Ako sa starať o kaktusy doma?

Kaktus je šťavnatý, to znamená, že môže akumulovať vodu a plne existovať v suchom podnebí. Doma má obrovskú výhodu v porovnaní s inými rastlinami, pretože nemusí byť často napojená. Mladý kvetinár by však mal vedieť, ako sa starať o kaktus, aby táto rastlina nebola chorá a zomrieť.

Odrody kaktusov

Existuje mnoho druhov domácich kaktusov, ktoré sa líšia rýchlosťou rastu, tvarom hlavného kmeňa, časom kvitnutia a dokonca aj kvalitou tŕňov. U niektorých druhov, so správnou starostlivosťou, sa v hornej časti hlavy objavujú nádherné kvety, vďaka ktorým dokážu účinne ozdobiť takmer akýkoľvek interiér.

Niektoré druhy kaktusov:

 1. Aporokaktus lash-like. Reprezentované tenkými závesnými stonkami, ktorých hrúbka nepresahuje 1 cm. Kvety majú pretiahnutý tvar a bohatú ružovú farbu. Ľahko rastie, dobre visí v závesných koši.
 2. Astrophytum Kozorožec. Má zaoblený tvar a tmavozelenú farbu so striebornými inklúziami. Ako starnú, stáva sa viac predĺženým. Hroty sú dlhé, zakrivené. Hlavným znakom je vzhľad svetložltého kvetu vo forme harmančeka v korunke.
 3. Cereus peruánsky. Na výšku môže tento kaktus dosiahnuť 0,5-1 m. Stonka je nerovnomerná, má mnoho konárov pozdĺž celého rastu. Kvitne dlhými kvetmi.
 4. Chametsereus Silvestri. Pochádza tenké, viacnásobné. Počas kvitnutia kvitnú jasne červené kvety, ktoré vyzerajú veľmi pôsobivo.
 5. Kleistokokus Strauss. Charakteristickým znakom tohto typu sukulentu je strieborná farba. Odtieň mu dáva veľké množstvo bielych klkov a tŕňov na celom povrchu kmeňa.
 6. Echinocereus hrebeň. Tmavo zelený kaktus s malými chrbticami, ktorý v dospelosti nedosahuje výšku viac ako 25 cm, kvitne jasnými ružovými voňavými kvetmi.
 7. Gymnokalitsium Mikhanovich. Je to svetlý farebný kmeň, ktorý je naštepený na zelený kaktus. Vyzerá to ako originálny a veľmi svetlý.
 8. Kaktus Mammillaria Bokasskaya. Rastlina so striebornými hrotmi, ktorá má oválny tvar. Kvitne jemné kvety, ktoré sú umiestnené okolo hornej časti stonky.
 9. Notocactus Otto. Má valcovú stopku a veľmi husté ostne. Kvitne veľký kvet harmančeka na základni.
 10. Pichľavé hrušky malé vlasy. Kaktus vyzerá ako súbor sploštených čepelí, ktoré sa navzájom vyklíčujú. Hroty sú malé, biele alebo červené.

Sukulentné kvety nie sú vždy, ale len s náležitou starostlivosťou. Ak kvety na rastline nie je pozorovaný, potom podmienky zaistenia nie sú úplne splnené.

Ako sa starať o kaktusy: základné pravidlá

Aby ste sa správne starali o kaktusy, musíte poznať niekoľko základných princípov a vždy ich dodržiavať. Mal by vytvoriť závod čo najpohodlnejší pre jeho správny rast a rozvoj.

Čo potrebujete vedieť pred nákupom sukulentu:

 • kaktus rastie v obdobiach, spomaľuje rast a napínanie stonky sa javí ako výrazné;
 • rastlina netoleruje prebytočnú vodu v pôde, čo je dôvod, prečo sa koreňový systém môže hniť;
 • v období rastu hrnca s kvetom je lepšie zvoliť si miesto, ktoré je opatrne osvetlené slnečným svetlom;
 • v zime vyžaduje rastlina nižšiu teplotu vzduchu a tieňovanie;
 • pred nákupom, musíte starostlivo preskúmať prítomnosť chorôb, škodcov na povrchu a zhodnotiť jeho vzhľad;
 • Aby ste sa správne starali o kaktus, musíte poznať jeho vzhľad.

Okrem týchto pravidiel však stále existuje veľa nuansy, ktoré treba brať do úvahy pri starostlivosti o šťavnaté. Je potrebné zvoliť správny hrniec a substrát, aby sa zabezpečila optimálna teplota vzduchu, zalievanie a hnojivo.

Optimálne podmienky pre rastliny

Kaktusy v dome vyžadujú menej pozornosti ako ktorákoľvek iná rastlina. V prvom rade je pre nich potrebné zvoliť si vhodné miesto, ktoré bude spĺňať všetky požiadavky uvedené v závode.

 • Odporúča sa pristupovať ku kúpe sukulentného hrnca. Jeho objem by nemal presiahnuť priemer koreňového systému o viac ako 1 cm. Tie kaktusy, ktoré majú predĺžený podzemok, potrebujú predĺžený hrniec. Ak korene rastliny nejdú hlboko, je lepšie zvoliť plochý hrniec.
 • Kaktus by mal byť umiestnený na parapete z juhozápadnej strany - tam by malo byť veľa slnečného svetla. Niektoré druhy môžu tolerovať tieň, ale väčšina rastlín z neho odumiera.
 • Sukulenty tiež potrebujú dostatok čerstvého vzduchu pre plný rast. Bude potrebné zvlhčiť v horúcom období.
 • Kaktusy izbovej teploty sú vhodné, ale v zime musia byť chladné.

Ako vodu v rôznych obdobiach roka?

Je potrebné správne napojiť zariadenie, pretože jeho vzhľad priamo závisí od neho. Počas letného obdobia musí kvapalina vstupovať do pôdy častejšie ako v zime.

 • Na horúcich a slnečných dňoch leta sa zavlažovanie vykonáva raz týždenne. Ak ulica nie je horúca, môžete kaktus napájať každých 1,5 týždňa.
 • V zimnom období je pre sukulenty prezimovanie, preto je potrebné kaktus zalievať každé 2 týždne alebo ešte menej.

Kaktus sa neodporúča, aby bol napojený denne a kúsok po kúsku, ako mnohé izbové rastliny. Naopak, tak šťavnaté korene strácajú vzduch a rýchlo sa hnijú.

Transplantácia kaktusu doma

Ak chcete transplantovať sukulentné, je potrebné zvoliť správny hrniec a použiť vhodný substrát. Na výber hliny alebo plastu je potrebná kapacita na presádzanie. Clay schne rýchlejšie, preto je vhodný pre dospelé rastliny. Zakorenenie bude lepšie v plastových nádobách, pretože kvapalina sa z neho odparuje pomalšie.

Na presádzanie si môžete kúpiť špeciálnu pôdu na sukulenty alebo si ju pripraviť sami.

Pozostáva z týchto komponentov:

 • listová zem;
 • rašelina;
 • humus;
 • riečny piesok hrubý;
 • drevené uhlie;
 • tehla dieťa.

Táto kompozícia poskytuje substrátovú drobivosť a dobrú vodivosť vlhkosti. Vlastná pôda musí byť v peci dezinfikovaná 10-15 minút.

Replanting kaktus sa odporúča nie viac ako raz ročne. To by malo byť vykonané po zimovaní, to znamená nie skôr ako v apríli.

Ako transplantovať sukulentné:

 1. Niekoľko dní musíte úplne zastaviť zalievanie. To zabezpečí dobré oddelenie koreňového systému od substrátu a nádoby.
 2. Na dno nádrže položte dobrú vrstvu drenážnej vody. Môžu slúžiť ako rozbité tehlové drobky alebo akékoľvek malé kamene.
 3. Potom je tu vrstva dreveného uhlia, ktorá zabezpečí dezinfekciu koreňového systému a pôdy.
 4. Po tom, nalejte zeminu do hrnca, urobte v ňom vybranie podľa veľkosti koreňov.
 5. Jemne používajte rukavice, aby ste kaktus odobrali od trupu a oddelili ho od predchádzajúceho obalu. Niektoré časti krajiny môžete potriasť rukami.
 6. Umiestnite rastlinu do nového hrnca, posypte zeminou a úrovňou.
 7. Počas 3 - 5 dní prikryte rastlinu plechovkou a počas tejto doby ju denne zapite malým množstvom vody.

Správne kŕmenie a hnojivo

Musíte začať kŕmiť po zimovaní, nie skôr ako v marci, a skončiť v septembri. Použitie hnojív vyžaduje iba špeciálne prípravky, ktoré sú špeciálne určené pre kaktusy. Zvyčajný vrchný obväz pre domáce kvety obsahuje veľa dusíka, ktorý je škodlivý pre sukulenty. Hnojenie pôdy nie je potrebné viac ako 1 krát za dva týždne.

Ako sa šíriť a šíriť?

Najjednoduchší spôsob reprodukcie je rezanie. V určitom období na kaktus objaviť "deti", z ktorých si môžete ľahko ľahko pestovať nový závod. Musia byť opatrne oddelené od materského kmeňa ostrým nožom alebo iným vhodným predmetom.

Niekoľko dní sa odporúča sušiť kaktus, aby sa zabránilo hnilobe koreňov počas zakorenenia. Potom môžete sedieť dcérsky proces vo vhodnej pôde. Starostlivosť o malý kaktus počas zakorenenia je každodenné zmáčanie povrchu substrátu malým množstvom vody.

Zimná starostlivosť o kaktusy: nuansy

Starostlivosť o kaktus v zime zahŕňa niekoľko základných pravidiel.

 • Sukulenty budú musieť znížiť teplotu vzduchu a tiež je žiaduce ho odstrániť na tienisté miesto.
 • Teplota v miestnosti by mala byť asi 5-15 stupňov, ale nie vyššia. Ak nie je možné previesť hrniec s kvetinou, mal by byť aspoň chránený pred batériou pomocou ochrannej konštrukcie. Môže byť postavený nezávisle od sklenenej tabule.
 • Zalievanie sa redukuje na 2-krát mesačne a top dressing je úplne obmedzený až do marca.

S náležitou starostlivosťou o kaktus, bude to určite kvitne a bude zdobiť interiér každého domu s jeho vzhľad. Tento sukulentný kvety s krásnymi púčiky, ale kvetinárstvo sa bude musieť pokúsiť vychutnať tento úžasný pohľad.

Pozrite si video: Masožravka loví (Apríl 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár