemne posuňte penu do nej a vylejte ochutený nápoj. Pridajte cukor podľa chuti a túžby.

Takáto horúca káva pomôže ochladiť aj v najsilnejšom teple a čaj s kardamómom sa naopak dokáže v chladnom období zahriať.

Na jeho prípravu v dvoch častiach bude potrebné:

 • 250 ml mlieka;
 • 250 ml čistenej vody;
 • On lyžička strúhaného koreňa zázvoru;
 • 5 kardamónových strukov;
 • 2 polievkové lyžice čierneho čaju;
 • cukor podľa chuti.

Ako pripraviť čaj s kardamónom:

 1. Voda a mlieko v panvici zodpovedajúceho posunu privádzajú do varu.
 2. Kým mlieko varí, nastrúhajte správne množstvo čerstvého koreňa zázvoru a potom ho pošlite spolu s čajom a cukrom do vriacej kvapaliny.
 3. Po troch minútach čaju pridajte kardamóm a varte ďalšie dve minúty. Potom vyberte nápoj z tepla, napnite a nalejte do šálok.

Typicky tento recept používa čaj Darjeeling (Darjeeling), ktorý sa pre svoju chuť nazýva „čajový šampanský“, ale dá sa ľahko nahradiť akýmkoľvek iným druhom čierneho čaju.

Užitočné vlastnosti kardamómu pre ľudí

Chuť kardamónu nielenže ochutná aj tie najznámejšie jedlá, ale bude mať priaznivý vplyv na ľudské telo.

Pozri tiež: koriander

Použitie tohto korenia je teda schopné:

 1. Stimulovať produkciu žalúdočnej šťavy a prácu žalúdka, takže keď hmotnosť v ňom stojí len trochu žuť semená tohto korenia, a nepohodlie prejde.
 2. Odvar alebo infúzia kardamónových semien v kombinácii s koriandrom a zázvorom pomôže zbaviť sa nadúvania, čkania, kŕčov a opuchov.
 3. Horúce korenie môže zohriať telo zvnútra a zlepšiť krvný obeh v pľúcach, takže to pomôže vyrovnať sa s bronchitídou, prechladnutím a dokonca astmou.
 4. Štipka kardamómu môže znížiť chuť na sladkosti, čo pomáha rýchlejšie prísť k štíhlejším formám.
 5. Semená „raja“ sú rozpoznané ako afrodiziakum, preto kardamóm je schopný pôsobiť ako preventívne opatrenie proti impotencii, ako aj výrazne zlepšiť kvalitu sexuálneho života.

Záverom, kardamóm je korenie, ktoré dokáže nielen premeniť obyčajný pokrm na vynikajúcu pochúťku pridaním „kôry“ k nemu, ale aj zdravšieho človeka.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár